آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری

آیت الله حسینی بوشهری: اروپا یک قدم در مسیر تحقق برجام برنداشت

جمعه، 14 تیر 1398

امام جمه قم با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها یک سال است که از برجام خارج شده و تحریم‌های متعددی علیه ایران اعمال کرده اند، گفت: اروپایی ها دائما گفتند که برجام باید بماند ولی یک قدم در مسیر تحقق برجام برنداشتند.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمازجمعه قم، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در خطبه های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد با اشاره به معیارهای شناخت معروف و منکر اظهار کرد: در جامعه مصادیق متعددی به عنوان معروف و منکر داریم که باید با شاخص ها و معیارهای مشخص معروف را از منکر بازشناسیم.

وی با اشاره به اینکه هر نوع سیاستگذاری، برنامه ریزی و اقدامی که در نتیجه آن عدالت در جامعه محقق شود عین معروف است، خاطرنشان کرد: هر نوع سیاستگذاری و رفتاری بر خلاف عدالت اجتماعی مصداق منکر است.

امام جمعه قم با اشاره به موانع تحقق عدالت اجتماعی در جامعه یادآور شد: گاهی در نتیجه گفتار و رفتار مسؤولان جامعه در مسیر اجرای عدالت اجتماعی مانع ایجاد می شود و گاهی این مسئله به خود مردم بر می گردد.

وی با اشاره به اینکه برخی اوقات مدیران تحمل شنیدن حرف حق را ندارند، این مسئله موجب ایجاد مانع می شود، گفت: هرچه که بین مدیران و جامعه فاصله ایجاد شود اجرای عدالت یا به کندی انجام گرفته و یا محقق نمی شود.

حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه مدیران اگر خودشان را از دیگران برتر ببینند و برای خود امتیاز خاصی قائل شوند نوبت به اجرای عدالت اجتماعی نمی‌رسند، گفت: اگر عده‌ای به صورت ویژه با امتیازات خاص بخواهند زندگی کنند نوبت به اجرای عدالت اجتماعی نمی‌رسد.

وی با اشاره به فرارسیدن دهه کرامت اظهار کرد: در این ایام مشتاقان زیارت کریمه اهل بیت(س)، امام رضا(ع) و احمد بن موسی(ع) در قم، مشهد و شیراز مشاهده می شود و البته باید این زیارت ها باید همراه با معرفت کامل باشد و زندگی خود را بر زندگی اهل بیت(ع) منطبق کنیم.

امام جمعه قم به روز تجلیل از امامزادگان اشاره کرد و گفت: مردم به خاطر انس و ارتباط و اهل بیت(ع) در بقاع متبرکه آرام بخش است و مسؤولان باید بقاع امامزادگان را به گونه ای ساماندهی و برنامه ریزی کنند که مردم بتوانند از نظر دینی استفاده کنند.

وی با اشاره به دیدار کارگزاران حج با رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: حج از ارکان امت اسلامی است که باید بخش برائت مشرکین در صحنه حج وجود داشته و به مسائل سیاسی امت اسلام و وحدت بین امت اسلام و دفاع از مظلوم و مبارزه با ظالم مورد توجه قرار گیرد.

حسینی بوشهری با بیان اینکه حج عرصه الفت، محبت و اخوت است، بیان کرد: رهبری تاکید کردند که در نمازهایی که مسلمانان تشکیل دهند ملت ایران شرکت کنند تا جدایی در صفوف امت اسلامی دیده نشود.

وی با اشاره به اینکه بعد عبادی حج مسئله ای است که باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: حجاج باید به سه وظیفه در بعد سیاسی، عبادی و اخوت دینی عمل کرده و میزبانان زائران نیز باید در حفظ امنیت حجاج تلاش لازم را انجام دهند.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه پرونده جنایات آمریکا مربوط به ملت ایران و مردم مسلمان منطقه به صورت مستمر دنبال شده است، یادآور شد: اقدامات ضد بشری آمریکا بسیار گسترده است و این کشور دیگران را به عدم رعایت حقوق بشر متهم کرده و در سازمان ملل علیه آنها قطعنامه صادر کرده و نقشه‌های مختلف طراحی می کند.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها یک سال است که از برجام خارج شده و تحریم‌های متعددی علیه ایران اعمال کرده اند، تاکید کرد: انتظار مسؤولان این بود که کشورهای اروپایی حق ایران را اجرا کنند و دائم گفتند که برجام باید بماند ولی یک قدم در مسیر تحقق برجام برنداشتند.

حسینی بوشهری تاکید کرد: بعد از یک سال ایران اسلامی تصمیم گرفت که از تعهدات خود بکاهد و دو روز دیگر اروپایی‌ها مهلت دارند و با صراحت از این پس در خصوص اورانیوم غنی شده و راکتور اراک به نقطه قبل از برجام بر می گردیم.

وی با بیان اینکه از یک سو گروه اقدام علیه ما تشکیل می دهند و از سوی دیگر دم از مذاکره می‌زنند، خاطرنشان کرد: حقیقتا آمریکایی ها با تحریم رهبری نشان دادند که شناختی از منطقه و جهان ندارند و رهبری و مقتدای ایران اسلامی را نمی شناسند.

امام جمعه قم گفت: رهبر فرزانه انقلاب که در سراسر دنیا میلیون‌ها پیرو دارد و از تهدید نمی‌هراسد. این تجربه را شاه نیز اجرا کرد تا وجوهات به امام نرسد ولی همراهی‌های مردم با امام چنان اوج گرفت که بازگشت شکوهمند امام راحل و فرار شاهد راه شاهد بودیم.

وی افزود: مردم تعجب کردند که در مغز مسؤولان آمریکایی چه می گذرد که رهبری را تحریم کردند، به فضل پروردگار حمایت های جهان اسلام، مراجع تقلید، حوزه های علمیه و مردم را خواهیم داشت و کار به جایی خواهد رسید که آمریکا از آنچه که انجام داده هزاران بار اظهار ندامت و پشیمانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *