خطبه های نماز جمعه خلجستان 28 تیر ماه 98

جمعه، 28 تیر 1398

***خطبه اول***

حضرت حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه بخش خلجستان پس از سفارش به تقوای الهی بیان کردند:

1-تقوایی که خدای متعال می فرماید: اتقوالله و کونوا مع الصادقین تقوای الهی داشته باشید و همراه با صادقین باشید یعنی همراه با اهل بیت پیامبر علیهم السلام حدیث نورانی از مولای متقیان اعز امرالله عزیز بدارید امرخدا را.

2-یکی از امرخدا زکات است زکات مال و زکات جان که زکات واجب و زکات مستحب هم گفته می شود زکات جان همان زکات فطره است که بعد از نماز عید فطر برما واجب شده است. زکات مال که همان زکات 9 چیز است.زکات گندم ، جو، کشمش ،خرما،گوسفند،شتر،گاو،طلا و نقره . 3- خدای متعال آیات فراوانی درقرآن آورده است که یکی از آنها آیه 41 سوره مبارکه حج : الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاهَ وَآتَوُا الزَّکَاهَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ ۗ وَلِلَّهِ عَاقِبَهُ الْأُمُورِ مؤمنین کسانی هستند اگر درزمین به آنها مکنت بخشیدیم اینها نماز را برپا می دارند و زکات مالشان را می دهند وامربه خوبی ها و نهی از بدی ها میکننددر آیه ای دیگر درقرآن کریم آمده است خطاب به پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَهً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَکِّیهِم بِهَا وَصَلِّ عَلَیْهِمْ ۖ إِنَّ صَلَاتَکَ سَکَنٌ لَّهُمْ ۗ وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ (103) ای پیامبر بگیر از اموال اینان صدقه (زکات)رابرای آنهایی که واجب شده است در این دوآیه قرآن کریم خداوندمتعال احیای زکات را وظیفه حکومت میداند.زکات مانند نماز از واجبات ضروری و مسلم اسلام است . امام صادق علیه السلام می فرماید: کسانی که زکات واجبشان راندادندوقتی از دنیا می روند ازخدامی خواهند که دوباره برگردندمی فهمند زکات مال را نداند یکی از واجبات اسلام را ادا نکردندمیگویند خدایا مارا برگردان . روایتی از امیرالمؤمنان دراهمیت زکات می فرمایند: حَصِّنُوا أَمْوَالَکُمْ بِالزَّکَاهِ حفظ کنید اموال خود را با پرداخت زکات.

 

 

قرائت سوره: کوثر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿۱﴾

ما تو را [چشمه] کوثر دادیم (۱)

فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ ﴿۲﴾

پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى کن

إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿۳﴾

دشمنت‏ خود بى‏ تبار خواهد بود

 

 

 

 

***خطبه دوم***

امام جمعه محترم بخش خلجستان حضرت حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی پس از سفارش به تقوای الهی موارد ذیل را بیان داشتند:

1- جوانان را به امر ازدواج تشویق نمودندو دراین رابطه به سخنان ائمه اشاره داشتند.

2- رهبرمعظم انقلاب در رابطه اهمیت نماز جمعه بیان داشتندنماز جمعه امر بسیار مهم و تأمین کننده نیاز جامعه به ذکر و یاد خدا و اجتماع و همدلی و زمینه ساز استقرار گفتمان های علمی و بصیرت بخش خواندند.

3- همچنین پیرو اهمیت نماز جمعه رهبر معظم انقلاب فرمودند: این نماز جمعه ها را قدر بدانید و از ائمه جمعه خواستندکه مردمی باشندبا مردم باشندسرسفرهای قدرت حاضرنشونددرکنارفقراباشند.

4- مقام معظم رهبری فرمودند: با برپایی نماز جمعه اقدام به حل مشکلات مردم و رسیدگی به امرازدواج واصلاح جامعه داشته باشند .

5- مقام معظم رهبری تأکیدنمودند: با توجه به عدم اجرای تعهدات برجامی دشمن هرروز گستاخ ترشده وباتکبروبزرگ بینی حقایق را درک ننموده در حالی که ما تعهداتمان را دربرجام حتی بالاتر از آن عمل کرده ایم و همین رابطه فرمودند:توفیق نفتکش ایران توسط انگلیس یک دزدی دریایی بوده و این خیانت برهمه آشکار است در حالی که آنان به آن شکل قانونی داده و ما این گونه خیانت ها را بی جواب نمی گذاریم

صوت خطبه ها :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *