خطبه های نماز جمعه 1401/1/26

پنجشنبه، 1 اردیبهشت 1401

خطبه اول

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهر قنوات استان قم، حجت الاسلام کرمی پور امام جمعه قنوات در خطبه اول نماز جمعه 26 فروردین 1401با دعوت همگان به رعایت تقوا و پرهیزکاری، گفت: بنابر روایتی امام مجتبی علیه السلام، همان گونه که در سلامت غذایی که می خوریم دقت می کنیم، باید در درستی فکر و اندیشه و اعتقادی که به روح و عقل و قلبمان وارد می شود، بیشتر دقت کنیم. چه بسا اگر دردی در بدن حس کنیم درصدد مشورت و درمان آن توسط افراد خبره می رویم اما اگر حوصله تلاوت قرآن و عبادت و نماز نداشته باشیم در پی حل این مشکل نمی رویم، در حالیکه این مهمتر و حیاتی تر است.

وی با اشاره به روایت پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله که برترین عمل در ماه رمضان پرهیزکاری و تقوا و ترک گناه است، بیان داشت: چه بسا کارهای خوب انسان که با گناه از بین می رود و باید در این ماه همه اعضای بدن روزه و در پرهیز از گناه باشد.

حجت الاسلام کرمی پور افزود: گناه آثار سوئی در انسان دارد از جمله محروم شدن از محبت، لطف و رحمت خاص خداوند که شامل پرهیزکاران و نیکوکاران و توبه کاران و مجاهدان در راه خدا می شود و از بدترین گناهان ظلم در حق دیگران مانند ظلم به خانواده و زیردستان و ارباب رجوع و نمونه های دیگر می باشد.

خطبه دوم

امام جمعه قنوات در خطبه دوم با اشاره به اهمیت و جایگاه ماه مبارک رمضان بر ضرورت حفظ حرمت این ماه و پرهیز از روزه خواری علنی تأکید کرد و افزود: دولت سهمیه آرد را با پرداخت یارانه برای پخت نان به نانوایی ها می دهد نه برای فروش، به همین خاطر خرید و فروش آرد برای فروشنده و خریدار از نظر قانون و شرع جایز نمی باشد.

حجت الاسلام کرمی پور با گرامیداشت سالروز ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام و معراج پیامبر صلی الله علیه و آله و هفته اطعام نیازمندان و روز ارتش، بیان داشت: امام مجتبی علیه السلام، امام مظلومی بود که با وجود همراهی نکردن یاران و مردم زمان با ایشان و رویارویی با فرد فاسد و حیله گر و قدرت طلبی چون معاویه، به خوبی از عهده وظیفه دفاع و حفظ و تبلیغ دین و رفع تهمتها به امام علی علیه السلام و جلوگیری از بدعتهای ایجاد شده توسط معاویه برآمد.

وی همچنین بر اهمیت توجه به بهره گیری از فرصت بی نظیر ماه رمضان و به ویژه شبهای قدر تأکید کرد و گفت: از برترین عبادات در این شبها تفکر در خلقت و حقیقت عالم و مراحلی که پس از مرگ در پیش است، می باشد.

امام جمعه قنوات با اشاره به دستور رییس جمهور در لزوم برخورد با افرادی که در پی افزایش گرانی های اجناس تولید داخل که ربطی هم به ارز و خارج ندارند، خاطر نشان کرد: از جمله بسیاری از مسئولان دولت سابق که روحیه جهادی ندارند و هنوز سرکار هستند و انگیزه حرکت ندارند باید تغییر کنند و دولت باید افراد فعال و جهادی و دلسوز را جایگزین کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *