خطبه های نماز جمعه سلفچگان3مرداد1399

جمعه، 3 مرداد 1399

خطبه نماز جمعه 1399/5/3
تقوای فردی و اجتماعی و وحدت داخلی بزرگترین مسئله امروز

خطبه اول: بعد از سفارش به تقوا…..

چقدر دین اسلام دین زیبا و جامعی است در کنار عبادات فردی و در خلوت و پنهان عبادات دسته جمعی دارد که هر کسی در محدوده محل زندگی دارد مثل نماز جماعت که در نماز جماعت همسایه ها و اهل محل از احوال هم با خبر می شوند.نماز جماعت از برکات اسلام عزیز است.

تاکید بسیار و ثواب انبوه نماز جماعت بخاطر اثرات زیبای آن بر زندگی مردم خصوصا نمازگزاران است.

بعد در کنار این نمازهای جماعتی که مردم محل از احوال هم با خبر می شوند دستور به بر پایی نماز جمعه می دهند تا مردم شهر و یک منطقه بزرگتر از احوال هم با خبر می شوند وبا خرد جمعی مشکلات را حل می کنند و آنقدر تاکید به برپایی آن دارد که در سوره مبارکه جمعه می فرماید فاسعوا الی ذکر الله و ذروا البیع با سرعت و شتاب به سوی نماز جمعه بروید یعنی ذوق و شوق برپایی نماز جمعه را داشته . با رخوت و سستی ، با بی حالی نباشد.انسان کاری را با شتاب و سعی انجا می دهد که به آن علاقه داشته باشد لذا در نماز جمعه نشاط باید باشد بعد می فرماید و ذروا البیع خرید و فروش که نماد فعالیتهای مادی دنیایی است را رها کنید تجارت و کسب روزی حلال در اسلام بسیار با اهمیت است تا جایی که وجود مبارک پیغمبر اکرم (ص) می فرماید:اَلْعِبادَهُ عَشْرَهُ اَجْزاءٍ تِسْعَهُ اَجْزاءٍ فى طَلَبِ الْحَلالِ یعنی عبادات ده قسم است و نه قسم آن کسب روزی حلال است با این اهمیت کسب روزی حلال در ظهر جمعه می فرماید خرید و فروش را هم رها کن و به سوی نماز جمعه با شتاب و کوشش حرکت کن.

پنجم مرداد سالروز برپایی اولین نماز جمعه رسمی بعد از انقلاب در تهران به امامت شهید بزرگوار آیت الله طالقانی است که به عنوان روز نماز جمعه نامگذاری شده است.

این روز را به شما نمازگزاران که رکن اصلی نماز جمعه هستید به مسئول و اعضای محترم ستاد نماز جمعه خدا قوت و تبریک عرض می کنم.

از همکاری مسئولین محترم خصوصا سپاه و بسیج،نیروی انتظامی،بخشدار محترم،بعضی از اعضای شوراهاو دهیاران و شهرداری اگر چه انتقاد ما به بیشتر کارگزاران در بخش به جهت حضور ضعیف در نماز جمعه جدی است اما حضور خوب شما نماز گزاران مایه دلگرمی ما و تقویت انقلاب در بخش سلفچگان است.

خطبه دوم:بعد از سفارش به تقوا…..

ملاک ارزش انسانها نزد خداوند متعال تقواست.هرکسی تقوای بیشتری داشته باشد مقامش و ارزشش بیشتر است.همان که در آیه 13 سوره حجرات می فرماید ان اکرمکم عند الله اتقاکم.

پس ما برای سعادت و خوشبختی دنیا و آخرتمان نیاز به تقوا داریم نه اینکه خداوند به تقوای ما محتاج باشد. اما گاهی مسیر را اشتباه می رویم و تقوا را درک نمی کنیم تقوا در یک معنا انجام واجبات و ترک محرمات است که واقعا کار سختی هست.کسی که بتواند به تمامی واجباتش عمل کند و تمامی اعمال حرام را ترک کند کم پیدا می شود.چنین کسی قطعا از اولیاء الله است لکن چیزی که خدا از ما خواسته است تلاش برای رسیدن به این نقطه است.تلاش برای ترک تمامی اعمال حرام.اینکه انسان به سادگی مرتکب عمل حرام نشود و اگر هم خدایی ناکرده از روی غفلت حرامی را انجام داد سریع توبه کند و جبران کند.

خداوند به همه ما توفیق حرکت در این مسیر را عنایت بفرماید.

اما چیزی که می تواند ما را در این مسیر نگه دارد ارتباط قلبی و عاطفی با مبدا هستی یعنی خداوند متعال است.

اینکه فردی روزها و هفته ها بر او بگذرد اما با خدای خودش مناجات نداشته باشد و ارتباط عاطفی و از سر محبت با خداوند نداشته باشد خب طبیعی است که در موقع گناه توانایی ترک گناه را نداشته باشد لذا سعی کنیم با دعا و مناجات و درد دل کردن و حرف زدن با خداوند عادت کنیم.

بعضی از مواقع و فرصتها هم بهترین زمان مناجات و حرف زدن با خداوند است آخر این هفته هم روز عرفه است چه روز بزرگی برای اهل ایمان و مناجات دعای زیبای عرفه ابا عبد الله الحسین علیه السلام با آن مضامین بسیار بلند.

در این وضعیت بد بیماری کوید 19 و شیوع مجدد ویروس کرونا رمز نجات، دعا کردن ودرخواست از خداوند است.رعایت نکات بهداشتی لازم و ضروری است باید هم رعایت کنیم رهبری معظم انقلاب هم تاکید زیادی بر استفاده از ماسک و رعایت دستور العمل های بهداشتی کردند ما هم اطاعت می کنیم اما بدانیم هیچ کسی که می تواند این مشکل را برای ما حل مگر به خواست خداوند پس از دعا و مناجات و درخواست از خداوند غفلت نکنیم.

این روزها که سالروز عملیات مرصاد است که منافقین خوابهای آشفته ای برای ملت و انقلاب نوپای ما دیده بود، ایران انقلابى درگیر یک تهاجم گسترده و بی‏سابقه روانى و رسانه‏اى است.

 حیرت‏افکنى،اینکه مردک احساس کنند در همه چیز بلا تکلیفند. اختلاف‏اندازى، ابتدا بین مسئولین و بدنبال آن بین مردم و نظام.بى‏اعتمادسازى‏؛مردم به انقلاب بی اعتماد و بد بین شوند القاء این تفکر که تمامی مشکلات بخاطر انقلاب است.این نقشه دشمنان است.از چه راهی می خواهند به هدفشان برسند؟از راه خبرسازى‏هاى دروغ و برگ کردن اشتباهات و مشکلات.

در این میان مشکلات معیشتی و اقتصادی به کمک دشمنان آمده تا تیشه به ریشه انقلابی بزنند که خون هزاران شهید به پای آن ریخته شده است.

عزیزان تمامی هدف دشمنان جدا کردن مردم از نظام و انقلاب است.تمام تلاش دشمنان این است تا انقلابی که با خون هزاران شهید عزیز ما آبیاری شده را نابود کنند. البته در این بین بعضی از داخل کشور آب به آسیاب دشمنان ملت و نظام می ریزند خطر اینها از دشمنان بد تر است آن مسئولی که درست به خواسته مردم جواب نمی دهد،مسئولی که در بین مردم حضور پیدا نمی کند،مسئولی که درست به وظیفه اش عمل نمی کند.مسئول که می گویم نه اینکه رئیس یک دستگاه باشد گاهی اوقات یک کارمندی که مستقیم با مردم در ارتباط است.بیش از هشت ماه است در مورد یکی از امور بخش در یکی از ادرات استان بنده شخصا پیگیر هستم اما هنوز هیچ جواب مشخصی دریاف نکرده ام که اگر مشکل حل نشد و لازم بود علنا اعلام خواهم کرد و مساله را رسانه ای خواهم کرد این عدم پاسخگوئی مناسب آب به آسیاب دشمن ریختن است.بی تدبیری و بی برنامگی اقتصادی در این شرایط بزرگترین خیانت به نظام و خدمت به دشمنان است.گاهی می خواهد یک اقدام مناسبی صورت بگیرد یک خدمتی بشود یک طرح خوبی در همین شهر و بخش اجرا شود اما برخی افراد با دلائل غیر مناسب جلوی کار را می گیرند ممکن است از خود مردم هم باشند ولی همه اینها آب به آسیاب دشمن ریختن است.مواظب باشیم امروز کشور نیاز به اتحاد و همدلی دارد در اختلافات برنده بازی فقط دشمنان هستند.

البته از نمایندگان مجلس تقاضا داریم در آرامش پیگیر حقوق ملت و پاسخگوئی همه مسئولان از جمله رئیس جمهور و وزراء باشند.

در پایان به رئیس جدید پاسگاه انتظامی سلفچگان خیر مقدم عرض می گنیم و از خدمات رئیس قبلی تشکر می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *