چهارشنبه، 9 مرداد 1398

بسم الله الرحمن الرحیم
نماز جمعه 98/05/04
خطبه اول:
امام جمعه محترم ابتدا خود و سپس نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی سفارش نمودند.
امام صادق علیه السلام: هیچ قومی نیست که شتابنده به سوی نماز جمعه رود جزء آنکه خداوند صاحب آن قدم را برآتش حرام می‌کند.
“نماز جمعه”
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاهِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ  ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ (جمعه 9)
در مدینه هر وقت اذان روز جمعه گفته می‌شد شخصی ندا می‌داد که خرید و فروش نکنید، حرام است چون خداوند می‌فرماید و ذرو البیع…
از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت شده منظور از متفرق شدن برای کسب و کار یعنی عیادت مریض، تشییع جنازه و زیارت برادر مؤمن.
پیامبر صلی الله علیه و آله خطبه را ایستاده می‌خواندند حتی خلفاء ثلاثه ایستاده می‌خواندند اولین کسی که نشسته خواندند معاویه معلون بود.
“چه چیزهایی ما را از نماز جمعه باز می‌دارد”
1-تفریح جمعه‌ها       2-مهمانی‌ها     3-تلویزیون        4-سایتها        5-اینترنت          6-شبکه‌های ماهواره‌ای                7-وسوسه‌های شیطان               8-فلان اداره کارم راه نیانداخته    9-فلانی امام جمعه است                     10-فلانی ستاد نماز جمعه است     11-فلانی جلو در مصلاست       12-فلانی دفتر امام جمعه است
خطبه دوم
امام جمعه محترم ابتدا خود و سپس نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی سفارش نمودند.
1-23ذی القعده روز زیارتی امام رضا
2-5مرداد 58 اولین اقامه نماز جمعه در تهران به امامت آیت الله طالقانی
3-25 ذی القعده دحو الارض-یکشنبه ذی القعده 4 رکعت نماز-روز ترویج آموزشهای فنی و حرفه‌ای
4-9 مرداد 61 جمعه خونین مکه
5-10 مرداد روز جهانی شیر مادر
“هفته نماز جمعه”
نماز جمعه سد نفوذ ناپذیری است که دشمن نتوانسته در او اثر بگذارد. 5 مرداد 58 که اولین اقامه نماز جمعه با حکم امام ره و به امامت حضرت آیت الله طالقانی اقامه شد، در آن زمان این تاثیر را احساس نمی‌کردیم.
امروز که دامنه نماز جمعه به 900 نماز جمعه رسیده، متوجه می‌شویم که نماز جمعه شبکه رسانه‌ای بزرگی است که در کشور ایجاد شده است. در خطبه‌ها مطالب متعددی مورد تاکید است اما دو نکته اهمیت بیشتری دارد:
1-مسئله نفوذ                               2-حفظ و تقویت روحیه انقلابی
“مسئله نفوذ”
نفوذ در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حواشی آنها باید مورد تاکید باشد.
“حفظ و تقویت روحیه انقلابی”
روحیه انقلابی یکی از مطالبات رهبری در سالهای اخیر می‌باشد که به مناسبتهای مختلف تاکید بر این مطلب داشته‌اند. در جمع خبرگان، نمایندگان مجلس، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، دولت مردان و قوه قضاییه
روز داوزدهم آبان 95 در جمع دانش آموزان علاج مشکلات کشور را در روحیه و تفکر انقلابی دانسته‌اند و فرمودند، علاج مشکلات و حل آنها در گرو جوشیدن اراده و استقامت از درون ملت است.
از درون ملت بایستی اراده، استقامت، عزم راسخ، ایستادگی بجوشد، آنچه من تاکید می کنم روحیه انقلابی گری است این روحیه باید حفظ کنید.
“آیت الله مشکینی مجتهد مهذب مجاهد”
ویژگی‌های آیت الله مشکینی:
1-مجتهد انقلابی
2-مجاهد نستوه
3-یار و یاور حضرت امام و رهبری
4-امام جمعه قم
5-الگو برای امامان جمعه
6-ساده زیست و فروتن
مقام معظم رهبری:
این روحانی عالیقدر از جمله شخصیتهای نادری بود که در سراسر عمر با برکت و در مراحل گوناگون زندگی نورانی خویش منشا برکات فروان برای حوزه علمیه و مردم مؤمن بود.

صوت خطبه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *