خطبه های نماز جمعه 1401/1/12

دوشنبه، 22 فروردین 1401

خطبه اول

 به گزارش روابط عمومی نهاد نماز جمعه شهر جعفریه امام جمعه شهر جعفریه به دنبال بحث هفته های قبل در خصوص خانواده پیرامون تربیت فرزند با توجه به آیه 13 سوره لقمان «وَإِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَهُوَ یَعِظُهُ یَا بُنَیَّ لَا تُشْرِکْ بِاللَّهِ ۖ إِنَّ الشِّرْکَ لَظُلْمٌ عَظِیمٌ» «و (یاد کن) وقتی که لقمان در مقام پند و موعظه به فرزندش گفت: ای پسر عزیزم، هرگز شرک به خدا نیاور که شرک بسیار ظلم بزرگی است.» گفت: وظیفه ی والدین پند و نصیحت به فرزند است. اصل تربیت «توحید و خداپرستی» است. شکل گیری شخصیت هر مسلمان از«توحید» بوده و تمام بدبختی های بشر بر اثر کنار گذاشتن خداوند است. چه خوب است که زبان فرزندان ما با کلمه «الله» باز شود و اولین کلمه ای که یاد میگیرد همین باشد. برای ما خیلی بد است که فرزندان نونهال ما با توجه به فضای مجازی، وقتی از آنها درباره هنر پیشه ها و فوتبالیست …سوال می کنند ملکه ی ذهنی کودکمان شده جواب بدهد، اما همین کودک اصول دین خود را نداند.

     خطیب جمعه در ادامه اظهار داشت: کرونا آسیب جدیی به کشور وارد کرد، بیشترین آسیب به فرزندان ما بود، با توجه به استفاده فضای مجازی از طرف دانش آموزان از نظر علمی و رفتن به خیلی از سایت های نامربوط. ان شا الله بعد از تعطیلات عید مدارس حضوری خواهد شد و هیچ بهانه ای برای غیر حضوری نخواهیم داشت. همه ی ما باید بسیج شویم تا این مهم اتفاق بیفتد و با توجه به شروع مدارس با ماه رمضان از این فرصت استفاده کرده و دانش آموزان را آماده و بازسازی کنیم، نکند که خدای نکرده فضای مجازی فرزندان ما را بی هویت کند. همه وظیفه داریم بچه ها را از فضای مجازی دور کنیم و هم وظیفه داریم معنویت و اخلاق را جایگزین آن کنیم.

     حجت الاسلام و المسلمین دهقانی با توجه به شروع ماه مبارک رمضان پیشنهاد کرد که علاوه بر اینکه نمازها مثل سال های گذشته باید به صورت اول وقت برگزار شود گفت: می شود هم نماز اول وقت خواند و هم با افطاری ساده روزه داران را افطاری داد. متاسفانه فرزندان ما از مسجد فراری هستند حتی بعضی از بچه هایی که در مسجد حاضر می شوند هم در فضای گوشی همراه هستند. والدین وقتی در مسجد حاضر می شوند باید با فرزندانشان حاضر شوند و در کنار خود بشنانند. ما باید در این زمینه همه بسیج شویم تا فرزندانمان به صورت صحیح تربیت شوند.

  

خطبه دوم

   وی در خطبه دوم با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت الهی گفت: به فرموده پیامبر این ماه ماه خداست. چه رحمتی بالاتر از اینکه این ماه ماه نزول قرآن است. پیامبر فرموده «بدبخت کسی است که در ماه رمضان وسیله آمرزش خود را فراهم نکند.»

     خطیب جمعه شهر جعفریه با توجه به 12 فروردین روز جمهوری اسلامی  گفت: اگر در دنیا کشوری را به عنوان کشور مردم سالار نام ببرند به جز جمهوری اسلامی کشوری نیست، چون در این روز با 98.2 درصد مردم به جمهوری اسلامی رأی دادند. این روز روز تولد جمهوری اسلامی است، این روز روز عید است. امسال به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی سراسر کشور، در همه شهرها پرچم جمهوری اسلامی برافراشته می شود که در شهر جعفریه نیز در میدان عاشورا این کار انجام خواهد شد.

     وی در خصوص 13 فروردین روز طبیعت اظهار داشت: انسان باید از این بهار و سرسبزی خداوند استفاده نماید این کار مباح است، انسان هر کجا باشد و گناه نکند آنجا برایش مبارک است، اما نحس دانستن این روز خرافات است، انسان می تواند روز 12 فروردین هم در طبیعت باشد. نحوستی وجود ندارد، همه ی روزها روزهای خداوند است و مبارک. اگر نحسی وجود دارد به خاطر عملکرد انسان و بخاطر گناه است.

     سپس به روز چهارشنبه سوری اشاره کرد و گفت اینها باید کنار بروند، به این بهانه و با توطئه های بعضی ها امسال چه آسیب ها که به سطح شهر وارد نشد و همین چهارشنبه شب در بلوار مرجعیت شما شاهد بودید که تندیس امام (ره) را به آتش می کشند و برای رسانه های معاند خبر و سوژه می سازند، آیا باید یک انسان معتقد دنبال اینچنین خرافاتی برود؟ خرافاتی که باعث می شود انسان دستاویز توطئه گران و دشمنان نظام شوند. سپس ضمن محکوم کردن این حرکت گفت: نباید در شهر مقدس قم «ام القراء» جهان اسلام اینچنین سوژه های برای بیگانگان درست شود.

     ایشان در آخر گفت: این روزها هشتمین سال شروع حمله عربستان به یمن است، چندروز پیش شاهد حمله ی پهبادی به زیرساخت های نفتی عربستان بودیم ، بعد از این واقعه بود که یمنی ها به عربستان پیغام دادند که شما ظرف سه روز تکلیف خود را مشخص کنید که آیا می خواهید به این جنگ ادامه دهید که اگر این کار را بکنید هشتمین سال جنگ جهنم عربستان خواهد بود که این کشور هم به بهانه ماه مبارک آتش بس داد، البته حواس ها باید جمع شود که این فرصت به بازسازی عربستان برای حمله مجدد ختم نشود. امروز عربستان شکست خورده است. امروز عربستان احساس کرده اگر ادامه بدهد چیزی از این کشور وجود نخواهد داشت. ما توصیه می کنیم نباید عربستان دستاویز غرب بشود.

     در آخر به حضور استاندار سردار شاهچراغی در شهرستان جعفرآباد اشاره کرده و گفت: کمتر استانداری بوده که در مدت کمی که در این سمت بوده اند، چهار مرتبه به شهرستان جعفرآباد سر بزند. همه جلسات ایشان هم برای  پیگیری مشکلات مردم بوده است، با پیگیری ایشان بوده که نهادهای استان وارد شده و وامهای مردم امحال شد. خدمت ایشان و فرماندار و دیگر مسئولین خدا قوت عرض می کنیم. ان شا الله ما کاری کنیم که این مردم عزیز، مشکلاتشان کم بشود.

     ایشان اضافه کرد: من تشکر می کنم از دولت که برای خرید تضمینی گندم فکر خوبی کردند و امسال با قیمت مصوب  کیلویی 10.500 و هزار تومان جایزه ی آن در کل 11.500 قول خرید داده اند همچنین گزارش داده اند که دولت 45% کود شیمیایی را ارزان کرده است. امروز نباید هیچ دامدار و کشاورزی در شغل خود دغدغه ای داشته باشد. دولت باید کمک کند تا مردم با رغبت به این شغل ها ادامه دهند. اگر اینها ورشکست شوند مواد غذایی مردم از کجا تامین شود؟! همین ارزی که بناست از کشور خارج شود چه بهتر به مردم خودمان پرداخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *