خطبه های نماز جمعه سلفچگان27تیر 1399

جمعه، 27 تیر 1399

خطبه نماز جمعه 1399/4/27
توصیه به دعا نمودن جهت رفع بیماری منحوس کرونا و تکیه به توانمندی های داخلی برای رفع مشکلات مردم راه حل مطلوب ماست

خطبه اول: بعد از سفارش به تقوا……..

تقوا یعنی در همه حال به یاد خدا بودن و از یاد خدا غفلت نکردن،در خوشی و نا خوشی توجه به خداوند داشتن.

انسان با تقوا مرتبط با خداست،به یاد خداست،با خدا مناجات می کند،رفع نیازهایش را از خدا می خواهد،راز و نیازش با خداست،اهل دعا و مناجات است.

ماه ذی القعده که در آن قرار داریم به عبارتی ماه امام رضا علیه السلام است اولِ ماه ولادت خواهر امام رضا علیه السلام یعنی حضرت فاطمه معصومه علیها سلام یازدهم ماه ولادت خود علی بن موسی الرضا علیه السلام و بیست و پنجم روز زیارتی حضرت و روز آخر ماه شهادت جگر گوشه امام رضا حضرت جواد الائمه علیه السلام است. سفارش امام رضا هم به ما دعا کردن است و می فرماید شما را به سلاح انبیاء سفارش می کنم سوال شد سلاح انبیاء چیست فرمود دعا.

امروز هم که روز دحو الارض هست یکی از چهار روز بسیار مهمی که در سال سفارش به روزه داری آن و دعا کردن در آن شده است.

در روز جمعه در ماه ذی قعده در روز دحو الارض و نماز گزاران روز جمعه از خدا بخواهیم و دعا کنیم پروردگارا شر این ویروس منحوس را از سر ما کم بگردان!

عزیزان از دعا کردن و مناجات با پروردگار غافل نشویم کلید حل همه مسائل و مشکلات در دعا نهفته است.در زمانی که بیماری کوید 19 و ویروس کرونا تمام دنیا را گرفته است راه نجات دعا کردن است.این اولین باری نیست که بیماری همه گیر پیدا شده در تاریخ نمونه های زیادی داشته است که با دعا دفع شده است البته رعایت مسائل بهداشتی که لازم، ضروری و واجب است.

شاید این داستان را شنیده باشید که مرحوم حاج شیخ عبد الکریم حائری نقل می کند در دوران تحصیل در سامرا بیماری وبا و طاعون همه گیر شده بود و هر روز تعدادی از اهالی سامراء می مردند.

به اتفاق جمعی در منزل استادم سید محمد فشارکی بودیم که میرزا محمد تقی شیرازی تشریف آوردند و صحبت از بیماری وبا شد که همه مردم در معرض خطر مرگ هستند. مرحوم میرزا فرمود: اگر من حکمی بکنم آیا لازم است انجام شود یا نه؟

همه گفتند بله باید انجام شود.ایشان فرمودند: من حکم می کنم که شیعیان ساکن سامرّا از امروز تا ده روز مشغول خواندن زیارت عاشورا شوند و ثواب آن را هدیه به روح شریف نرجس خاتون مادر حجهالحسن امام زمان(عج) کنند .

خبر به همه شیعیان رسید و مشغول خواندن زیارت عاشورا شدند و از فردای آنروز دیگر کسی از شیعیان از دنیا نرفت.اهل تسنن بعد از چند روز دیدیند کسی از شیعیان از دنیا نمی رود تعجب کردند و پرسیدند چه اتفاقی افتاده گفتند جریان از این قرار است و آنها هم شروع به خواندن زیارت عاشورا کردند و بلا از آنها هم دفع شد.

دعا و درخواست از خداوند و البته اهلبیت را واسطه و شفیع قرار دادن مشکلات را دفع می کند و انسان با تقوا از اسلحه دعا کردن غفلت نمی کند.

خطبه دوم:بعد از سفارش به تقوا……..

در هفته گذشته نمایندگان مجلس از طریق فضای مجازی با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند که حاوی نکات مهمی بود.

یکی اینکه با توجه به اتفاقاتی که در عمر یک ماه و نیمه مجلس حضرت آقا مجلس یازدهم را یکی از قوی ترین و انقلابی ترین مجالس دوران انقلاب دانستند که نور امید را در دل مردم برای کمک به حل مشکلات زیادتر می کند.

در کلام رهبری معظم بنیه کشور قوی معرفی شد که توان مقابله با مشکلات را دارد.حضرت آقا شرایط کشور را به بیمار تشبیه کردند یعنی کشور بیمار است اما عزیزان پزشکان او را جواب نکرده اند بلکه بسیار امیدوارند چون بنیه بیمار را قوی می دانند و می گویند با این بنیه با بیماری مقابله می کند و درمان می شود.

بنده به زبان خودم بگویم یعنی بعضی از اعضای جسم این کشور بیمار شده میکروب وارد بعضی از دستگاه ها شده که باید درمان شود ممکن است بعضی از اعضا نیاز به جراحی داشته باشد یعضی اگر اصلاح نشود نیاز به قطع عضو باشد و عضو دیگری پیوند زده شود اما نکته مهم این است که بنیه بیمار قوی است یعنی مردم در خط انقلابند مردم عدالت طلبند مردم استقلال طلبند.

 بنیه کشور قوی است یعنی جوانان تحصیل کرده انقلابی و کار آمد زیادند.

یعنی ثروتهای خدادادی ما زیاد است

اما مشکلات زیادی وجود دارد رهبری به مشکلات کشور اشاره فرمودند:

عمده ترینش تورّم است؛ کاهش ارزش پول ملّی است، گرانی‏های بی منطق است، مشکلات بنگاه‏های تولیدی است،وجود تحریم‏های خارجی است که نقش این تحریم‏ها را نباید نادیده گرفت و نتیجه‏ی این‏ها هم سختیِ معیشتِ طبقاتِ پایین و متوسّط است.

اما مجلس باید پای کار بایستد اینکه رهبری خطاب به نمایندگان مجلس این بیانات را دارند یعنی مجلس برای رفع مشکلات توانمند است و مسئولیت دارد.

همه مسئولیتها که به عهده دولت نیست مجلس هم باید تلاش کند قوانین لازم را وضع کند بر اجرای آن نظارت کند همینکه رئیس مجلس نفراتی را به گمرک فرستادند تا از نزدیک بر روند کارها نظارت کنند این اتفاق خوبیست اما باید ادامه پیدا کند گسترش پیدا کند.

اینها کمک به دولت است برای حل مشکلات مردم.

اما رهبری معظم در کنار تعریف از مردم و همراهی و انقلابی بودن شما مردم فرمودند:

ریشه مشکلات در خود ما است.یعنی تمام مشکلات را متوجه مسئولین دانستند و این یک تلنگر است و واقعیت هم همین است مردم همه جا صبر کردند نه تنها صبر کردند بلکه همراهی کردند حمایت کردند اما برخی از مسئولین کم گذاشتند فرمودند یکی از مشکلات عدم توجه به تولید و عدم حمایت از تولید است خب چه کسی به تولید اهمیت نداد رهبری که بارها تذکر دادند دستور دادند نصیحت کردند شعار سالها را حمایت از تولید و جهش تولید و قبل از آن تولید ملی و اقتصاد مقاومتی قرار دادند.

آنوقت آن نماینده مجلسی که برکنار شد و علی رغم مسئولیت حساسش برای این مسائل کاری نکرد با انتشار فیلم در فضای مجازی مشکلات را به گردن رهبری می اندازد.

رهبری یکی دیگر از مشکلات گذشته را امید واهی بستن به دیگران و دشمنان عوض اعتماد ملی و داخلی و تکیه بر توانمندی ها و جوانان نخبه داخل دانستند.

تمام مشکلات اقتصادی کشور قابل حل است و قطعا و یقینا این مشکلات حل خواهد شد و کسانی که کمک به این مسیر نکرده باشند یا نکنند و چوب لای چرخ گذاشته باشند یا بگذارند ضرر می کنند و پشیمانی برای آنها باقی خواهد ماند و انقلاب مسیر تعالی خودش را طی خواهد کرد.

در پایان شهادت حضرا جواد الائمه را پیشاپیش تسلیت عرض می کنم عزیزان با رعایت کامل مسائل بهداشتی از برپائی روضه و توسل به امام جواد علیه السلام برای رفع این بیماری غفلت نکنید.

و همچنین سالروز ازدواج حضرت امیر المومنین و حضرت زهرا علیهمالسلام را تبری عرض می کنم.عزیزان هم وضعیت فرزند آوری در کشور خراب است هم وضعیت ازدواج و هم وضعیت طلاق بنده هم از مردم و هم از شوراها در خواست دارم از هر روستا یک نفر آقا و یک نفر خانم به بنده معرفی کنید تا در امر ازدواج و جلوگیری از طلاق آموزشهای لازم را ببینند تا بتوانیم این مشکل را بدست خود شما عزیزان برطرف کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *