خطبه های نماز جمعه سلفچگان 31 خرداد ماه 98

جمعه، 10 خرداد 1398

خطبه اول:بعد از سفارش به تقوا….

خداوند در آیه هشتم سوره مبارکه مائده به زیبائی تمام در باره عدالت سخن می گوید.هفتم تیر ماه سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی است که به عنوان هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است و قوه قضائیه رکن برپا کننده عدالت در جامعه است.

در قرآن کریم بیش از 10 بار به صورت مستقیم در باره عدالت ورزی صحبت شده است که یکی از آنها همین آیه هشتم سوره مائده است که خطاب می کند:

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامینَ لِلَّهِ (…..دائما برای خدا بپا خیزید…) شُهَداءَ بِالْقِسْطِ (……..) {خی سوال حد این عدالت کجاست؟دربین خودمان است؟اگر در بحث با دشمن بود چون دشمن است که هر چه با او بکنبم که موردی ندارد؟می فرماید:}وَ لا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلی‏ أَلاَّ تَعْدِلُوا (……) اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوی‏ (…..اگر تقوا می خواهیم باید عدالت داشته باشیم.حتی بین فرزندانمان سعی کنیم عدالت را رعایت کنیم.البته عدالت به معنی مساوی رفتار کردن با همه نیست.منتهی هر کسی را مطابق با نیاز و خواسته اش توجه کنیم که البته بحث عدالت بین فرزندان مفصل است در روایت دارد روزی وجود مقدس پیغمبر اکرم از مسیری عبور می کردند دیدند پدری دست دو فرزندش را گرفته و یکی از آنها را بوسید حضرت به این پدر اعتراض کرد که چرا آن یک فرزندت را نبوسیدی؟اینقدر دقیق است.البته اینکه فرزندان در هر شرایطی موظف به احسان نسبت به پدر و مادر هستند هم مسلم است.و در پایان آیه خطاب می کند:) وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ (و تقوا پیشه کنید که همانا خداوند به آنچه می کنید آگاه است)

خداوند به همه توفیق برپایی عدالت و رعایت عدل در رفتارمان را عنایت بفرماید.

خطبه دوم: بعد از سفارش به تقوا…..

هفته قوه قضائیه را خدمت همه زحمت کشان مخلص این قوه خصوصا ریاست محترم قوه قضائیه همچنین اعضای محترم شورای حل اختلاف بخش سلفچگان تبریک عرض می کنم جا دارد گزارشی از فعالیتهای این مدت شوری در نماز جمعه این هفته یا هفته آینده به مردم ارائه شود.

امیر متقین و پرهیز کاران در نامه به مالک اشتر می نویسد: ‌در  چیزهایی که مردم در آنها برابرند از ویژه‌سازی و انحصار‌طلبی پرهیز کن (یهنی طوری نشود که یک افراد خاصی در دستگاه حکومت دسترسی به امکانات و اموال عمومی داشته باشند.یک عده خاص بتوانند زمینها را بگیرند و دست دیگران خالی بماند) آنگاه حضرت در مورد اطرافیان فرصت‌طلب زمامداران می‌‌نویسند:« بدان برای زمامدار، خاصان و صاحبان اسراری است که انحصارطلب و دست‌‌درازند، در داد و ستد با مردم عدالت و انصاف را رعایت نمی‌کنند، ریشه ستم آنان را با قطع وسایل آن از بیخ برکن، به هیچ یک از اطرافیان و بستگان خود زمینی از اراضی مسلمانان واگذار مکن، باید طمع نکنند تا قراردادی به سود آنان منعقدسازی که مایه‌ ضرر بسیار مردم باشد، خواه در آبرسانی یا هر عمل مشترک دیگر. به طوری که هزینه‌های آن را بر دوش دیگران تحمیل کنند.

قوه قضائیه مسئولیت بسیار سنگینی را در جامعه دارد و نیاز است تلاش جهادی در بین نیروهای این قوه خصوصا قاضیان دستپاک باشد.به همین میزان هم اثر گزاری فعالیت این قوه در مردم و امیدوار کردن مردم به نظام و انقلاب نقش بسیار موثر و سازنده ای را دارد که امیدواریم در این دوره قوه قضائیه البته با همکاری مجلس شورای اسلامی شاهد تحولات سازنده در برخورد با فساد در کشور باشیم و همانطوری که در بیانیه گام دوم انقلاب شش قدم برای این قوه معین شده است با پیمودن این قدمها قوه قضائیه جمهوری اسلامی به پناهگاه امن و حقیقی افراد ضعیف و مستضعف جامعه تبدیل شود.

اینکه عرض می کنم مجلس شورای اسلامی چون مهم است.به عنوان مثال همین قانون رسیدگى به

اموال مسولان اگر ابلاغ و عملیاتی و اجرائی شود و حقیقتا بدون تفاوت و تمایز بین افراد به اجرا در بیاید به میزان بسیار زیادی در بازسازى و تقویت اعتماد عمومى نسبت به نظام و انقلاب موثر است.

در آستانه هفته حقوق بشر امریکائی هستیم.عنوانی با فعالیت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی چند سالیست برای ششم تا دوازدهم تیر ماه انتخاب شده است.در این چند روز چند تا از بدترین جنایات امریکا در حق مردم ما انجام شده است 6تیر ترور نا فرجام مقام معظم رهبری که آن زمان دوران ریاست جمهوری ایشان بود و خداوند به لطف و مرحمت خودش جان ایشان را برای ملت ما و سایه بلند ایشان را بر سر تمام حق طلبان و مستضعفان دنیا حفظ کرد

7 تیر انفجار و بمب گذاری دفتر حذب جمهوری اسلامی و شهادت شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران امام و انقلاب بود که درد سنگین و ضایعه بزرگی برای کشور ما بود

11تیر ترور امام جمعه یزد شهید آیت الله صدوقی و 12 تیر انهدام هواپیمای مسافر بری ایران و شهدات تمامی مسافران این هواپیما که تعداد زیادی از زنان و کودکان بودند نمایانگر چهره حقیقی حقوق بشر امریکائیست.

اما امروز دیگر آن زمان گذشته است که به ما زور بگویند .امروز با هدایتهای مقام معظم رهبری و جانفشانی های مردم و نیروهای مسلح در اوج اقتدار هستیم اگر روزی هواپیمای مسافر بری ما را زدند دیروز اما دیدیدم که دیروز چگونه دلاور مردان نیروی هوا فضای سپاه گرانترین پهباد و هواپیمای بدون سرنشین جهان را که متعلق به امزیکائیها بود را منهدم کردند قیمت این پهباد بیش از 220 ملیون دلار یعنی سه برابر بودجه یکسال تمام سپاه قدس ایران بود این یک افتخار برای ما ایرانیان است که حتی امریکائیها هم توانایی تجاوز به امنیت و حریم کشور ما را ندارد.

مطلب دیگر صحبتهای دبیر شوراى عالى امنیت ملى، در آستانه سفر به روسیه براى حضور و سخنرانى در دهمین اجلاس بین‏المللى نمایندگان عالى امور امنیتى کشورهاى جهان از کشف و نابودى یکى از پیچیده‏ترین شبکه‏هاى سایبرى سازمان سیا توسط دستگاه‏هاى اطلاعاتى ایران بود.

مطلب دیگر اعلام 4برابر شدن سرعت غنی سازی تا ششم تیر ماه و عبور از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده بود توسط سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور بود.غربی ها و اروپائیها تصور می کردند دستان ایران بسته است و می توانند به باج خواهی های خودشان ادامه دهند اما مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا نشان داد اینچنین نیست.

غربى‏ها در ۱۴ ماهى که از خروج آمریکا از برجام مى‏گذرد، نشان دادند که برخلاف ادعاهاى خود، زبان دیپلماسى و نرم را نمى‏فهمند و باید با زبان زور با آنان سخن گفت. این رفتار اروپایى‏ها مسبوق به سابقه است و در مذاکرات هسته‏اى اوایل دهه ۸۰ نیز همین رویه و روند را در پیش گرفتند. ایران به مدت طولانى و به‏صورت داوطلبانه غنى‏سازى را تعلیق کرد اما آنان جز وعده‏هاى توخالى و امروز و فردا کردن، هیچ اقدامى انجام ندادند و عملاً مذاکرات را به شکست کشاندند.

امروز ه لطف خداوند محاسبات درون نظام هم تغییر کرده است. دولت که زمانى همه‏چیز را در برجام و مذاکره مى‏دید، امروز تا حدود زیادى به این نتیجه رسیده است که باید ریل را عوض کرد و با مسیر طى شده نمى‏توان به نتیجه مطلوب رسید. اینجاست که رئیس جمهور کشورمان در اجلاس سیکا مى‏گوید ایران نمى‏تواند یک طرفه به تعهدات برجام عمل کند. ظریف هم راهکار اروپا و اینستکس را راهکارى غیرکارآمد و کوچک می داند و معتقد است که دستاوردهاى برجام براى ما تقریبا هیچ بوده است. این تغییر محاسبات و ادبیات هرچند دیرهنگام است اما باید به فال نیک گرفت و از آن استقبال کرد. امروز وقت اتحاد و انسجام در برابر حریف است و نه وقت ملامت و تسویه حساب‏هاى سیاسى و درون گروهى.امروز باید همه مردم و جریانات سیاسی در کنار هم در خط مقاومت مقابل دشمنان نظام بایستند و همانطوری که رهبری معظم انقلاب فرمودند باید اینطور باشد که درز جنگ اراده ها این اراده مردم و مسئولان ایران باشد که پیروز عرصه نبرد باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *