خطبه های نماز جمعه 1401/1/19

یکشنبه، 21 فروردین 1401

خطبه اول

 

امام جمعه بخش سلفچگان در خطبه اول با بیان حدیثی از رسول خدا در باب طلب هدایت و دعا و تضرّع گفتند: از مصادیق تقوا و نشانه های فرد متقی دعا کردن و تضرع به درگاه احدیت است.
ایشان ضمن بیان حدیث شریف ذیل:
قالَ رَسولُ اللهِ (ص): قالَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ: یَا اِبنَ آدَمَ! کُلُّکُم ضَالٌّ اِلّا مَن هَدَیتُ وَ کُلُّکُم عائِلٌ اِلّا مَن اَغنَیتُ وَ کُلُّکُم هالِکٌ اِلّا مَن اَنجَیتُ فَاسأَلونی اَکفِکُم وَ اَهدِکُم سَبیلَ رُشدِکُم.(امالی طوسی، مجلس ششم، ص۱۶۶)
بیان کردند که:
خدای متعال خطاب می‌کند به امثال بنده و شما که این را بدانید، اگر هدایت الهی نباشد، کمک الهی نباشد و دل شما را، ذهن شما را به سمت حقیقت گرایش ندهد و کمک نکند، همه‌ی شما در گمراهی باقی خواهید ماند.
خطیب جمعه بخش سلفچگان در مورد تکلیف بندگان در مواجهه با حال مذکور گفتند: باید از خدای متعال هدایت بخواهیم چرا که یکی از دعاهای خیلی مهم همین است. اگر لحظه‌ای هدایت الهی سلب بشود، گمراه می‌شویم، ممکن است گاهی ۱۸۰ درجه عوض بشویم‌.
ایشان در ادامه حدیث به کلام رسول خدا اشاره کردند که: همه‌ی شما فقیر و تهیدستید، مگر آن کسی که من او را غنی کنم. غنا را هم از خدای متعال باید خواست؛ دنبال غنا به درِ خانه‌ی این و آن نباید رفت. این را ما یاد بگیریم.
حجت‌الاسلام غروی در تفسیر حدیث نبوی گفتند:  گاهی اوقات انسان به طمع غنا دنبال این و آن می‌افتد و چیزی هم گیرش نمی‌آید و آن نور توحیدی را که خدای متعال در دل انسان قرار داده، از دست می‌دهد. و اگر چنانچه من شما را نجات ندهم، همه‌ی شما در وادی هلاکت خواهید افتاد.
خطیب جمعه بخش سلفچگان در ادامه خطبه اول به نتیجه فرمایش رسول خدا در ترغیب به دعا کردن بیان کردند که: ما دعا و خواستن از خدای متعال را دستِ‌کم نباید بگیریم. هر چه هم بتوانید این درخواست از ساحت پروردگار را با تضرّع انجام دهید؛ در دعا هست: «لَا یُنْجِی مِنْکَ إِلَّا التَّضَرُّعُ إِلَیْک‌»(دعای48صحیفه) باید بتوانیم تضرّع را انجام بدهیم؛ تضرّع پیش خدای متعال خیلی چیز پُرقیمتی است.
ایشان در پایان خطبه افزودند که: اگر پیش خدای متعال تضرّع کردید، آن‌ وقت‌ پیش قدرت‌های پوشالی می‌توانید سرتان را بالا بگیرید و تضرّع نکنید. اگر پیش خدا تضرّع نکردیم، آن وقت در مقابل قدرت‌های پوشالی احساس ضعف می‌کنیم، احساس می‌کنیم باید از آنها کمک بخواهیم. خدا می‌فرماید: من می‌توانم شما را حفظ کنم و نگهداری کنم و مانع بشوم از اینکه بلایا به سمت شماها سرازیر بشود؛ از من بخواهید تا شما را هدایت کنم. این روایت دعوت به دعا است؛ همچنان که در قرآن هم دعوت شده‌ایم.

خطبه دوم

حجت‌الاسلام غروی امام جمعه بخش سلفچگان در خطبه دوم در مورد جهاد تبیین با اشاره به سخن رهبر حکیم انقلاب در مورد سردار دلها گفتند:  طبق فرمایش مقام عظمای ولایت «شهید سلیمانی برای دشمنانش خطرناک‌تر از سردار سلیمانی است. امروز هم مستکبران از نام شهید سلیمانی وحشت دارند، از یاد او وحشت دارند؛ ببینید در فضای مجازی، با اسم او چه برخوردی دارند می‌کنند؛ این هم یک تنبیه دیگری است، تنبّه بیشتری است برای ما و مسئولین فضای مجازی کشور که بفهمند چه کار باید بکنند، تا دشمن نتواند هر جور دلش می‌خواهد، با هر جایی که دلش می‌خواهد رفتار کند. و خب فضای مجازیِ موجود دنیا زیر کلید مستکبران است دیگر؛ از اسم شهید سلیمانی هم می‌ترسند و از تکثیر او وحشت دارند؛‌ الگو یعنی این؛ می‌ترسند که تکثیر بشود»
ایشان در ادامه به آموزه‌های مکتب سردار دلها شهید سلیمانی اشاره کردند و گفتند:
جبهه انقلاب در مکتب شهید سلیمانی آموخته است که «میزان فرصتی که در بحران‌ها وجود دارد در خود فرصت‌ها نیست. اما شرط آن این است که نترسید و نترسیم و نترسانیم». بنابراین نباید فضای مجازی و رسانه‌های جدید را تهدید دانست، اگر چه فرصت مطلوب ایجاد نشده ولی فرصت‌های خوبی در این زمینه ایجاد شد و باید از همین فرصت‌ها استفاده کرد تا جلوی دیکتاتوری رسانه‌ای غرب گرفته شود.
در ادامه خطبه دوم به تفسیر معنای حقیقی جهاد تبیین پرداختند و گفتند:
جهاد تبیین، یعنی داشتن روایت اول و پیوست رسانه‌ای، راهبردهای بیان حقایق، پیروزی در جنگ شناختی، خروج از محاصره تبلیغاتی و مقابله با جریان تحریف است و محدود نشدن در حرف و شعار و ابراز آمادگی صرف از طرف مسئولان و رسانه‌ها.
خطیب جمعه بخش سلفچگان با بیان اینکه نقش روحیه جهادی و گروه‌های جهادی و توجه به این نکته که خدمت به محرومان آرمان و آرزوی روحانیت است گفتند: شهادت منتهای آمال، شاگردان مکتب اهل‌بیت علیهم السلام است.
گروه‌های جهادی دانشجویی و طلبگی بسیاری هستند که در عرصه خدمات عمرانی و فرهنگی و اجتماعی و معیشتی در سراسر کشور فعال هستند و جهاد آنان در خدمت به همه مردم از شیعه و سنی و تمام اقوام، موجب کم شدن فاصله‌ها و نزدیک شدن قلب‌ها و خار چشم دشمنان است و راه این افراد مخلص تا زدودن غبار فقر بی‌عدالتی از رخساره ایران اسلامی تداوم دارد.
ایشان با اشاره به حادثه دلخراش روز سه‌شنبه ۱۶فروردین در صحن پیامبر اعظم (جامع رضوی) بیان کردند که این حادثه‌، دلها و جانهای امت اسلامی را جریحه‌دار کرد. این حادثه پس از بمب‌گذاری در کنار ضریح مقدس امام رئوف در سال ۷۱، دومین حادثه در حریم قدس رضوی است.
وی درباره چیستی و چرایی این حادثه نکات تبیینی و تحلیلی را برای حاضران در نماز جمعه بیان کرد از جمله اینکه:
اجرای این عملیات زبونانه آن هم در مشهدالرضا و در داخل محوطه حریم رضوی، حکایت از یک پشت صحنه و کارگردانی توطئه از سوی دشمنان اسلام و انقلاب دارد. هدف قرار دادن “وحدت امت اسلامی” است که آرمان بزرگ انقلاب اسلامی و اسلام عزیز به‌شمار می‌رود و آنچه از تحرکات اخیر عوامل استکباری در این گونه جریانات مشخص می‌شود این است که سخت‌ترین و تلخ‌ترین اتفاق برای صهیونیسم جهانی اتحاد امت اسلامی است.
لذا در صددند با شعله‌ورسازی جنگ‌ها و فتنه‌های مذهبی، از راه هتک حرمت مقدسات و شکستن قداست اماکن مقدسه؛ مسلمانان را رودروی هم قرار دهند.
حجت‌الاسلام غروی گفتند:
– مسئله فلسطین و قدس شریف، مسئله اصلی و اولی جهان اسلام است و با توجه به ماه رمضان و نزدیک شدن روز قدس از یک سو و ضربات سنگینی که صهیونیستها در این ایام متحمل شده‌اند، آنان را به‌شدت عصبانی کرده و طبیعی است درصدد انتقام‌جویی برآیند.
ایشان ادامه دادند که صهیونیستها که راهبرد “ضربه به ایران با هزار چاقو” را در اولویت اقدامات خود قرار داده‌اند اکنون که خودشان متحمل ضربات سهمگین در داخل اراضی اشغالی هستند، می‌خواهند شکست‌های بزرگ خود را با این گونه تحرکات زبونانه جبران کنند.
خطیب جمعه بخش سلفچگان با بیان اینکه در حال حاضر گفتمان مقاومت در منطقه غرب آسیا در حال تبدیل شدن به گفتمان غالب است، گفتند:
اجرای این گونه اقدامات در واقع درگیرکردن کشورهای مقاومت به مسایل فرعی است.
در یک جمع‌بندی کلی؛ اهداف دشمن از اینگونه حوادث را می‌توان در سطح کلان؛ وحدت‌شکنی در سطح جهان اسلام؛ انحراف افکار عمومی از مساله فلسطین و قدس در سطح منطقه‌ای؛ به چالش کشیدن گفتمان مقاومت، در سطح همسایگان؛ ایجاد و تشدید کدورت بین دو کشور همسایه و برادر، نام برد که با قداست‌شکنی، آشوب‌گری، فضاسازی رسانه‌ای، درصدد ضریب دادن به اهداف خود هستند.
در پایان خطبه دوم حجت‌الاسلام غروی امام جمعه بخش سلفچگان ضمن محکوم کردن حادثه‌ی تروریستی مذکور، از خدای متعال شفای عاجل برای طلبه مجروح حجت‌الاسلام پاکدامن و غفران الهی برای شهدای این حادثه را مسئلت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *