خطبه های نماز جمعه سلفچگان 9 فروردین ماه 98

جمعه، 9 فروردین 1398

خطبه اول:بعد از سفارش به تقوا……..

تبریک عرض می کنم خدمت همه شما عزیزان سال جدید هجری شمسی را و از خداوند برای شما خواهران و برادران عزیز نماز گزار و خانواده های محترمتون موفقیت در کارها و توفیق روز افزون در معنویات را مسالت دارم و امیدوارم بهترین و اصلی ترین خواسته مان از خداوند در این سال نو این باشد که امسال را سال ظهور امام زمان مقرر بفرماید.

فصل بهار زیبایی های خاص به خودش را دارد.هر کسی هم به نوعی این زیبایی ها را به تصویر می کشد اهل ادب و شعر به شکل خودشان اهل سخن به شکلی دیگر هنرمندان و نقاشان به نوعی دیگر اما تمام این زیباییها بعد از یک دوره خاموشی و یا به تعبیری سیاهی طبیعت به وجود می آید.

بهار سر سبز از دل خشکی طبیعت سر بیرون می آورد و همیشه همینطور بوده که موفقیتها هم از دل سختی ها بیرون آمده است راه نجاتها از دل کوچه راه های باریک سر بر آورده است.

از دل سیاهی ها و تباهی های 14 قرن قبل در مثل چنین روزهایی از ماه رجب نوری عظیم و رحمتی بزرگ طلوع کرد و خداوند با بعث خاتم پیامبرانش راه نجات بشریت و انسانیت را به ما عطا کرد.

بهترین پیغمبرانش را در فضای بسیار تاریک حجاز و در مهد بت پرستی و تباهی فرهنگی و اعتقادی به رسالت مبعوث فرمود تا مشعل هدایتی باشد برای بشریت تا روز قیامت و اینکه انسانها از نور او بهره بگیرند و امروز ما باید خوشحال باشیم و خداوند را بر این نعمت شکر بی نهایت کنیم که ما را از پیروان پیغمبر آخر الزمانش یعنی حضرت ابو القاسم محمد بن عبد الله (صلی الله علیه و آله) قرار داد.لذا در روز مبعث که عید بزرگی برای بشریت باید خوشحال باشیم و مراسم جشن برپا کنیم.

چون در ایام عید نوروز و دید و بازدیدهای این ایام است فقط به ذکر حدیثی در فضیلت پیامبر از زبان خودشان که مرحوم شیخ صدوق در معانی الاخبار نقل می کنند اکتفا می کنم.

شخصی یهودی خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله رسید و پرسید: راز اینکه تو را «محمّد»، «احمد»، «ابی القاسم»، «بشیر»، «نذیر» و «داعی» نامیده اند چیست؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «اَمّا مُحمَّد فَانّی مَحْمُودٌ فِی الْارْضِ (…..) وَ امّا اَحْمَدُ فَانّی مَحْمودٌ فِی السَّماءِ (……) وَ امّا ابوالقاسِمِ فَاِنَّ اللّهَ یَقْسِمُ یَوْمَ الْقِیامَهِ قِسْمَهَ النّارِ(……) فَمَنْ کَفَرَ بی مِنَ الاْوَّلینَ وَ الآخِرینَ فَفِی النّارِ(…..) وَ یَقْسِمُ قِسْمَهَ الْجَنّهِ (……) فَمَنْ آمَنَ بی وَ اَقَرَّ بِنُبُوَّتی فَفِی الجَنَّهِ (…..)

خطبه دوم:بعد از سفارش به تقوا……..

چون در ایام شهادت امام کاطم علیه السلام قرار داریم روایتی نورانی از حضرت را نقل می کنم که به یکی از شیعیانشان می فرمایند: اتَّقِ اللَّهَ (…..) وَ قُلِ الْحَقَّ(…..) وَ إِنْ کانَ فِیهِ هَلَاکک (……) فَإِنَّ فِیهِ نَجَاتَک (…….) بعد دوباره این شیعه خودشان را مورد خطاب قرار می دهند و می فرمایند: اتَّقِ اللَّهَ (……) وَ دَعِ الْبَاطِلَ (…….) وَ إِنْ کانَ فِیهِ نَجَاتُک (……..) فَإِنَّ فِیهِ هَلَاکک(…..)

مجددا سال جدید را خدمت شما عزیزان تبریک عرض می کنم.

امسال را هم رهبر معظم انقلاب با یک عنوان اقتصادی نامگذاری کردند،سال رونق تولید.

جمهورى اسلامى ایران نزدیک به ۱۰ سال است که درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادى شده است. جنگى که در ابتدا شاید براى خیلى‏ها قابل لمس و درک نبود اما رهبر انقلاب در همان ابتدا متوجه آن شدند و نیروهاى داخلى را نسبت به آن هوشیار کردند. ایشان در سال ۱۳۸۶ و در سخنرانى ابتداى سال در حرم مطهر رضوى به این موضوع اشاره مى‏کنند که یکى از سناریوهاى مهم دشمن در مقابله با جمهورى اسلامى ایران، طراحى و اجراى جنگ اقتصادى است. دشمن و به ‏طور مشخص ایالات متحده آمریکا، با استفاده از ابزار تحریم که مى‏توان از آن به‏عنوان «سلاح پولى» یاد کرد، به نظام اسلامى حمله کرده است و مى‏خواهد به تعبیر خود، ایران اسلامى را مهار کرده و رفتار ایران را در موضوعات مهمى همچون دفاعى، منطقه‏اى و فناورى تغییر دهد.همین تحریمهای جدید چند روز قبل هم با همین هدف است. مشخصا حرف آنها این است که وقتی داعش به عراق حمله کرد و تا نزدیکی شهر کربلا رسیدند شما نباید با داعش مقابله می کردید هدف دشمن از جنگ اقتصادی همین است که منطقه را به آنان بسپاریم پس ما هم باید تمام توانمان را در مساله اقتصادی بگذاریم.

رهبر معظم انقلاب به‏عنوان فرمانده کل قوا باید راهبرد مقابله با جنگ اقتصادى را که تمامیت و استقلال کشور را هدف گرفته، ارایه دهد و مردم و مسئولان هم باید تابع این راهبرد اصلی باشند. از همان ابتدا و به‏طور خاص از سال ۱۳۸۸، رهبر معظم انقلاب سال‏ها را با عناوین اقتصادى نامگذارى کرده‏اند. عناوینى همچون اصلاح الگوى مصرف، کار و سرمایه ایرانى، تولید ملى، اقتصاد مقاومتى و…. اما عزیزان با این همه تاکیدات ایشان مشخص است که هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده‏ایم. هنوز دشمن نظام اسلامى دندان طمع به اقتصاد ایران دارد.اگر مسئولین توجه لازم را به شعارهای سال داشتند و تلاش جهادی به معنای واقعی را برای مقاوم کردن اقتصاد بکار گرفته بودند امروز مردم تا این حد گرفتار مشکلات اقتصادی و معیشتس نبودند

 تحلیل دشمن این است که هنوز اقتصاد ایران این ظرفیت را دارد تا اهرمى براى مهار نظام اسلامى در سایر حوزهّ‏هاى راهبردى شود. آمریکا یک بار از این مسیر البته به کمک قدرت طلبی و فرصت طلبی بعضی افراد دیگر به نتیجه رسیده است و براى همین به‏دنبال استفاده مجدد از ابزار تحریم است.

در مقابل طراحى دشمن،  رهبر معظم انقلاب نام سال جدید را نیز به یکى از بخش‏هاى مهم اقتصاد مقاومتى اختصاص دادند. مسأله تولید از اساسى‏ترین بخش‏هاى اقتصاد مقاومتى است. همان‏طور که ایشان تأکید کردند هنوز اقتصاد اولویت و فوریت کشور است و همه توان کشور باید روى این موضوع متمرکز مى‏شود.

بخش سلفچگان در استان قم یکی از اصلی ترین قسمتهای استان در موضوع تولید است.هم در موضوع کشاورزی هم در موضوع دامپروری هم در موضوع صنعتی و سایر قسمتها به همین جهت لازم است مسئولین استانی توجه ویژه به این بخش داشته باشند و همچنین مسئولین محلی هم در راستای تبعیت از امر رهبری تمام ظرفیتها را فعال کنند.بخشدار محترم با همراهی شورای بخش فعالیتشان را بیشتر کنند اعضای شورای اسلامی شهر و روستا دهیاران محترم شهردار که خب البته نداریم و نه اینکه الان نداریم بلکه مدتهاست در مقام عمل شهر بدون شهردار است که پرداختن به این موضوع را به زمان دگری موکول می کنم.

اما باید بخش سلفچگان در مورد شعار امسال فعال تر از همیشه به میدان بیاید و ما رونق تولید را به وضوح در بخش مشاهده کنیم و به وظیفه انقلابی خودمان عمل کنیم.

مساله دیگر که لازم به ذکر است بحث نزول رحمت الهی در اکثر نقاط کشور و مشکل گرفتار شدن مردم عزیز ما در شهرهای مختلف در سیل و سیلاب است.

اولا که این بارانها به نظر بنده تماما رحمت الهی بود و بسیاری از مشکلات کم آبی های کشور را حل کرد و در کنار این مشکلات زیادی هم برای هموطنان ما در استانهای مختلف بوجود آمد.

این بارانها به هیچ عنوان عذاب الهی نبود،دیدم بعضی با تفاسیر دیگری این بارانها و جاری شدن سیل را به عنوان عذاب الهی گفتند نه اینطور نیست.

برخی کارهای اشتباه در طول سالیان گذشته ساخت و سازهای غیر اصولی و مدیریتهای اشتباه جدای از بحث ریزش رحمت الهی است.عدم پیش بینی های لازم و مدیریت پیشگیرانه را با رحمت الهی مخلوط نکنیم دیدیم در استان خوزستان با مدیریت خوبی که دولت و در واقع استاندار خوزستان داشت با حجم زیاد بارش مشکلی پیش نیامد.

اما در هر صورت امروز مردم ما در استان گلستان و در قسمتهایی از خوزستان گرفتار مشکلات بسیار زیادی هستند افرادی که تا قبل از سیل خانه و زندگی و محیط آرام داشتند اما امروز حتی مکان مناسبی برای استراحت ندارند لباس مناسب و تهیه غذای آنها بامشکل روبرو شده و نیاز به کمک ما و شما دارند نهادهای مختلفی هم تمام تلاششان را برای کمک به سیل به کار گرفته اند هلال اهمر، کمیته امداد، نیروهای بسیج. امروز هم در نمازهای جمعه سراسر کشور کمک هایی جمع آوری می شود و با یاری شما مردم امیدواریم که قدری از مشکلات آنها کاسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *