شیعه امام باقرالعلوم نوآور و غنی است

جمعه، 18 مرداد 1398

#خطبه_اول

آیت الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مورخ 18 مرداد 1398 با اشاره به سال‌روز شهادت امام باقر علیه‌السلام، بر لزوم تأسی حوزه‌های علمیه به سیره امام باقر علیه‌السلام در نوآوری علمی تأکید کردند و افزودند: ما باید شیعه باقر العلم باشیم. یعنی باید نوآور باشیم، محتوا و شیوه سلف را تکرار نکنیم، بلکه آن را پایه‌ای برای حرف نو قرار دهیم. ما باید عمیق باشیم، سطحی و دم‌دستی نباشیم. علم آن است که انسان را قوی و غنی کند، مثل امام راحل و [نظریه] ولایت فقیه. بیاییم کار کنیم و بعد برای امام باقر گریه کنیم.

امام باقر علیه‌السلام؛ خون‌نگار کربلا

#خطبه_دوم

آیت الله قوامی با اشاره به روز خبرنگار و ضمن گرامیداشت مقام خبرنگاران شهید ایران، صارمی و خزایی گفتند: این‌ها خون‌نگار و آوینی‌اند. خبرنگار صدق‌اند، و الا ما چه خبر داریم چه شده است و این فداکاری‌های چگونه بوده است؟

وی افزود: امروز روز شهادت محسن حججی است. اگر داعش آن تصویر عبوس عباس ما را پخش نمی‌کرد، حججی هم مثل خیلی از حججی‌های دیگر غریبانه می‌رفت. از ملکوت کارگردانی شد که این تصویر منتشر شود.

ایشان با اشاره به رسالت خبرنگاری و تاریخ‌نگاری امام باقر علیه‌السلام در حماسه عاشورا گفتند: امام باقر علیه‌السلام خبرنگار است، طبری [مورخ] اصل خبر عاشورا را از امام باقر گرفته است. قدر این خبرنگار را بدانید، تاریخ طبری را ببینید. امام باقر می‌فرماید از آن لحظه‌ای که ولید آمد بیعت بگیرد تا بازگشت به مدینه، تمام اخبار را ایشان نقل کرده است. چرا پنج ساله را بردند کربلا؟ کودکان را به جبهه می‌برید؟ آن موقع که خبرنگار نبود، باید سکینه و رقیه و امام باقر را ببرد که برگردند و خبر برسانند.

رئیس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی گفت: من مطمئنم جهان به‌زودی تحت خیمه این‌ها قرار خواهد گرفت. اگر تقوا داشته باشیم این‌ها با ما هستند و ما را رها نمی‌کنند. پایان تاریخ با اهل بیت علیهم‌السلام است؛ آغاز تاریخ هم با آن‌هاست. ما اگر تابع آن‌ها باشیم، لیاقت پیدا می‌کنیم بر جهان حکومت کنیم، به شرطی که منویات آن‌ها را پیاده کنیم.

خطیب جمعه پردیسان با هشدار نسبت به خطرات فضای مجازی از جمله رد و بدل خبرهای دروغ گفت: ما باید دقت کنیم. امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌گفت آدم‌ها خبرنگارند، بعد یک روزی می‌شوند خبر! می‌گویند فلانی مرد. خبر می‌شویم، پوستر می‌شویم، بنر می‌شویم و آویزان می‌شویم! ماییم و کرام الکاتبین. تقوای فضای مجازی این است که دقت، تبین و تحقیق کنید. آدم می‌تواند با یک نقطه «مجرم» را «محرم» کند، جای قاتل و شهید را عوض کند و بالعکس.

صوت خطبه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *