خطبه های نماز جمعه سلفچگان 7 تیر ماه 98

جمعه، 7 تیر 1398

خطبه اول:بعد از سفارش به تقوا……

 بعضی از کارها مانع تقوا است.یعنی تا زمانی که کسی مرتکب این کارها شود نمی تواند اهل تقوای حقیقی باشد.قرآن یکی از موانع را در آیه 151 سوره شعرا معرفی کرده است و خطاب می کند  فاتقوا اللّه و اطیعون و لا تطیعوا امر المسرفین (……) کسیکه از خداوند اطاعت کند از امر اسراف کاران اطاعت نمی کند یعنی اهل اسراف نیست.

عزیزان یکی از مشکلات بزرگ اقتصادی جامعه ما اسراف است.اسراف برکت را از زندگی بیرون می برد مصرف بی اندازه و حیف و میل اموال که تبذیر است زندگی های ما را با مشکل مواجه کرده است.

این فرموده قرآن است در آیه 112 سوره مبارکه نحل: وضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً قَریَهً کانَت ءامِنَهً مُطمَئنهً یَأتیها رِزقُها رَغَدًا مِن کُلِّ مَکانٍ فَکَفَرَت بِاَنعُمِ اللّهِ فَاَذاقَهَا اللّهُ لِباسَ الجوعِ والخَوفِ بِما کانوا یَصنَعون (……)

امروز خدا همان خداست و ما هم بندگان خدا به همدیگر تذکر بدهیم مواظب اسراف و نا شکری و از بین بردن نعمتهای خدا باشیم.

برای بزرگی گناه اسراف همین بس که خداوند فعون را با دو صفت معرفی کرده ((و ان فرعون لعال فى الارض و انه لمن المسرفین))یکی خود برتر بین بود متکبر بود خودش را بالاتر از دیگران می دانست و دیگر لمن المسرفین از اسراف کاران بود.

من یک جمله بگم فکر کنم کافی باشد!نمازگزاران روز جمعه می خواهید بدانید اهل اسراف هستید یا نه؟به این کلام امام صادق علیه السلام توجه کنید ! عزیزان گرفتاریها از جانب خودمان است.خدا را فراموش کرده ایم دنبال چیز دیگری می گردیم.بشر امروز به خاطر پیشرفت علم و تکنولوژی از خدا غافل شده و برای حل مشکلاتش فقط بدنبال راه های علمی می گردد و غافل است از اینکه همه چیز بدست خداست.وقتی اسراف کنیم برکت می رود! وقتی اسراف می کنیم رحمت می رود! وقتی اسراف می کنیم در معیشتمان گرفتار مشکل می شویم!اسراف چیه؟ کدام از مائیکه اهل ایمان و نماز جمعه هستیم اسراف کاریم ؟ به فرموده امام صادق علیه السلام توجه کنیم که می فرماید: من شرب من ماء الفرات (…. یک آدم چقدر از آّ رود فرات را می نوشد؟) و القی بقیه الکوز خارج الماء (…..) فقد اسرف(….)

در کلام دیگری از امام صادق علیه السلام که در امشب شب شهادت  مظلومانه اوست دارزد که:پائین ترین مرتبه اسراف عبارتست از:1- دور ریختن آبی که از آشامیدن اضافه آمده است.2- اینکه لباس کار و لباس بیرونی، یکی باشد.3- بدور انداختن هسته خرما پس از خوردن خرما (چون از هسته خرما ماده غذائی برای شتران تهیه می شد)

خداوندا به همه ما توفیق شکر گذاری و استفاده صحیح از نعمتهایت را عنایت بفرما!پرودگارا ما را از صفت فرعونی که همان اسراف است دور بگردان!….

خطبه دوم:بعد از سفارش به تقوا…….

یکی از واقعیات دنیای امروز ما این است: ملت ایران را نمى‏توان با فشار و تهدید و تحریم به زانو درآورد.

البته این واقعیت فقط به خاطر اتفاقات اخیر سوریه و عراق و یمن یا نابودی داعش نیست، بلکه نتیجه چهل سال ایستادگى، عزت، عظمت و اقتدارى است که ملت ایران از خود نشان داده است.پیروزى انقلاب نقطه شروع بیرون آمدن ملت از لاک ذلت و توسرى خور بود و در طول این سالها روز بروز بر عزت و سربلندی ایران افزوده شد در چهار دهه اخیر، تلفیق هویت ایرانى با خصوصیات اسلامى، موجب شده فشارهاى زورگویان جهانى، تأثیرى در روند حرکت ملت نداشته باشد.

اگر بخواهیم بزرگترین دستاوردهای انقلاب را بیان کنیم قطعا یکی از آنها همین استقلال و اقتدار در مقابل مستکبرین جهان است و خشم امریکا و صهیونیزم جهانی هم از ما به همین خاطر است

منفورترین و خبیث‏ترین دولت جهان که عامل جنگ، تفرقه، چپاول و غارت کشورها و ملت‏ها است، ملت شریف ایران را هر روز مورد ناسزا و اتهام قرار مى‏دهد اما مردم ایران از این اعمال زشت آمریکا جا نمی خورند و عقب نمى‏نشینند.

تحریم‏هاى آمریکا ظلمى آشکار به ملت ایران است .علی رغم ادعای امریکائیها که خودشان را دوست ملت ما معرفی می کنند اما در تحریم بزرگترین فشار را به ملت ما وارد می کنند تا دست از انقلاب بردارند و عزت امروزشان را به تاراج امریکائیها بگذارند اما ملت مظلوم ولی در عین حال مقتدر ایران، به فضل الهى، همچنان مثل کوه مى‏ایستد و با قوت به حرکت خود ادامه مى‏دهد و به همه مقاصد مورد نظرش از جمله نابودی رژِم صهیونیستی دست خواهد یافت.

 ملت بزرگ ایران خدا را دارند و با امید به خدا بر همه مشکلات پیروز خواهند شد دلیل اینکه ملت ما از حمایت الهی برخورداند پیروزى بر همه توطئه‏ها ازجمله جنگ، فتنه، نفوذ، ترور،در مثل همین امروز در حالی که انقلاب ما و برپایی نظام اسلامی نوپا بود فقط در یک حادثه تروریستی 72 نفر از بزرگترین یاران انقلاب و امام راحل و شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی را از ما گرفتند اما نظام مقدس جمهوری اسلامی نه تنها پا برجاست بلکه به حدی از بازدارندگی رسیده که بعد از سقوط پهباد، امریکائیها حتی جرات رجز خوانی را هم نداشتند. بخش اصلى اقتدار ملت مرهون اعتقاد عمیق به حمایت‏هاى الهى است.

رهبری معظم انقلاب در دیدار با مسئولین دستگاه قضا فرمودند: دشمن وقتى نتوانسته با فشار به هدفش برسد، با تصور سادگیِ ملت ایران، پیشنهاد مذاکره می‏دهد و می گوید ملت ایران باید پیشرفت کند، البته این ملت حتماً پیشرفت خواهد کرد اما بدون شما و به شرطى که شما نزدیک نشوید. هدف اصل امروز امریکائیها خلع سلاح ملت و حذف عوامل اقتدار ایران است آمریکایى‏ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، مى‏ترسند جلو بیایند بنابراین مى‏خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایى مى‏خواهند سر ملت بیاورند.

اما تجربه سنگین برجام کاری کرد که ملت ما دیگر تن به مذاکره با دشمنان نخواهد داد.

در پایان باز هم هفته قوه قضائیه را تبریک عرض می کنم هفته گذشته از عوامل اعضاء شورای حل اختلاف بخش تشکر و قدر دانی کردیم ولی متاسفانه با خبر شدم در اثر کم توجهی سرپرست این شوری منحل شده که هم انتقاد شدیدی را نسبت به سرپرست این شوری داریم هم انتقاد از مسئولین محترم استانی که چرا بدون هیچ تذکری به بنده یا بخشدار محترم این اتفاق افتاده که قطعا در راستای پیگیری حقوق مردم بخش تلاش و وظیفه خودمان را انجام خواهیم داد.

امشب شب شهادت امام صادق علیه السلام پایه گذار فقه شیعه و تربیت کننده شاگردان و فقیهان شیعه است.

در مورد غربت و مظلومیت امام صادق علیه السلام در زمان حیات سخن مفصل است و اینطور نبوده که حضرت به سادگی و در امنیت و آسایش بتواند معارف دین اسلام را تبیین کنند امام غربت این امام در نحوه شهادت و بعد از شهادت دل شیعیان را سوزانده خصوصا ویرانی قبر حضرت در قبرستان یقیع که ان شا الله با نابودی رژیم آل سعود و به برکت ظهور امام زمان به زودی گنبد و بارگاهی رفیع بر قبور مطهر ائمه بقیع خواهیم ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *