خطبه های نماز جمعه پردیسان 4 مرداد ماه 98

جمعه، 4 مرداد 1398

#خطبه_اول

آیت الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مورخ 4 مردادماه 1398 با بیان این‌که ذی‌القعده، ماهی رضوی و فرصتی برای کسب رضا و رضوان الهی است گفتند: روزه 25 ذی‌القعده (روز دحوالارض) ارزش روزه هفتاد سال را دارد و اصلی‌ترین عمل آن زیارت امام رضا علیه‌السلام است.

نماز جمعه؛ حج مساکین

#خطبه_دوم

آیت الله قوامی با اشاره به روز پنجم مرداد، سالروز تأسیس نهاد مقدس نماز جمعه با اعطای حکم امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) به مرحوم آیت الله طالقانی گفتند: نظام اسلامی نیاز به نماز جمعه دارد. پیامبر وقتی در مدینه تمکین پیدا کردند، یعنی امکان تشکیل یک نظام پیدا کردند، اولین اقدام اقامه نماز جمعه بود.

امام جمعه پردیسان افزود: پیامبر هر هفته نماز جمعه می‌خواند، ولو این که به گزارش قرآن تنهایش می‌گذاشتند. این جمعیتی که در پردیسان و قم می‌آید آن وقت نمی‌آمد. می‌رفتند خرید! قدر خودتان را بدانید مردم! جمعه حج مساکین است، ذی‌الحجه نزدیک است، حج نرفتید، این‌جا حج شماست. حج در دسترس شماست.

وی اضافه کرد: هر جمعه نماز برپاست. مردم می‌آیند و بر شکوه نظامشان می‌افزایند. دشمنان را ناکام و مأیوس می‌کنند. امام رضا می‌فرمایند چون جمعه مشهد عام و محل اجتماع عمومی است در آن خطبه می‌خوانند و نماز جمعه را امیر می‌خواند، یعنی حاکم. کسی که حکومت می‌کند باید بتواند مردم را موعظه کند و به اطاعت خدا رغبت بدهد.

امام جمعه پردیسان با تأکید بر انتصابی بودن منصب امامت جمعه و جماعت گفتند: پیامبر صلوات‌الله‌علیه به مصعب گفتند اسعد بن زراره را به عنوان امام جمعه قرار بده، او را نصب کردند. امامت منصب است. این اندیشه واژگونی که می‌گوید امام را مردم انتخاب کنند! مشروعیت امام به نصب است. امام هر جا باشد باید نصب بشود و پاسخگو باشد که چه می‌کند. به مأمومین، جمعیت محلش، پاسخگو باشد.

خطیب جمعه پردیسان با هشدار نسبت به اوضاع مسکن و مستأجران گفت: امام جمعه باید مردم را تشویق کند که مصلحت دینی‌شان را انجام دهند. چرا خانه در ایران نه محل مسکونی که کالا شده است؟ آن خون‌آشام‌هایی که در هر لباسی به جان این مستأجران افتاده‌اند ملعون‌اند. اگر نمی‌ترسید، نترسید، در قیامت به حسابتان می‌رسند. اگر این‌جا دادستان و دادگاه و اصناف به حسابتان نرسند در آخرت حساب هست. درود بر طلبه‌هایی که خانه‌شان را رایگان در اختیار گذاشته‌اند و عذاب بر کسانی که خانه‌شان را چند برابر می‌فروشند و می‌خواهند همه حوائجشان را تأمین کنند.

صوت خطبه ها :

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *