خطبه های نماز جمعه جعفریه 29 آذر ماه 98

شنبه، 30 آذر 1398

خطبه اول :

در ادامه بحث هفته های گذشته در مورد استقامت در راه خداوند امام جمعه محترم بخش جعفراباد جناب حجت الاسلام و المسلمین  آقای دهقانی (دام عزه)

کسانی که ایمان و تقوا در آنها نهادینه شده خودشان را واصل خدا می بینند . سپس فرمودند مومن اهل بهانه گیری و اینها هم نیست و فرمودند  وقتی خداوند آیه 26 بقره را نازل کرد که خداوند متعال به پشه ای قسم خورده است کفار هم بهانه گیری می کردند که ببینید که خداوند به یک پشه به این کوچکی قسم می خورد ، سپس در ادامه ایه نیز آمده است که خداوند راه انتخاب را به مردم داده است اما کسیانی که راه ضلالت پیش می گیرند ، انها عنوان فاسق را دارند .

خداوند در این آیه و مثال که به پشه ای قسم می خورد ، شما به پشه نگاه کنید ، تمام اعضایی که بزرگترین حیوان خشکی یعنی فیل دارد ، پشه هم دارد با این تفاوت که خدا یک جفت شاخک و بال هم به آن اضافه کرده ، اینها نشانه های خداوند است برای هدایت اما کفار بهانه گیری می کردند و در همین رابطه است که امام علی (علیه السلام) می فرماید : اگر تمام دنیا هم جمع بشود نمی تواند یک پشه را خلق کند .

اگر انسان در مسیر بندگی افتاد خداوند به او حیات طیبه می دهد ، خداوند به لطف می کند ، به اونری میدهد که هدایتگر مسیر راه او باشد کسی که در مسیر درست باشد خود خداوند ولی اسوت و این فرد هیچوقت دچار حزن و ترس نمی شود .

خطبه دوم :

مطلب  اول : در آستانه شب یلدا بلندترین شب سال هستیم ، این یک رسم خوب است که ما به بهانه های مختلف درب منزل همدیگر را به صدا در آوریم و صله ی رحم نماییم اما باید مواظب باشیم که در این محافل به گناه نیفتیم و گرنه همه رسوم های ما خوب هستند به شرطی که در آن تقوا رعایت شود .

مطلب دوم : شما مستحضر هستید که الان در منطقه جریانی به راه افتاده مثل جریان سوریه و عراق که دولتمردان آنها استعفا می دهند ، و اینها همه توطئه های آمریکا است که یک هشدار است برای خودمان ، و متاسفانه کسانی هستند که در دولت و مجلس خواسته یا ناخواسته می خواهند در زمین دشمن کارکنند ، من چند جمله از سخنان رهبری (مدظله العالی) به شما عرض نمایم که آقا فرمودند : اینکه می گویند دولت باید عوض شود و … نخیر دولت باید با قوت سر کار بماند و خود دولت باید همه کارها را انجام دهند سپس امام جمعه فرمودند که الان ما در محاصره اقتصادی هستیم و با این مشکلات روبرو هستیم که باید برای رفع آن همصدا با دولت شویم و به دولت کمک کنیم.

مطلب سوم :این روزها می داند که در آمریکا مسئله استیضاح رئیس جمهور آن یعنی ترامپ مطرح است که نمایندگان با اکثرین ارا به ان رأی داده اند ، حالا ما کار نداریم که استیضاح بشود یا نننشود ولی اگر استیضاح شود  باید بداینم که در طول 200 سال گذشته این سومین بار است که رئیس جمهوری در آمریکا استیضاح می شود و یان چیزی نیست جز شکست و افول آنها .

مطلب چهارم: امام جمعه محترم اشاره نمودند به دانش آموزان قرآنی حاضر در مجلس و اشاره نمودند به هفته قرآن و عترت و نماز که در هفته گذشته بود ، حضرت امام ره هم میفرمودند : نماز باید سه خصوصیت داشته باشد 1-اول وقت خوانده شود 2-نماز با حضور قلب باشد 3-سعی کنید مقدمات و موخرات نماز هم انجام دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *