خطبه های نمازجمعه سلفچگان 2 اسفند 98

چهارشنبه، 7 اسفند 1398

خطبه اول:بعد از سفارش به تقوا…..

در هفته گذشته با توجه به بیان امیر المومنین علیه السلام دو مورد از آثار تقوا را ذکر کردیم.

حضرت در ادامه می فرمایند:و شِفاءُ مَرَضِ أجسادِکُم، تقوا شفا دهنده بیماری های جسم شما هم هست.

رعایت تقوا و دستورات دین اسلام قطعا موثر در سلامت جسم است.از یک طرف وقتی کسی همراه با یاد خدا باشد قطعا آرامش دارد چرا که یاد خدا دلها را آرام می کند«أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»

و وقتی کسی آرامش داشته باشد،سکینه در دلش باشد،از اضطراب و به اصطلاح پزشکی از استرس دور باشد جسم او هم سالم تر است و از طرف دیگر دستورات دین در رعایت بهداشت بسیار موثر است.رعایت پاک بودن ظاهری لباس و بدن و پرهیز از نجاست یک جهت تامین سلامتی است دوری از خوردن غذاهای آلوده جنبه ای دیگر، دستورات اخلاقی و کم خوردن و پرهیز از پر خوری که مورد تاکید دین مبین اسلام است و دیگر دستورات دین تامین کننده سلامتی است و انسان با تقوا این امور را رعایت می کند و اینها موجب سلامتی جسم هستند.

اتفاقا در موضوع ویژگیهای مهدی یاوران که موضوع خطبه های اول ما هم هست یکی از این صفات توانمندی جسمی است که به استناد این کلام حضرت امیر علیه السلام تقوا تاثیر مستقیم در سلامت و توانمندی جسم دارد.

در مجلد هشتم کتاب کافی مرحوم کلینی عبد الملک بن اعین می گوید: خدمت امام باقر(علیه السلام) از جا برخاستم و (از پیری) تکیه بر دستم ‏زده گرگریه می کردم،حضرت فرمود: برای چی گریه می کنی؟ عرض کردم:امید داشتم که تا نیروئی دارم حکومت حقه شما و پیروزیتان را درک کنم؟ امام فرمود:«… إِنَّهُ لَوْ قَدْ کَانَ ذَلِکَ (اگر این امر محقق شود و حکومت ما برپا شود) أُعْطِیَ الرَّجُلُ مِنْکُمْ قُوَّهَ أَرْبَعِینَ رَجُلًا (هر کردام از شما قدرت 40 مرد را پیدا می کنید یعنی توانائی یاران حضرت مهدی و قدرت آنها به اندازه چهل نفر است) وَ جُعِلَتْ قُلُوبُکُمْ کَزُبَرِ الْحَدِیدِ (و قلب های شما سخت تر از سخت تر از پاره های آهن می شود)

عزیزان ما باید با قوه تقوا و توانائی جسم خودمان را برای ظهور آماده کنیم،با توجه به اتفاقات دنیا و جریاناتی که رسد می شود امید ما این است که ظخور حضرت بیقیه الله نزدیک باشد و باید خودمان را آماده ظهور کنیم.

خطبه دوم:بعد از سفارش به تقوا….

قبل از هر کلامی این جشن پر شکوه و حضور پر شور شما مردم در انتخابات را به امام زمان و رهبری معظم انقلاب و به شما مردمی که این شکوه را آفریدید و این جشن را برپا کردید تبریک عرض می کنم.

این انتخابات هم شبیه تمامی انتخاباتهای گذشته خاریست بر چشم دشمنان این نظام خصوصا قاتلین شهید سلیمانی عزیز.

تصور می کنند مردم ما با فشار از پا در می آیند.خیال می کنند می توانند با فشار حد اکثری مردم ما را از راه انقلاب جدا کنند هرگز اینطور نیست.

مردم ما پای دین خود، پای اعتقادات خود،پای انقلاب خود،پای خون شهدای خود،پای عهد با امام خود و پای راه خود تا نابودی ظلم و ریشه کن کردن ظلم و فساد ایستاده است.

نشانه آن هم حضور در انتخابات امروز است.با وجود اینهمه گلایه از مسئولین،دولت و مجلس با وجود اینهمه مشکلات اقتصادی با وجود سختی های بسیار و کم کاری های برخی افراد اما مردم حساب انقلاب را از اینها جدا می دانند و وظیفه خودشان را امجام می دهند و به ندای رهبر عزیز تر از جانشان لبیک می گویند.

حضور امروز مردم در انتخابات پیروزی بزرگ دیگری را برای جبهه مقاومت رقم خواهد زد.بسیار امیدواریم مجلس بعدی ما یک مجلس انقلابی و اهل مقاومت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی های دشمنان و پای کار برای حل مشکلات مردم باشد و یقین داریم یک مجلس قوی و بعد ان شا الله در کنار آن یک دولت کار آمد بیساری از مشکلات مردم را حل خواهد کرد.

در روزهای گذشته کپیکی از بحثهای محافل در کشور ما وصیتنامه سهید حاج قاسم سلیمانی بود.نمی دانم چقدر به این وصیت توجه کردیم!عزیزان این وصیتنامه را بارها و بارها بخوانید از روحانیون عزیز می خواهم متن این وصیتنامه را در نمازهای جماعت برای مردم بخوانند از بسیجیان می خواهم این وصیتنامه را در حلقه های صالحین مطرح و در باره آن صحبت کنند.

شهید بزرگ اسلام و انقلاب وصایای مختلفی دارد، برای دوستانش، برای همرزمانش، برای خانواده اش. حتی برای تک تک فرزندانش به شکل جداگانه!اگر امروز بخواهیم حاج قاسم را ببینیم باید او را در وصیتنامه اش دید.

حاج قاسم از همه ما می خواهد سطح نگاهمانرا بالا ببریم.کشور خودمان را نبینیم بلکه نگاهمان به اسلام و مکتب حقه تشیع باشد.اینکه امروز ما مردم تعیین کننده سرنوشت دین اسلام هستیم اختلافات درونی کشور مسائل بسیار کوچکی است که نباید کشور را از هدف بزرگ یعنی زمینه سازی برای ظهور عقب بیاندازد.

تمام حرف بنده در این خطبه امروز این است: عزیزان مهمترین هدف این وصیتنامه؛ بزرگترین کسی است که مخاطب این وصیت نیست،در این وصیتنامه تنها با اوست که صحبت نکرده یعنی : امام سیدعلی خامنه ای! حاج قاسمی که جانش را فدای مردم کرد از آنها میخواهد او را «عزیز جان» خود بدانند. حاج قاسم سلیمانی در این وصیت نامه که منشور مکتب سلیمانی و راز نامه اوست راز سلیمانی بودن را در اطاعت از رهبری معنا میکند، از این رو پرتکرارترین واژهها و اوصاف در این وصیت نامه در باره رهبر انقلاب اسلامی است.

در منظومه معارف اسلام ناب، ولایت نقش کانونی دارد و همه اعتقادات حول آن شکل میگیرد.

ضمن اینکه ولادت امام باقر علیه السلام را پیشاپیش تبریک عرض می کنم حضرت می فرماید اسلام بر پنج ستون بنا شده است نماز،روزه،حج و جهاد و ولایت و ما نودی بشیء مثل ما نودی بالولایه (…..)

اگر بخواهیم ولایت رابشناسیم آموزه های مکتب امام هادی که پنج شنبه سالروز شهادت اوست در زیارت جامعه کبیره و همچنین زیارت غدیریه از بهترین منابع است و خداوند به همه ما توفیق درک ولایت و حرکت در مسیر ولایت و تبعیت محض از ولایت تا آخر عمر را عنایت بفرماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *