خطبه های نماز جمعه 1401/2/2

یکشنبه، 4 اردیبهشت 1401

خطبه اول

به گزارش روابط عمومی نهاد نماز جمعه شهر جعفریه امام جمعه شهر جعفریه در خصوص تربیت فرزندان طبق آیه ۱۷ سوره لقمان

«وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّکَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحًا ۖ إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ کُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ و هرگز به تکبّر و ناز از مردم (اهل نیاز) رخ متاب و در زمین با غرور و تکبر قدم بر مدار، که خدا هرگز مردم متکبر خودستا را دوست نمی‌دارد.» گفت: از درون انسان خیالاتی به خارج تراوش میکند که انسان فکر می کند واقعا شخص بزرگی نسبت به دیگران است که باعث کبر و غرور می شود. واقعا اگر انسان به ماهیتش فکر کند که آغازش نطفه ای بیش نبوده و  در آخِر مرداری بیش نخواهد شد، متواضع خواهد شد. طبق روایتی از پیامبر دیوانه واقعی کسی است که دارای تکبر است و به دیگران فخر می فروشد.

وی در ادامه با توجه به لیالی قدر و سفارش به استفاده کردن هر چه بیشتر از لحظه لحظه ی این شب ها گفت: این شب شب توبه است، شب مقدر شدن مقدرات یک ساله است، باید انسان خواهش و تضرع کند که عاقبتش به خیر شود و خداوند بهترین امور را برایش مقدر کند. امشب شب شهادت امام علی (ع) است. آنچه در تاریخ آمده مظلومیت مولاست بعد از رحلت پیامبر است، عجیب مردمانی بودند این نامردمان، خون به دل ایشان کردند، امیرالمومنین(ع) چنان دلتنگ بودند که آرزوی مرگ می کردند  خدا نکند که یک رهبر از امت خود رو گردان بشود و آرزوی مرگ کند.​​​​​​​

خطبه دوم

خطیب نمازجمعه شهر جعفریه در خطبه دوم اظهار داشت: متاسفانه این روزها شاهد نا امنی هایی در کشور افغانستان هستیم به طوری که  و چندین انفجار در این کشور انجام شده و  بدتر از همه دو مدرسه بمب‌گذاری شد که دانش آموزان این مردم مظلوم به خاک و خون کشیده شدند، هر دولتی موظف است امنیت را در کشور خود تأمین کند. اگر دولت دولت کفر هم باشد باید برای امنیت مردم کاری انجام دهد. در ادامه افزود: همه ی مردم باید قدر نظام جمهوری اسلامی را بدانند بهترین چیز که ما داریم امنیت است، این دشمنی هایی که برای ما بود واقعا لطف خداوند شامل حال ما بود.

ایشان در ادامه گفت: ما شاهد هستیم درگیری‌هایی در سرزمین اشغالی مخصوصاً بیت المقدس شروع شده است متاسفانه این مردم مظلوم که مورد ستم هستند، امروز به دست کشورهای خود فروخته نامسلمانی که در منطقه با چراغ سبزشان و با بیعت هایشان  با رژیم اسرائیل انجام می دهند این نتیجه اعمال آن هاست. مردمی که جمع شده اند در بیت‌المقدس این قبله ی اول مسلمین، برای روزه و نماز در از مسجد بیرون می‌کنند تا به جای مسلمانان، یک یهودی به عبادت خودش بپردازد ان شا الله در هفته بعد و روز قدس ما همه به صحنه می اییم. اگر دستمان به آنجا نمی رسد با حضور خود در راهپیمایی ، انزجارمان را از این دولت کودک کش اعلام کرده تا دِین خودمان را به مردم فلسطین ادا کنیم.

امام جمعه شهر جعفریه قم همچنین اظهار داشت: پنجم اردیبهشت سالروز حمله نظامی آمریکایی ها در صحرای طبس است، یاد شهید «منتظر المهدی» را گرامی می داریم که جان خود را فدا کرد و خداوند هم از جایی که آمریکایی ها فکرش را نمی کردند آنها را با آن طوفان شن مفتضح کرد.

ایشان در ادامه گفت این روزها شاهد اهانت به قرآن کریم هستیم در این ماه مبارک رمضان مسئله قرآن سوزی راه می اندازند. ما  یک نکته عرض می کنیم : این حرکتها دلیل شکست  غرب و اروپا در مقابل اسلام است آنها با این کار عقده های  خود را خالی می کنند به حول قوه الهی اسلام عالم گیر میشود.

وی در آخر تشکر نمود از نوجوانانی که در مسجد جامع معتکف شدند همچنین گفت: نوجوان هایی که در ماه رجب نتوانسته اند معتکف بشوند در این ماه معتکف شدند سپس سفارش کرد به والدین که قدر این نوجوانان را بدانند. امروز دشمن واقعا کمر بسته که جوانان ما را از مسیر دور کند با این فضای مجازی و این همه شبهاتی که ایجاد می‌کنند حتی به اصلی‌ترین مقدسات ما شبهه وارد می کنند اگر ما آنها را درنیابیم، و آنها را با مسجد و قرآن و اهل بیت آشتی ندهیم، ضرر کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *