خطبه های نمازجمعه پردیسان 2 اسفند 98

شنبه، 3 اسفند 1398

آیت الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه، مورخ 2 اسفندماه 1398 با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رجب، این ماه را ماه رسول خدا دانستند و گفتند: بر اساس سفارش پیامبر صلوات‌الله‌علیه، هر کس نمی‌تواند در ماه رجب روزه بگیرد، روزی یک نان صدقه بدهد تا جای آن را بگیرد. سپس گفتند ما نمی‌توانیم و پیامبر فرمودند پس روزی صد بار ذکر «سبحان اله الجلیل، سبحان من لبس العز…» تا آخر که در مفاتیح هست. این‌ها جایگزین و بدل دارد.

ایشان افزودند: آن‌ها که بدن سالم دارند روزه می‌گیرند، آن‌ها که اقتصاد خوب دارند، نان می‌دهند و آن‌ها که در هر دو مورد مشکل دارند ذکر می‌گویند. بی‌کار نباشیم، ماه رجب ماه استغفار است. مرتب استغفار کنیم.

خطیب پردیسان با اشاره به اهمیت استغفار، روزه و اعمال مستحبی ماه رجب تأکید کرد: پیامبر خدا فرمود لیله الرغائب را فرشتگان نام نهادند. لذا آن شب را دوست دارند و پایین می‌آیند و نیات خدا را در زمین برای اهل رجب اعمال می‌کنند. نماز دوازده‌رکعتی آن را بخوانیم. پاداش آن از شب اول قدر شروع می‌شود تا قیامت و در محشر به صورت درختی بالای سرتان می‌آید. ما می‌توانیم با آن عاقبت خودمان را بیمه و واکسینه کنیم تا به انهار دست پیدا کنیم.

ایشان با اشاره به مسئولیت نمایندگان و مسئولان در قبال حقوق امت گفتند: خداوند آیه‌ی «تؤدوا الأمانات إلی أهلها» (آیه‌ی 58 نسا) را خطاب به امامان، حاکمان و مقامات می‌فرماید. یکی این که ای ولات و ای حاکمان! کارمندان و معاونان خوبی انتخاب کنید. هر کسی را نگمارید و زمام را به دست هر کسی ندهیم. این دستور خداوند به ماست.

آیت الله قوامی افزودند: مردم حقی دارند. مردم رأی می‌دهند، با وجود این همه گرفتاری و تنگنا. حق آن‌ها را بدهید. خداوند به شما مأموریت داده که امانت را به اهل آن بدهید. انفال و ثروت‌ها دست شماست. یا مجلس، یا دولت و یا قوه‌ی قضائیه. مردم عریان و بریان و گریان نباشند، حق مردم است و دست شماست. به حساب‌هایتان در داخل و خارج واریز نکنید، اختلاس نکنید، رانت نگیرید.

امام جمعه‌ی پردیسان با اشاره به ضرورت برگزیدن مسئولان و نمایندگان امانت‌دار و صالح گفتند: آیه‌ی بعدی (آیه‌ی 59 نسا) مربوط به امت و اطاعت آن‌هاست: «أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و اولی الأمر منکم» خطاب به شماست. مردم خیلی خوب هستند و نیات رهبری را می‌دانند. نیات انقلابیون را می‌دانند و می‌دانند که باعث این مشکلات چیست و کجاست. اگر سوء نیت بود، اصلاً اطاعت نمی‌کردند.

وی در ادامه افزود: خود حکومت، امانت خدا و امانت ولی عصر عجل‌الله‌فرجه است. ما باید این دویست و نود صندلی را به اهل آن بسپاریم. صندلی وزرا را به اهل آن بسپاریم. این حکومت است و اهلیت برای آن خیلی مهم است. آن‌ها هم وقتی بر صندلی‌ها نشستند باید مراعات کنند.

خطیب جمعه‌‌ی پردیسان مشارکت در انتخابات را عمل به تکلیف الاهی و عبادت دانست و گفت: رأی مردم، رأی باوضو و باطهارت در روز جمعه است. کجای دنیا با وضو و به قصد قربت رأی می‌دهند؟ این‌جا. شما در این چهل سال دست برتر پیدا کردید، هم‌آن دست حاج قاسم که همه‌جا پوستر شد. شما دست برتر و در حال ضربه زدن هستید نه ضربه خوردن. انتخاب امروز هم مطمئن باشید که مردم در آن پخته‌تر شدند و رو به موفقیت می‌رویم.نآآ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *