خطبه های نماز جمعه شهر خلجستان(دستجرد) ۱۳۹۷/۰۳/۱۱

سه شنبه، 22 خرداد 1397

***خطبه اول***
اوصیکم یا عباد الله و نفسی بتقوی الله چون ایام تعلق دارد به مولای متقیان امیرالمؤمنین علی علیه السلام سفارش به تقوا را اکتفا می کنم و به قسمتی از وصیتنامه آن حضرت اشاره میکنم وقتی که شمشیرابن ملجم مرادی لعنت الله علیه برفرق نازنین آن حضرت خورد و در بستر شهادت افتاد ثلثی از شب ۲۱ ماه رمضان که گذشت در اثر سم و زهر آلوده شده به شمشیر روح بلند و بزرگ آن امام به شاخسار جنّان پرواز کرد این مصیبت عظما را محضر همه شما عزیزان تسلیت عرض می کنم. در وصیت نامه توصیه می کند که تقوای الهی داشته باشید. اگر جامعه اسلامی با تقوا شود دیگر فساد ،رشوه،ربا،دزدی،دروغ،کلاه برداری،غش درمعامله و اختلاف درکانون گرم خانواده ها نیست.
بعدازتقوا به نظم در امور و برنامه ریزی در زندگی توصیه می کند یعنی در زندگی نظم و برنامه داشته باشید. مابین خودتان آشتی برقرار کنید رسول خدا می فرمایند: اصلاح بین دونفرازیکسال نماز و روزه برتر است. بعداز تقوا و نظم امرآن بزرگوار وصیت دارندبهترین عمل آشتی بین همدیگراست . مسئله طلاق که باید پا درمیانی کنیم نگذاریم پسر و دخترجوان که تازه به زندگی رسیده اند آنها دراثر یک بگو مگو خیلی جزیی به زندگی شیرین خودشان پایان بدهند . دادگاه ها باید خیلی مراقب باشندشورای حل اختلاف باید در این مسئله خیلی تأمل کنند.
مسئله دیگر وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید . با هم متحد باشیم و از هم جدا نشوید دراین قسمت از وصیت وحدت بین مردم اهمیت می دهد.
ماهم در این جامعه ای که واقعاً با این انقلاب سرمایه عظیم به دست ما آمده است ایجاد اختلاف نکنیم همراه ولایت باشیم امام راحل فرمودند: با ولایت فقیه باشید تا به مملکت شماآسیب نرسد و امیرالمؤمنین فرمودند: درحق همسایه مدارا داشته باشید اخلاق نیکو با همسایه داشته باشید.
قرائت سوره: کوثر
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خداوند رحمتگر مهربان
إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿۱﴾
ما تو را [چشمه] کوثر دادیم (۱)
فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ ﴿۲﴾
پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى کن (۲)
إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿۳﴾
دشمنت‏ خود بى‏ تبار خواهد بود (۳)
***خطبه دوم***
اوصیکم یا عباد الله و نفسی بتقوی الله خودم وهمه شما عزیزان را به تقوای الهی سفارش می کنم . تقوا به یک معنا این است که ما وظایف را بشناسیم و عمل کنیم یکی از وظایف مسلمانان حمایت از مظلوم است و دشمنی و مبارزه با ظلم و ستمگراست امیرالمؤمنین علی علیه السلام در وصیت نامه خودش فرمودند: دشمن ظالم باشید و یاور مظلوم باشید خداوند در قرآن می فرماید: وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ *در راه نیکی و پرهیزگاری با هم تعاون کنید! و (هرگز) در راه گناه و تعدّی همکاری ننمایید! و از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید که مجازات خدا شدید است!
****** مناسبت های هفته ******
در آستانه شبهای بسیار مهم قدر قرارداریم ازمهمات ماه رمضان شب قدر است شبی که به فرموده قرآن إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ ﴿۱﴾ ما [قرآن را] در شب قدر نازل کردیم وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَهُ الْقَدْرِ ﴿۲﴾ و از شب قدر چه آگاهت کرد لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿۳﴾ شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است **قرآن در شب قدر نازل شده و عمل به کتاب خدا داشته باشیم شب نوزدهم ، بیست ویکم و بیست و سوم از شبهای قدر می باشد.
************************************** شهادت مولای متقیان امیرالمؤمنین علی علیه السلام که به دست شقی ترین امت در نوزدهم ماه رمضان ضربتی خورد و در شب بیست و یکم دار فانی را ودا کردند و دنیای اسلام وشیعه را به داغ خود کشاندند. این مصیبت را محضر قطب دایرامکان فرزند برومندش حضرت بقیت الله الاعظم به مقام معظم رهبری و شما عزیزان به مراجع اعظام
تقلید تسلیت و تعزیت عرض میکنم.
************************************* یاد امام امیرالمؤمنین و امام عزیز را هم گرامی بداریم فرزندش ، فرزندی که یک عمر آرام نگرفت تا ظلم و جور و ستم آرام نگیرد ازاین فرودگاه به آن فرودگاه ازاین زندان به آن زندان تا به ما عزت بدهد رفع ظلم بر سر ملت مظلوم ایران کند. انتخاب شایسته شاگردممتازحضرت امام خامنه ای(مدظله العالی ) به رهبری انقلاب از طرف خبرگان رهبری.
************************************* ۱۵خرداد از روزهایی است که طلیعه نهضت مقدس باید حفظ کرد با دستگیری امام راحل ،ملت وفادار به امام و ولایت و اسلام بلند شدند و پانزده هزار شهید دادند چقدر جانباز شدند. امام راحل فرمودند: ۱۵ خرداد را برای همیشه عزای عمومی اعلام می کنم.
************************************** راهپیمایی روز قدس که در آستانه آن قرار داریم روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان روز قدس است امسال با روز قدس سالهای گذشته متمایز تر خواهد بود امسال آمریکا دهن کجی کرد و سفارتش را به قدس انتقال داد باید فریاد مردم برسر این جنایتکاربیشترباشد. مامردم ایران تا نابودی اسرائیل ازپای نخواهیم نشست و از مردم مظلوم فلسطین حمایت خواهد کرد.
************************************** اشاره ای به سخنان مهم مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان فرمودند: جوانان باید در بدنه ی خیلی از ارگانها وارد شوند باید جوانها را دعوت کرد از فکر جوانها استفاده کرد به خصوص به بعضی از نهادها مثل صدا وسیما اشاره کردند.
ایشان فرمودند: مدیریت نهادهایی همچون نیروهای مسلح با رهبری است اما در قوه قضاییه و صداوسیما با وجود آنکه رؤسای آنها از طرف رهبری منصوب می شوند، مدیریت آنها با رهبری نیست.
از مسؤولین می خواهیم به ندای حق مقام معظم رهبری و انتقادات دانشجویان یکی از آنها حل مشکل بیکاری است چقدر از جوانان دانشجوی ما بیکارند مسؤولین نباید یک خواب راحت داشته باشند با توجه به رهنمودها و هدایتهای رهبری باید شب و روز تلاش کنند.
قرائت سوره : عصر
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ به نام خداوند رحمتگر مهربان
وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾ سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل]
إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿۲﴾ که واقعا انسان دستخوش زیان است
إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾
مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‏ اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *