خطبه های نماز جمعه پردیسان 21 دی ماه 97

چهارشنبه، 16 مرداد 1398

#خطبه_اول

آیه الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه‌ی پردیسان در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه‌ی پردیسان مورخ 21 دی‌ماه 1397 تقوا را عامل حفاظت نظام اسلامی دانستند و افزودند تقوا عامل تشکیل دولت، کشور و تمدن اسلامی است.

خطیب پردیسان با اشاره به ماه جمادی الاول گفتند: در این ماه نام جعفر طیار می‌درخشد. او هنگامی که دست او را در جنگ قطع کرده بودند با چنگ و دندان پرچم را حفظ می‌کرد، حفظ نظام و نماد نظام. این‌ها برای ما انقلابیون درس است.

آیه الله قوامی با اشاره به ضرورت الگوگیری جوانان از شخصیت جعفر طیار گفتند: وقتی انقلاب شد او بیست‌ساله بود اما او در دوران جاهلیت چهار کار انجام نمی‌داد: شرب خمر، دروغ، فحشا و دزدی. او در عهد مشرکین و دوران جاهلیت پاک بود. او الگوی خوبی برای جوانان عصر ما بود.

مشکل معیشت داریم؛ جعفرها به‌پا خیزند

ایشان با اشاره به شهرت جناب جعفر در رسیدگی به فقرا افزود: ما امروز مشکل معیشت داریم. روز 19 دی خدمت خورشید بودیم؛ ایشان فرمودند ما به دولت سفارش می‌کنیم به معیشت مردم برسید. جعفرها، مراکز نیکوکاری، ان.جی.او.ها باید به‌پا خیزند. ما اگر این روحیه را حفظ کنیم تحریم را شکست خواهیم داد.

شاه شاه است، شاه امام نمی‌شود

#خطبه_دوم

آیه الله قوامی ضمن اشاره به سال‌روز فرار محمدرضا پهلوی از ایران و تأکید قرآن بر ثروت‌طلب و قدرت‌طلب بودن پادشاهان افزودند: «در جشن فرار شاه مردم شیرینی پخش می‌کردند، چراغ روشن می‌کردند و بوق می‌زدند. من جشن باشکوه‌تر از آن کم دیدم. ولی وقتی امام از دنیا رفت ده میلیون نفر گریه می‌کردند. آن شاه می‌رود مردم جشن می‌گیرند و امام می‌رود مردم آن‌گونه میلیونی عزا می‌گیرند.»

خطیب پردیسان افزود: «پادشاهی‌های کهن در این سرزمین ریشه‌ها داشته است. بعد از اسلام پادشاهی‌ها رنگ و بوی دینی گرفتند و علمای ما نظیر خواجه‌ی طوسی شاهان را به خدمت می‌گرفتند.»

ایشان خاطرنشان کردند: «بسیاری از ساختمان‌ها، مساجد و نمادهای اسلامی را شاهان ساختند که اوج آن در زمان آل بویه و صفویه بود. شاه عباس به شیخ بهایی می‌گفت توی شیخ قلب مرا تسخیر کرده‌ای و هر کار که می‌خواهی میکنی! ما ناسپاس نیستیم، از بعضی شاهان تشکر هم می‌کنیم، اما هر کاری بکنند شاه‌اند. شاه امام نمی‌شود. شاه شاه است.»

این سرزمین جای شاه نیست، شاه هرگز بر‌نمی‌گردد

وی اضافه کرد: «ملت ما همتش بلند است، لؤلؤهای عالی می‌خواهد. این امت آن‌قدر مجاهدت کرد تا شاه کلاً رفت. شاه نرفت، سلسله‌ی شاهنشاهی رفت. بنده به شما قول می‌دهم دیگر در این سرزمین جای شاه نیست و شاه هرگز برنمی‌گردد. حیف شماست. شما یک نسل بالغ و کاملید. هر چیزی تناسب دارد. شما و شاه؟!»

خطیب جمعه‌ی پردیسان با اشاره به تحلیل‌های متوهمانه‌ی دشمنان گفتند: «رییس جمهور آمریکا 10 دی 1356 آمد ایران و گفت این‌جا جزیره‌ی ثبات است! 19 دی همه چیز به هم ریخت! چه محاسباتی می‌کنند! مدعی تحلیل هستند، می‌گویند این‌ها چهلمین سالشان را نمی‌بینند! از این خواب هم بیدار نمی‌شوند. شناسنامه‌ی ما را نمی‌شناسند، پیوندهای ما را در جامعه‌ی کبیره، در زیارت عاشورا نخوانده‌اند و نمی‌دانند. ما مفتخریم که چنین دشمنان احمق درجه‌یکی داریم! زمان مصدق شاه رفت، سه‌روز بعد آمد، اما الآن شاه رفت، چهل سال است که نیامده. 32 با 57 چه فرقی کرد؟ این ملت، ملت دیگر و نسلی سلحشور هستند.»

آیه الله قوامی افزود: «ماییم و امام زمانمان. هیچ کس نمی‌تواند ما را عزل کند جز امام زمان (عجل‌الله‌فرجه). اگر اسلام را آن‌طور که حضرت ولی عصر (عجل‌الله‌فرجه) می‌خواهد اجرا نکنیم، آن وقت عزل می‌شویم. ولی تا زمانی که منتظر و وفادار و فداکار و معتقدیم، هیچ‌کس نمی‌تواند ما را تکان دهد.»

صوت خطبه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *