خطبه های نماز جمعه پردیسان 16 فروردین ماه 98

دوشنبه، 7 مرداد 1398

#خطبه_اول

آیه الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه پردیسان، مورخ 16 فروردین‌ماه 1398 با اشاره به این که در حوزه‌ی علوم عقلی و تفکر هم نوعی زیاده‌روی مذموم وجود دارد گفتند: ما #جربزه (افراط در تفکر) و #سفاهت (تفریط در تفکر) داریم، وسط [این دو] هم #حکمت داریم. آدم اگر نتواند تشخیص دهد چه فکری کند به وادی ضلالت می‌افتد. خیلی فیلسوف‌نماها این طور می‌شوند. چند اصطلاح یاد می‌گیرند و از جامعه دور می‌شوند. #ملاصدرا رضوان‌الله‌علیه، آخرین سفرش الی الخلق است؛ می‌آید سمت مردم. #امام_راحل رضوان‌الله‌علیه حکیم است، می‌آید انقلاب می‌کند و مشکل مردم را حل می‌کند. #حکمت_متعالیه مال مردم است. #شیخ_بهایی هم حکیم بود و آخر آمد سراغ مردم. بیایید گره باز کنید. نه این که بروید گوشه‌ای بنشینید. مردم به سمتی می‌روند و شما در وادی‌های محافل علمی که علمش هم نافع نیست فرو رفتید.

خطیب پردیسان افزود: آقایی میگفت در نجف شش درس طهارت بود اما در کوچه‌ها نجاست پر بود! علم باید به عمل برسد. ماه شعبان چنین ماهی است. به پدر و مادر برسید؛ آنقدر درس می‌خوانیم که آن‌ها را رها کردیم. به همسایه‌ها برسید. الله الله فی جیرانکم. از همسایه‌ها اصلاً خبر داریم؟ کی هستند چه‌جور زندگی می‌کنند؟ شام خوردند یا نخوردند؟ اصلاح ذات البین کنید. این تباین‌ها و بین‌ها را اصلاح کنید. جوش دهید این طوایف و برادران را. این‌ها فراموش شده. الآن جنگ اقتصادی است، حضرت می‌فرمایند صدقه دهید.

شعبان، آستانه‌ی ماه میهمانی خدا

#خطبه_اول

امام جمعه پردیسان با تأکید بر لزوم فرصت‌شناسی و وقت‌شناسی برای طلاب و نخبگان خاطرنشان کردندالآن موقع پرواز و نجاح است. چه نشسته‌اید؟ روی دوش خودتان چیزهایی می‌گذارید که خدا از دوشتان برداشته است! برخی برای خودشان تکلیف می‌سازند! ما اهل دانش و فضلیم ولی باید دانش‌ها را [بر اساس اولویت] طبقه‌بندی کرد: دانش‌های #حکومتی و #خدمتی و #مدیریتی و آن‌ها که مشکلات جامعه را کم می‌کند. به داد مردم برسید و گرنه همین مردم شورش می‌کنند و بساطتان را جمع می‌کنند. تا کی زمان را از دست می‌دهید؟

ایشان با تأکید بر این که ماه #شعبان ماه جمع کردن غنیمت و کسب بهشت است گفتند: حضرت علی علیه‌السلام فرمودند بیایید به شعبه‌ها و شاخه‌های خیر متوسل شوید. شعبان دو شُعب است: شعب ابلیس و شعب طوبی. آن زقوم است و دیگری طوبی است. بیایید در این رشته‌ی خیرات، شجره‌ی طوبی از متن بهشت عضو می‌پذیرد.

جهاد اکبر و تعبد در برابر ولی امر، راز فتوحات پاسداران

#خطبه_دوم

امام جمعه پردیسان با اشاره به روز پاسدار و بیان سرگذشت چهار تن از پاسداران صدر اسلام، زید بن حارثه، قتاده بن نعمان، عبدالله بن رواحه و قیس بن عاصم، این چهار تن را از اسوه‌ها و الگوهای عالی مجاهدان و پاسداران راه حق دانستند و تأکید کردند بنا بر قول پیامبر (ص)، این افراد با امر به معروف و نهی از منکر، قضای دیون مردم، خدمت به پدر و مادر و تعبد در برابر ولایت نورانتیی یافتند که به واسطه آن توانستند بر دشمن چیره شوند.

امام جمعه پردیسان در خصوص جایگاه سپاه پاسداران انقلاب گفتند: برادران سپاه، اول #جهاد_اکبر و تولید نور و نیرو، بعد جهاد اصغر.  اگر می‌بینید سپاه مانده است، دشمن ذلیل شده است و ما غرب آسیا را با سپاه گرفتیم، علتش جهار اکبرشان و تعبدشان در برابر ولی امر است. اگر این‌ها گرفته شود، برویم به فکر اقتصاد و سرمایه‌گذاری و مقامات سیاسی بیفتیم همه چیز از بین می‌رود.

کسی را باد نکنید، هر کسی در جای خودش

#خطبه_دوم

آیت الله قوامی با بیان تواضع و تولی جناب زید بن حارثه در برابر امیرالمؤمنین علیه‌السلام تأکید کردند: سرداران امروز ما اگر می‌خواهند سردار باقی بمانند گول نخورند. من دیدم آقایی خیلی سردار شده، یکی گفت «این الآن به درد ریاست جمهوری می‌خورد!» گفتم نگویید این‌ها را. هر کسی در جای خودش. باد نکنید کسی را، هر کسی عالی است، مقامش نزد خدا بالاست، بالاتر نبرید. زید بن حارثه گفت مرا از قدر خودم بالاتر نبرید. ما ضعیفیم. زود می‌بازیم. زید باشید، زید بن حارثه باشید. سوره احزاب بر محور زید می‌چرخد.

صوت خطبه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *