خطبه های نماز جمعه 1401/1/19

دوشنبه، 22 فروردین 1401

خطبه اول

به گزارش روابط عمومی نهاد نماز جمعه شهر جعفریه امام جمعه شهر جعفریه در ادامه مبحث قبلی در خصوص تربیت فرزندان با توجه  به آیه 16 از لقمان که «یَا بُنَیَّ إِنَّهَا إِنْ تَکُ مِثْقَالَ حَبَّهٍ مِنْ خَرْدَلٍ فَتَکُنْ فِی صَخْرَهٍ أَوْ فِی السَّمَاوَاتِ أَوْ فِی الْأَرْضِ یَأْتِ بِهَا اللَّهُ ۚ إِنَّ اللَّهَ لَطِیفٌ خَبِیرٌای فرزندم، خدا اعمال بد و خوب خلق را گر چه به مقدار خردلی در میان سنگی یا در (طبقات) آسمان‌ها یا زمین پنهان باشد همه را (در محاسبه) می‌آورد، که خدا توانا و آگاه است.»گفت: اگر کسی خواست کس دیگر را تربیت کند خود باید داری اعتقادی قوی باشد. لازمه تربیت صحیح فرزند  عبارت است از توحید و معاد، اگر اینها درست شود مسائل بعدی هم درست خواهد شد.

ایشان با توجه به روایتی خاطر نشان شد: این دنیا دریایی ژرفی است که انسان های زیادی را غرق کرده سفینه نجات از این دریا ایمان است. و شراع این دریا توکل بر خداست. انسان متوکل تکیه اش بر خداست و از احدی نمی ترسد. نمونه ی امروزی آن امام (ره) بود تکیه ای ایشان خدا بود و از خدا می ترسید و از هیچکس دیگر باکی نداشت.اول مصیبت انسان جاییست که از خدا نترسد.

​​​​​​​

خطبه دوم

امام جمعه شهرستان جعفرآباد در خطبه دوم با توجه به ماه مبارک رمضان گفت: امام علی از پیامبر پرسید بالاترین عمل در ماه مبارک رمضان چیست؟ پیامبر نیز فرمود بالاترین عمل انسان این است که انسان سراغ حرام نرود سپس گفت ماه رمضان حرمت دارد نباید در آن حرمت‌شکنی شود.کسی حق ندارد در این ماه روزه خواری کند نباید در انظار عمومی اقدام به روزه خواری کند. حکم فقهی روزه خواری در ملا عام تعزیر است حاکم می تواند از یک شلاق تا صد شلاق برای خاطی حکم صادر کند، در شهری که مردم متدین هستند باید مسافرین و بیمارها مراقب باشند باید مغازه دارها حواسشان را جمع نمایند و با کشیدن پرده ای مانع دید مغازه بشوند. وظیفه ما نیز در قبال کسانی که اقدام به روزه خواری می کنند امر به معروف و نهی از منکر است.

وی در ادامه در رابطه با شهدای حرم رضوی گفت همه دیدیم و شنیدیم که انسان جهادگری که شغل او جهاد در حاشیه شهر بود خداوند او را چگونه از حاشیه به متن می‌آورد و حتی جهانی می‌شود دو شهید عزیز شهید اصلانی و شهید دارایی. چرا باید چنین اتفاقی بیفتد آن هم در حرم مطهر امام رضا (ع) ؟ باید بگویم این اقدام دارای دو بعد بود: 1-به خاطر حرمت شکنی که بله در حرم هم می شود از این دست اقدامات انجام داد ، بعد از بمب گذاری سال ۷۲ از این حرمت شکنی ها نداشتیم 2- شکستن اتحاد بین مسلمین؛ این کار به دلیل خدشه وارد کردن به وحدت مسلمین صورت گرفت آن هم در ماه مبارک رمضان که روز قدس را در پیش رو داریم، معاندین می خواهند بین مسلمین شکاف ایجاد کنند ان شاالله به کوری چشم دشمنان بعد از دو سال بیماری کرونا [که روز قدس کم رنگ تر از سال های پیش بود] خواهید دید حماسه‌ای دیگر در روز قدس رقم خواهد خورد.

خطیب نماز جمعه جعفریه در ادامه اظهار داشت: بیش از ۴۰ سال است که اهالی افغانستان در ایران زندگی می‌کنند که مردم ایران آنها را مثل شهروندان خود می‌دانند در جنگ تحمیلی ما بیش از سه هزار شهید افغانستانی وجود دارد همچنین گروه فاطمیون که در جنگ سوریه هستند از مردم افغانستان هستند که در شهرستان خودمان  ۱۴ شهید مدافع حرم داریم که افتخار شهرستان است ما همه مسلمانیم و در کنار هم زندگی می کنیم معاندین کور خواندند که  می توانند بدبینی ایجاد کنند.

ایشان ادامه داد: بعضی هنجار شکنی ها در شهرستان اتفاق می افتد که به نام مهاجرین تمام سپس توصیه نمود به فرماندار محترم شهرستان که هیئتی از اهالی مهاجر و از ریش سفیدان آنها پدید بیاید تا آن دسته از مهاجرینی که اگر هنجارشکنی کردند، برخورد نمایند. قبل از که پاسگاه به سراغ آن برود. باید حرمت مهاجرین ما حفظ شود.

وی در ادامه با اشاره به 20 فروردین ماه روز ملی فناوری هسته ای گفت:  سالیانیست که جلسات و کنفرانسهای متعدد برگزار می شود تا این انرژی را  از ما بگیرند که ما همیشه شعار مان این بود که انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست. همچنین در این روز قطع رابطه آمریکا با ایران در سال ۵۹ اتفاق افتاد که به فال نیک می گیریم و خدا را شکر می‌کنیم به خاطر این مهم که ما در سخت‌ترین روزهای تحریم هم سر پا بوده ایم ما در همین شرایط سخت هر اندازه که بخواهیم نفت تولید می‌کنیم و صادر می کنیم. قطع رابطه سیاسی آمریکا برای ما نعمت بود.

وی در آخر گفت: 21 فروردین روز تاسیس بنیاد مسکن و حساب 100 امام است همان بنیاد مسکنی که در روستاهای ما کارساز است. حساب 100 امام که باز شد در خدمت مسکن محرومین بود. ان شا الله با تبلیغ مردم و خیرین این مهم  احیاء شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *