خطبه های نمازجمعه خلجستان ۱۳۹۷/۰۴/۲۲

جمعه، 22 تیر 1397

***خطبه اول***

اوصیکم یا عباد الله و نفسی بتقوالله . چون ایام تعلق دارد به امام جعفر صادق علیه السلام رییس مذهب سفارش به تقوا را اکتفا می کنم وبه قسمتی از وصایای آن حضرت در لحظات آخر پس از سفارش به تقوا حضرت به فضل بن عثمان فرمودند: سفارش میکنم تورابه تقوای الهی و راستگویی و ادای امانت و خوش برخوردی و مصاحبت نیکو با هرکس که همدم گشتی . دوموضوع مهم در لحظات آخر عمرآن حضرت دیده شده است :اول : صله رحم * دوم :نماز.یکی ازکنیزان آن حضرت به نام سالمه عرضه داشت یابن رسول الله به کسی که با شما دشمنی کرده است به روی شما شمشیرکشیده است پول می دهید؟ فرمود می خواهم مشمول این آیات شریفه قرآن کریم باشم خداوند فرمودند: وَالَّذِینَ یَصِلُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَیَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ وَیَخَافُونَ سُوءَ الْحِسَابِ﴿۲۱﴾و آنان که آنچه را خدا به پیوستنش فرمان داده مى ‏پیوندند و از پروردگارشان مى‏ ترسند و از سختى حساب بیم دارند وَالَّذِینَ صَبَرُوا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ وَأَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِیَهً وَیَدْرَءُونَ بِالْحَسَنَهِ السَّیِّئَهَ أُولَئِکَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ ﴿۲۲﴾و کسانى که براى طلب خشنودى پروردگارشان شکیبایى کردند و نماز برپا داشتند و از آنچه روزیشان دادیم نهان و آشکارا انفاق کردند و بدى را با نیکى

مى‏ زدایند ایشان راست فرجام خوش سراى باقى .

                   امام صادق علیه السلام می فرماید: قطع رحم نکنید ولو رحم شما خویش شما قطع رحم کرده است. آخرین وصیت امام صادق علیه السلام این بود که فرمودند: انّ شفاعتنا لا تنال مستخفّابالصلاه»«بدرستیکه شفاعت ما به کسی که نماز را سبک بشمارد نمی رسد».(سفینه البحار جلد /۲ ص/۱۹)  کسی که عمداً نمازش را ترک کند طبق روایات کافراست و امام صادق   علیه السلام فرمودند: زینت ما باشید مایه آبروی ماباشید کاری نکنید خلافی از شما سرنزند که بگویند اینها پیرو امام صادق هستند.

قرائت سوره : کوثر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ                                   به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿۱﴾                                        ما تو را [چشمه] کوثر دادیم

فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ ﴿۲﴾              پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى کن

إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿۳﴾                                 دشمنت‏ خود بى‏ تبار خواهد بود

***خطبه دوم***

اوصیکم یا عباد الله و نفسی بتقوالله… خودم و همه شما عزیزان را به تقوای  الهی سفارش می کنیم و ازگناهان برحذر می دارم درهفته های قبل یکی از گناهان بزرگ که در قرآن مجید وعده آتش داده شده است آن کسانی هستند که در زندگی اسراف میکنند . اسراف در آب، نان برق، غذا و …

********مناسبت های هفته********

اولین مناسبت در روزهای اول هفته جلسه تودیع و معارفه بخشدارمحترم    و معزز جناب آقای فرج اللهی که شاهد آن بودیم وتشکرمیکنم ازجناب آقای حاج حسینی که چندسالی دراین شهرو بخش زحمت کشیدند.

********************************

جمعه آخر شوال المکرم در آستانه ماه ذی القعده الحرام قرارداریم اول این ماه ازماه های حرام روز یکشنبه اول ماه و روز ولادت کریمه اهل البیت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختران است.امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام برادر بزرگوارشان که یازدهم این ماه ولادت آن بزرگواراست این دهه را دهه کرامت نامگذاری کرده اند.

امام رضا علیه السلام فرمودند: کسی که خواهرم معصومه را درقم زیارت کند مثل این است که مرا زیارت کرده است . تبریک عرض میکنم این دو مولودپربرکت و مبارک حضرت معصومه سلام الله علیها و برادربزرگوارشان حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام.

********************************

اول و دهم این ما هم هفته حج است انشاءالله در خطبه های آینده باید درمورد فضائل و مسائل حج صحبت کنیم  .

********************************

۲۶ تیرماه سالروز تأسیس نهاد پرخیر و برکت شورای نگهبان به عنوان کلیدی ترین نهاد مسئول درصیانت ازاسلامیت و جمهوریت نظام مقدس اسلامی   می باشد. را گرامی میداریم . امام راحل می فرمودند: یکی ازنعم الهی برما بحمدالله شورای نگهبان است. همه توطئه های دشمن تمام تحریم ها که امروز اوج تحریم های دشمن برعلیه نظام است این است که اسلامیت این نظام را ازبین ببرد .

قرائت سوره: عصر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾

سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل]

إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿۲﴾

که واقعا انسان دستخوش زیان است

إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾

مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‏ اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *