خطبه های نمازجمعه پردیسان 11 بهمن 98

جمعه، 11 بهمن 1398

آیت الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه‌ی پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مورخ 11 بهمن‌ماه 1398، ضمن تأکید بر لزوم پاس‌داشت شعائر مذهبی گفتند: این مراسم‌های ایام فاطمیه، در خانه‌ها، حسینیه‌ها، تکایا، مساجد و خیابان‌ها، این پرچم‌های سیاه، خیمه‌هایی که زده شد و بیت الاحزان‌هایی که ساخته شد حاکی از تقوای دل است. تقوای دل ظاهر را هم درست می‌کند. ما باید این مراسم‌ و تظاهرات را برپا کنیم. این‌ها شاخ و برگ و بر و باری است که ریشه در تقوا دارد.

ایشان با تبریک فرارسیدن ایام الله دهه‌ی فجر گفتند: فجر مال فرزند فاطمه است، مال یوسف اوست. این فجر نورانی که از پس آن لیله‌ی طولانی می‌آید، این را هم برپا کنید. پرچم‌های سه‌رنگ را برپا کنید. این‌ها همه تعظیم شعائر است. ظاهرسازی و ریا نیست، تعظیم، نکوداشت و بزرگ‌داشت است.

ایشان با اشاره به دلالت آیه‌ی نور بر اهل بیت علیهم‌السلام و نسل حضرت فاطمه علیهاسلام گفتند: این اشاره‌ای به نسل فاطمه است. این نور خداست که از طریق زهرا می‌تابد. زهرا یعنی نورانی، اگر بخواهیم انقلاب‌مان نورانی و فجر واقعی باشد باید فاطمی باشیم. نور و علم خدا که در دل‌ها می‌تابد را باید از فاطمه بگیریم.

امام جمعه‌ی پردیسان ضمن یادآوری این ‌که هیچ یک از دولت‌های شرقی یا غربی و ارتش‌ها حامی امام نبودند گفت: تمام این حرکت معجزه بود. شما که در پاریس هستید، بدون دولت و ارتش چه‌گونه می‌روید؟ چه کسی از شما استقبال کند؟ او متکی به خدا بود و به مردمی که به خدا و امر او ایمان داشتند. مردم به امر خدا از او حمایت کردند و آن استقبال باشکوه-در دوازده بهمن‌ماه-اتفاق افتاد.

خطیب جمعه‌ی پردیسان با اشاره به مطرح شدن شعار نه شرقی، نه غربی در اوان پیروزی انقلاب گفت: دو ابرقدرتی که بعد از جنگ جهانی دوم ظهور کردند، شوروی و آمریکا، هر یک نیمی از جهان را در اختیار داشتند. با هم جنگ سرد داشتند و هیچ یک با اسلام موافق نبودند. یکی می‌گفتند دین افیون است و یکی می‌گفت دوره‌ی دین سپری شده و دوره‌ی علم رسیده است. در چنین دورانی انقلاب اسلامی کردید و به هر دو گفتید نه.

آیت الله قوامی با تأکید بر این‌که باید در همه‌ی ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سبک زندگی مستقل از شرق و غرب باشیم گفتند: امت وسط از خودش جوشش و نور دارد. نه به سمت شرق و نه به سمت غرب نمی‌رود. این آرمانی بود که امام داشت. نظریه‌ی ولایت فقیه او، تحریر الوسیله‌ی او، اخلاقیات‌اش، او را به معنای واقعی کلمه تبدیل به مردی انقلابی کرد. ما باید از این زمینه استفاده کنیم.

وی افزود: نه شرقی و نه غربی تفاسیر نظامی، اقتصادی دارد. سبک زندگی، تربیت و الگوی تمدن‌سازی شما نباید شرقی و غربی باشد. آیا این‌طور است؟ حوزه و دانش‌گاه توانستند؟ اگر هست خدا را شکر و اگر نیست باید به سمت آن بروید. این هم‌آنی است که خدا، پیامبر صلوات‌الله‌علیه و امام زمان عجل‌الله‌فرجه می‌خواهند.

وی خاطرنشان کرد: اثر وضعی انقلاب ما سقوط بلوک شرق و شوروی بود. دروغ نابودی شوروی توسط آمریکا را هیچ کس باور نخواهد کرد. انقلاب شما بود که آن را ساقط کرد. ترامپ هم مثل گورباچف دارد بلوک غرب را با سفاهت و حماقت‌اش نابود می‌کند. امام می‌گفت شرقی‌ها ملحد بودند و غربی‌ها ستم‌گر. تیغ امام ما ذوالفقار است، دولب است، یک لب به سوی شرق و یک لب به سوی غرب.

استاد حوزه‌ی علمیه‌ی قم افزود: اخیراً بلوکی به نام تحریمی‌ها در حال شکل‌گیری است. همه‌ی تحریمی‌ها زیر این خیمه آمده‌اند. تحریم چه اثری دارد؟ باعث شده تا این‌ها دور هم جمع شوند و همه شعار نه غربی بدهند. آن‌ها به ما نیاز دارند نه ما به آن‌ها.

خطیب پردیسان گفت: با نامه‌ی امام به گورباچف شوروی تمام شد. تحقق «نه غربی» دست امام خامنه‌ای است. نابودی غرب هم پرهزینه است و هم طولانی‌تر. این سخت و دشوار است. یهود و صهیونیسم نمی‌گذارد. اما این قرن، قرن غلبه‌ی مستضعفین بر مستکبرین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *