خطبه های نمازجمعه قنوات 1 شهریور ماه 98

جمعه، 1 شهریور 1398

“دوام ذکر الهی تا پای جان “
بسم الله الرحمن الرحیم
نماز جمعه 98/06/01
خطبه اول
امام جمعه موقت قنوات در خطبه اول ضمن توصیه به تقوای الهی و لزوم ذکر و یاد خدا در ابعاد سه گانه ذکر لفظی، قلبی و عملی، به دوام ذکر الهی تا پای جان اشاره کردند. نتیجه این مصداق پرهیزگاری را رسیدن به درجه رضایت الهی دانسته‌اند.
وی در ادامه خطبه اول با توجه به فرا رسیدن ماه محرم به مبحث معرفتی در این باره پرداختند و ضمن بیان حدیثی نورانی از امیرمؤمنین  علی علیه السلام درباره اقتدا آیندگان به عاشورا اباعبدالله الحسین، به درس‌ها و پیامهای اجتماعی و سیاسی عاشورا اشاره کردند.
ایشان در ادامه این بحث ضرورت برخورد قاطع با دشمنان اسلام و ستمگران، مانع نبودن عِده و عُده در مقابله با دشمنان، انجام وظیفه، قیام برای خدا و نیز ولایتمداری را به عنوان درسها و الهامات عاشورا و قابل بهره برداری برای جامعه امروز اشاره کرده و فرمودند: تنها عاملی که می‌تواند به عنوان بزرگترین پیام حرکت حضرت سید الشهداء باعث تقویت انقلاب اسلامی، حاکمیت و نظام گشته و مشکلات را برطرف نموده و موجب استحکام پایه‌های نظام گردد، همان حرکتی است که امام حسین علیه السلام به آن عمل کرده که باید به دین بیشتر از خود اهمیت داد.
خطبه دوم
ایشان در خطبه دوم ضمن اشاره به  مناسبتهای عید غدیر و ولادت امام موسی کاظم علیه السلام به ذکر عظمت سادات و نقش تمدن ساز ذویه پیامبر در طول دوران اسلام پرداختند و از آنان جهت انتساب به صدیقه طاهره سلام الله علیها تجلیل کرده و همگان را با لزوم احترام و تکریم آنها سفارش کردند. این احترام را ناشی از دستور قرآن و حضرات معصوم دانستند.
اشاره به مناسبت‌های روز جهان اسلام از دیگر مطالبی بود که امام جمعه موقت قنوات به آنها پرداخت.
مناسبت هفته دولت و گرامیداشت روز کارمند و سفارش به دولتمردان و مسؤلان نظام در عمل به رهنمودها و توجیه‌های مهم رهبر معظم انقلاب پیرامون مسایل اقتصادی و فرهنگی و ابراز نگرانی از وضع مسلمانان مظلوم کشمیر و نیز پاسداشت یاد و خاطره شهدای دولت به خصوص شهیدان رجایی و باهنر از جمله مباحث مهم خطبه دوم این هفته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *