خطبه های نماز جمعه جعفریه3مرداد1399

جمعه، 3 مرداد 1399

بنام خدا

خطبه اول :

امام جمعه محترم بخش جعفرآباد جناب حجت الاسلام و المسلمین  دهقانی پس از سفارش به تقوا پیرامون انسانهایی که در در این دنیا در غفلت به سر می برند پرداخت و اینکه خداوند متعال همیشه تلنگری پیش می آورد مثل بعضی از مشکلات و گرفتاری ها و مصیبت ها  که انسانها به خود بیایند…

اگر کسی از بی خبران شد خداوند با او سه کار انجام می دهند : بر «قلب» ، « شنوایی» و بر «بینایش» مهر غفلت می زند .

یکی از چیزهایی که بیدار کننده است ، رفتن به قبرستان ها و تشیع جنازه است چون انسان یاد مرگ می افتد ولی متاسفانه حالا کار به جایی رسیده است که در قبرستان ساز و دهل می آورند و مشروب پخش می نمایند و اسم آن را هم می گذراند «مراسم ترحیم لاکچری» .

بعضی از مردم مشغول همین ظاهر دنیا هستند و آن باطن دنیا یادشان رفته است و باطن را گم کرده اند .

امام صادق (ع) فرموده است: من از شش چیز تعجب می کنم: سه چیز مرا به خنده می اندازد، و سه چیز مرا به گریه وادار می کند!

اما آن سه چیزی که موجب گریه من می شود: جدایی از دوستانم محمد (ص) وحزب و یاران صالح او، وحشت از شروع روز قیامت، و آن گاه که در پیشگاه خداوندقرار می گیرم، می باشد.

اما آن سه چیزی که سبب خنده من می شود: وضع افرادی است که دنبال دنیامی روند، اما مرگ آنها را دنبال می کند، کسی که از خود و خدا غافل است اما هرگزخداوند او را و اعمال او را مورد غفلت و فراموشی قرار نمی دهد، و کسی که باقهقهه دهان خود را پر از خنده می کند، و نمی داند خداوند از او راضی یا خشمناک است .

خطبه دوم :

مناسبت اول : امام جمعه محترم ابتدا تبریک عرض نمودند به خاطر حلول ماه ذی الحجه و اشاره به دهه اول این ماه که در این ایام روز عرفه روز نیایش واقع شده است و تبریک روز عید قربان و همچنین تسلیت به خاطر شهادت امام محمد باقر (علیه السلام) سپس توصیه نمودند به اعمال این ماه که در مفاتیح موجود می باشد .

مناسبت دوم: پنجم مرداد ماه هر سال بعنوان سالگرد نماز جمعه می باشد و آن  بدین ترتیب است که در سال 1358 امام خمینی (ره) جناب آیت ا… طالقانی را منصوب به امامت جمعه تهران نمودند و در این روز نماز جمعه برگزار شد که مقام معظم رهبری (حفظه ا… ) نیز در باره امام جمعه و نماز جمعه می فرمایند : نماز جمعه  امام جمعه بعنوان قلب فرهنگی در شهر است و امام جمعه فرمانده قرارگاه مربوط به نماز جمعه است .

سپس اشاره نمودند به آمار نماز های برگزار شده در بخش جعفرآباد که تا کنون 966 هفته از اولین نماز جمعه بخش گذشته است که 17 جلسه آن به خاطر کرونا به صورت مجازی در سایت ها قرار گرفته و مابقی آن در شرایط عادی برگزار شده است .

مناسبت سوم : 5مرداد ماه عملیات مرصاد ، آخرین عملیات در جنگ تحمیلی که در سال 67 انجام شد و آن مربوط می شود به اینکه منافقین با تحریک دشمنان و با توهم تصرف سه روزه ی تهران از غرب وارد ایران اسلامی شدند اما غافل از آنکه خداوند فرموده است : ما در کمین دشمنان هستیم . سپس به توضیحاتی در این روز پرداختند که چگونه منافقین شکست سختی خوردند .

مناسبت چهارم : اشاره به گرانی و تورم ،  مردم سخت در اذیت هستند ما تشکر می نماییم از رئیس جمهور که فرموند : گرانی بیش از 20 در صد قانونی نمی باشد و اگر بناست چیزی گران شود حداکثر 20 درصد اما ما عرض می نماییم از سال گذشته تا کنون آیا اجناس 20 درصد گران شده است ؟! اگر ما سراغ خودرو سازی یا آهن آلات برویم واقعاً اینگونه است ؟ !

 ان شا الله با نظارت و پیگیری مشکلات مردم حل شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *