خطبه های نماز جمعه خلجستان 21 تیر ماه 98

جمعه، 21 تیر 1398

***خطبه اول***

اوصیکم یا عباد الله و نفسی بتقوی الله  خودم و شما عزیزان را به تقوای الهی سفارش می کنم. تقوایی که مولای متقیان امیرمؤمنان (علیه السلام) درخطبه 182 نهج البلاغه شریف می فرماید: تقوا شفای درد قلبهای شماست و شفای بیماری جسدها و اصلاح فساد کینه ها و چشم بینایی برای کوری دلها و پاکی آلودگی نفوس و جانهاست .به مناسبت اینکه امروز روز حجاب و عفاف نامگذاری شده است لازم می دانم از دیدگاه قرآن و روایات اولای دین علیهم السلام صحبت کنم. در قرآن کریم بیش از ده آیه در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم آمده است یکی از این آیات آیه 59 سوره احزاب می فرماید: یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنی‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً59.در این شریفه خداوند متعال به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم خطاب می کند ای پیامبر به زنان و دخترانت و نیز به زنان دینی بگو خود را بپوشانندتا شناخته شوند اینها از امت محمد هستند اینها مسلمانند تا مورد اذیت قرار نگیرند. جلاب در این آیه به معنای پوشش سراسریست یعنی زن باید تمام اندامش پوشیده باشد تا از دسترس هوسرانان مصون و محفوظ بماند درآن زمان زنان غیر مسلمان و کنیزان چون حجاب صحیحی نداشتند لذا افراد هرزه و هوسران مزاحم آنها می شدنداینجا بود که حجاب علامت زنان مسلمان بود .در آیه 30 سوره نورباز پیرامون حجاب آمده است قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ ﴿۳۰خطاب می فرماید خدای تبارک و تعالی به رسولش به مؤمنان امر کن چشم خود را از نامحرمان بپوشانندو به چهره و اندام آنها خیره نشوند و نیزدامن خود را از نظر نامحرمان بپوشانند.آنگاه مصلحت این حکم را می فرماید : ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ این خیره نشدن به نامحرم و پوشش زنان این بهتر شما راپاک می کندودر آخر خداوند متعال برای اخطار به نگاه های هوس آلود و تحریک مؤمنین می فرماید : خدابه آنچه که انجام می دهید با خبر است.حجاب در لغت به معنای مانع ، پرده و پوشش آمده است این کلمه از جهت مفهوم

پوشش می دهد که پرده وسیله پوشش است ولی هر پوششی حجاب نیست بلکه آن پوششی حجاب است که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت بگیرد .

حجاب دارای دو بعد ایجابی و سلبی است: یک ایجاب : بعد وجوب پوشش بدن دوم: سلبی : حرام بودن خودنمایی به نامحرم است. در جمهوری اسلامی حجاب از ضروریات دین اسلام است و منکر آن کافر است باید اهمیت داد از واجبات اسلامیست که خواهران باید مراعات آن را بکنندبهترین نوع حجاب اسلامی که چادر است که یادگارمنبعی و عصمتی چون دختر پیامبر اکرم فاطمه زهرا سلام الله علیهاست .که می نویسندوقتی از خانه بیرون می آمد چادر فاطمه زهرا به خاک کشیده می شد . باید اینگونه باشیم الگوی ما امامان علیهم السلام و زهرای اطهر است هم الگوی زنان و هم الگوی مردان . نه تنها در زمان حیاتشان بلکه در زمان مماتشان وصیت میکنندوقتی از دنیا رفتم یک تابوتی برای من بسازید تا حجم بدن من پیدا نباشد.

قرائت سوره: کوثر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿۱﴾

ما تو را [چشمه] کوثر دادیم (۱)

فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ ﴿۲﴾

پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى کن

إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿۳﴾

دشمنت‏ خود بى‏ تبار خواهد بود (۳)

 

 

 

 

***خطبه دوم***

اوصیکم یا عباد الله و نفسی بتقوی الله خودم وهمه شما عزیزان را به تقوای الهی سفارش         می کنم . به تقوایی که به فرموده امیر مؤمنان اتقواتعز تقوا شما را در دو دنیا عزیز می کند الفجور تذل و فسق و فجور و گناه شما را خوار و ذلیل می کند .

****** مناسبت های هفته ******

21 تیرماه :قیام خونین مسجد گوهر شاد مشهد مقدس علیه کشف حجاب در سال 1314 ه.ش که به روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است . یادشهیدان مسجد گوهر شاد که برای حفظ ارزشها ،برای حفظ حجاب و قیام علیه کشف حجاب رضا خانی آن قلدری که حجاب را از سرزنان کشورایران اسلامی کشید .به همین مناسبت حدود 400 شهر از شهرهای کشورمان در روزگذشته  به حمایت از حجاب و عفاف تجمع و راهپیمایی نمودند و خواهان حجاب و عفاف در کشور شدند. امیرالمؤمنین می فرماید: بالاترین عبادت این است که انسان عفت داشته باشد

************************************

در هفته حج قرار داریم و صدای زنگ کاروانان حج به صدا درآمده است. حضرت امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب در دیدار مسؤولان و کارگزاران حج فرمودند: ضروری ترین نیاز امروز اسلام وحدت و یکصدایی جامعه اسلامیست. وفرمودند: یکی از اهداف مهم حج اجتماع و ارتباط مسلمانان با یکدیگر است ایشان با تأکید براینکه حرمین شریفین متعلق به همه مسلمانان است و نه متعلق برکسی که براین سرزمین مسلط است فرمودند: کسی حق ندارد مانع از تحقق مفاهیم حج بشود.و خطاب به زائران فرمودند: خانه خدا و مناسک حج را فرصتی بی نظیربرای تطهیر روح و قرب الهی خواندندو فرمودند: هر حاجی باید با رفتار و گفتار و متانت خود به ملیت و هویت جمهوری اسلامی ایران آبرو ببخشد.

26تیرماه سالگرد تأسیس شورای نگهبان قانون اساسی در سال 1359 توسط امام (ره) عظیم الشأن ماست . مسئله شورای نگهبان در قانون اساسی یک مسئله بسیار مهم و منحصر به فرد است و مهمترین وظیفه شورای نگهبان  صیانت از دو اصل جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامیست. نظامی که الگوی مردم سالاری دینی برای جهانیان ارائه کرده است . تجربه جنبش مشروطیت نشان داد نظام اسلامی همواره نیازمند نهادی متشکل از فقهای برجسته است تا مانع نفوذ پدیده ضد دینی سکولاریزم در بخش های مختلف جامعه باشند.و به فرموده مقام معظم رهبری در تعبیری شورای نگهبان را به عنوان مرکز اصلی سلسله اعصاب و ستون فقرات نظام اسلامی نام بردند. امام (ره):من وظیفه خود می دانم از این شورا که مانع از انحراف نظام از خط دین و اسلام است حمایت میکنم.

**************************************

در دهه کرامت قرار داریم و دومین جمعه ماه ذی القعده الحرام یکی از ماه های حرام و دارای حرمت است دهه کرامت به مناسبت میلاد پربرکت حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا المرتضی و خواهر مکرمه اش کریمه اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها که این ایام را باید گرامی بداریم .امام رضا علیه السلام فرمودند: هر کس خواهرم معصومه را زیارت کند در قم مثل این است که مرا زیارت کرده است . حضرت معصومه سلا م الله علیها الگوی عبادت و عفت و حیاء و سخاوت هستند. کریمه یعنی انسان کامل .در روایتی از امام موسی ابن جعفرعلیه السلام  آمده است هر کس زیارت کند فرزندم علی ابن موسی الرضا را در نزد خداوند ثواب 70 حج مقبول برای او نوشته می شود راوی عرض کرد70حج؟ حضرت فرمودند: 70هزار حج و فرمود : هرکه آن حضرت را زیارت کند یا یک شب نزدآن بماند چونان باشد که خداوند متعال را در عرش زیارت کرده است.

 

 

قرائت سوره : عصر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ           به نام خداوند رحمتگر مهربان

 

وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾                               سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل]

 

إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿۲﴾               که واقعا انسان دستخوش زیان است

 

إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾

مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‏ اند

صوت خطبه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *