خطبه های نماز جمعه 1401/2/9

شنبه، 10 اردیبهشت 1401

خطبه اول

به گزارش روابط عمومی نهاد نماز جمعه شهر جعفریه حجت الاسلام و المسلمین دهقانی  در این هفته در نماز جمعه  به دنبال بحث هفته های قبل در خصوص تربیت فرزند در خانواده ها اشاره کرد به آیه 19 لقمان که « در رفتارت میانه روی اختیار کن و سخن آرام گو (نه با فریاد بلند) که زشت‌ترین صداها صوت الاغ است.» ایشان افزود: خدای متعال ایمان را به اعضای جوارح انسان تقسیم کرده است ایمان پا این است که انسان با پای خودش به طرف گناه نرود و به سوی رضای خداوند گام بردارد

وی در توضیح با توجه  به روایتی از پیامبر گفت: آن چیزی که انسان را بهشتی می کند عبارت است از: 1-رعایت تقواست 2-داشتن اخلاق نیکو، انسان باید در حرف زدن و حرکاتش مواظبت باشد، نوجوان ها و جوان ها باید از الان این را یاد بگیرند انسان نباید از الفاظ زشت استفاده کند، انسان باید هر حرفی که می‌زند منطقی و مستدل و با ادب باشد. این نیاز جامعه ماست. متاسفانه با وجود فضای مجازی؛ خیلی از الفاظ ناروا و زشت در بین جوانان گسترش پیدا کرده است.​​​​​​​

خطبه دوم

خطیب نماز جمعه در خطبه دوم با اشاره به اتمام ماه مبارک رمضان روایتی از پیامبر اکرم نقل کرد که: «اللهمَّ لَا تَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهدِ مِنْ صیَامِنَا إیَّاهُ فَاِنْ جَعَلْتَهُ فَاجْعَلْنِی مَرحُوماً وَ لَا تَجْعَلْنِی مَحْرُوماً»بارخدایا!این را آخرین دوران روزه داری ما قرار مده و اگر قرار دهی، پس مرا بخشیده شده بگردان و محرومم قرار مده.

وی در ادامه توضیح داد: همه مومنین باید نسبت به آخر ماه رمضان حساس باشند مخصوصا در پرداخت زکات فطره، آنچه از دفاتر مراجع اعلام شده برای کسانی که قوت غالب آنها نان بوده است مبلغ 40.000 و کسانی که قوت غالب آنها برنج بوده مبلغ 150.000 تومان پیش بینی شده است. برای کفاره روزه نیز به اعضای هر روز 8.000 تومان می باشد.

ایشان در ادامه با اشاره به راه راهپیمایی روز قدس تشکر خود از ملت فهیم ایران بالخصوص شهرستان جعفرآباد را ابراز داشته و گفت: تشکر می کنم از تمامی مردم شهرستان و همه مسئولین به  جهت تدارک مسیر راهپیمایی و همچنین تشکر کرد از حضور حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ذوالنوری نماینده محترم استان قم در مجلس شورای اسلامی که با حضور خود در راهپیمایی و سخنان پیش از خطبه ی نماز جمعه مردم را مستفیض نمودند.

وی با اشاره به نهم اردیبهشت روز شوراهای شهر و روستا و ضمن گرامیداشت و خدا قوت به شوراها گفت: شما موفق شدید آرای مردم رو کسب کنید به خاطر همین باید در مسیر خدمت به مردم  ثابت قدم باشید، و با اتحاد و همدلی برای مردم خدمت کنید و به گونه ای حرکت نمایید که پیشمان نباشید.

امام جمعه شهر جعفریه افزود: یازدهم اردیبهشت روز کار و کارگراست که این روز را گرامی می داریم، هم از مجلس و هم از دولتی انقلابی تشکر می کنم که در بودجه سال 1401 حقیقتا بیش از 50% حقوق کارگران افزایش یافته است. سپس به کارگران توصیه کرد که باید یک کارگر انقلابی و مسلمان  متعهد باشد و در کارهایش وجدان کاری داشته و کوتاهی نکند، باید در مقابل حقوقی که می‌گیرد کارش را به درستی انجام دهد.

در ادامه با تبریک روز معلم گفت: دوازدهم اردیبهشت سالروز شهادت استاد مطهری می باشد که این روز به روز معلم نامگذاری شده است، امیدوارم خداوند بعد از دو سال این توفیق را به معلمین بدهد  تا آن ضرر علمی و فرهنگی و تربیتی که دانش آموزان به خاطر کرونا به آن گرفتار شدند جبران کنند، روز معلم در صورتی مبارک است که ما به این جهت بپردازیم و نسل امروز ما نسلی که باید در گام دوم انقلاب تربیت بشود باید انقلابی باشد، باید تعهد دینی داشته باشد و این وظیفه ما و معلمین است.

ایشان در آخر با توجه به مسئله قدس گفت: روز قدس فقط یک مسئله فلسطینی و عربی نیست، بلکه یک درد و رنج جان کاه انسانی و بشری است و یک موضوع بین المللی است که باید همه ی انسان های آزاده برای محو اسرائیل اقدام کنند، اگر در سالهای قبل از رسانه ها مشاهده می کردید این رژیم منحوس در خیابان ها بچه ها و جوانان و زنان را مورد هدف گلوله قرار می داد امروز آنقدر جسارت آنها بالا رفته که در مسجد الاقصی مردم را به رگبار گلوله می بندند. مردم نمازگذار و معتکف را از مسجد بیرون می کنند. امروز روز فریاد بر سر اسرائیل غاصب است.

​​​​​​​​​​​​​​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *