مجلس در تصویب قانون جدید بانکداری عجله نکند

جمعه، 15 شهریور 1398

به گزارش روابط عمومی نهاد نمازجمعه قم، سخنرانی پیش‌از خطبه توسط حجت الاسلام و المسلمین عبادی عضو شورای سیاستگذاری مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه: وی با بیان اینکه طرح بانکداری جدید با وجود مزیت ها به عنوان یک قانون جدید نمی تواند سکاندار نظام بانکی اینده کشور باشد اظهار کرد: مذاکراتی انجام شده تا بتوانیم مشکلات این طرح را رفع کنیم و اگر این اشکالات رفع نشود سیستم بانکی همچنان دچار مشکل خواهد شد.
وی افزود: در تصویب این قانون نباید تعجیل شود و نمیاندگان بخاطر اینکه دوره مجلس در حال اتمام است عجله کنند تا تصویب شود و ما تعهدی برای توجه به مبانی شرعی و دینی در این قانون ندیدیم.
عبادی با اشاره به ایرادات قانون فعلی بانکداری گفت: قاعدتا طرح جدید نباید این مشکلات را داشته باشد؛ اوایل انقلاب با توجه به اینکه دانش کافی نبود نظام بانکی طراحی شد که اگرچه عقود شرعی در آنها دیده شد ولی لوازم و تعهدات آن پیش بینی نشد.
وی ادامه داد: در قاعده مضاربه ای که دو نظام فعلی بانکی اجرا می شود سود بدون قید و شرط از وام گیرنده دریافت می شود در حالی که در مضاربه اسلامی بانک شریک سود حاصل از وام است.
عبادی اضافه کرد: قانون عملیات فعلی نظام کنترلی ندارد که عقود طبق قاعده در جای پیش بینی شده هزینه شود؛ با این شکل پرداخت بدون کنترل در صورتی که پول در جایی غیر هزینه شود سود حاصل و پول بانک حرام خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه امروز مشاهده می شود مضاربه داده شده و کشور دچار تحریم شده و تاجر نمی تواند فلان دستگاه را وارد کشور کند و سود برایش حاصل شود ولی بانک سودش را می خواهد خاطرنشان کرد: خطاب صحبت ما کارمندان یا مدیران بانک ها نیستند بلکه مجموعه نظام بانکی کشور روی صحبت هستند. در ساختار بانک مرکزی و قانون بانکداری نظامات کنترلی و مبانی شرعی بودن معاملات دیده نشده است.
عبادی بیان کرد: در قانون جدید باید این مسایل دیده شود؛ در قانون عملیات بانکی سال ۶٢ پیوست فرهنگی وجود نداشت که وظیفه حوزه، دانشگاه، رسانه ملی و… برای آموزش مردم مشخص شود.
وی ادامه داد: در قانون فعلی هم چنین پیوستی دیده نشده است؛ نه نظامات کنترلی پیش بینی شده نه نظامات آموزشی و فرهنگی تدبیر شده و با این وضع همان مشکلات قبل ادامه خواهد یافت.
عبادی تصریح کرد: بانگ هشدار مراجع تقلید در خصوص نظام بانکی بیش از هشداری بود که میرزای شیرازی در تحریم تنباکو داد در حالی که در این فتوا حتی در عمارت شاه هم قلیان ها را شکستند اما امروز چه.
وی با اشاره به تاکید رهبری برای عدم بنگاه داری بانک ها افزود: بانک حق ندار کار اقتصادی مستقیم انجام دهد و در قانون جدید این بنگاه داری ممنوع نشده است و حتی به بانک ها اجازه داده شده خرید و فروش ارز و فلزات، سرمایه گذاری در بنگاه ها و… انجام دهند. چطور بخش خصوصی می تواند با بانک با آن همه سرمایه رقابت کند.
وی گفت: اقتصاد مقاومتی فقط این نیست که ظرفیت اقتصادی روستاها را مشخص کنیم بلکه اقتصاد مقاومتی یعنی نظام اقتصادی کشور هماهنگ و طبق یک مدل کار کنند و طرح جدید هیچ مناسبتی با اقتصاد مقاومتی ندارد و حتی مانع اقتصاد مقاومتی هم هست.
عبادی خاطرنشان کرد: از مجلس به عنوان امر به معروف خواهش می کنیم که در تصویب طرح جدید عجله نکنند و آنرا در اختیار کارشناسان فقه اقتصادی قرار دهند تا بررسی شود و مدل جدیدی در قانون عملیات بانکی بدون ربا اجرایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *