خطبه های نمازجمعه خلجستان 4 بهمن 98

جمعه، 4 بهمن 1398

خطیب جمعه این هفته

حضرت حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه بخش خلجستان

مدت  دو خطبه : 39:91دقیقه  خطبه اول : 11:36دقیقه  خطبه دوم : 28:55دقیقه

***خطبه اول***

حضرت حجت الاسلام والمسلمین محمد میرزایی امام جمعه موقت پس از سفارش به تقوای الهی موارد ذیل را بیان کردند:

1-تقوایی که سبب مصونیت انسان، نجات انسان از هرفتنه و بلا و مصیبتی می شود.  

2-خداوند تبارک و تعالی طبق بیان صریح آیه 83 سوره بقره اصل بر حفظ کرامات انسانی گذاشته اند. کرامات به دست نمی آید مگر در سایه تقوا و در سایه رعایت کردن اصول و موازین اسلامی. برای رسیدن به این کرامات خداوند تبارک و تعالی اولین راه دعوت به نماز کردند. امیرالمؤمنین علی علیه السلام        می فرماید: مردم شما مسافرید. تعبیرحضرت این است درراه رفتن به آخرت هستید و قطعاًبدانید فرمان کوچ برای شما صارشده. تربیت در سایه نماز است. تقوا درسایه نماز به دست می آید. خطاب به انسانهای بی تقوا و بی نماز و معصیت کارخدا،حضرت می فرماید:شما چطور می­توانید تحمل بکنیددو طبقه از آتشی که درکنارسنگهای گداخته قرارگرفته اندوشما همنشین با شیطان بخواهید شوید. رسول اکرم صلی الله علیه وآله درباب سقرفرمودند:طبقه­ای ­­ازطبقات جهنم است.   

3-قرآن در سوره قمرآیه 48 این بیان را داردمی فرماید: یَوْمَ یُسْحَبُونَ فِی النَّارِ عَلَى وُجُوهِهِمْ ذُوقُوا مَسَّ سَقَرَ ﴿۴۸روزى که در آتش به رو کشیده مى ‏شوند [و به آنان گفته مى ‏شود] لهیب آتش را بچشید [و احساس کنید] (۴۸)

قرائت سوره: اخلاص

***خطبه دوم***

حضرت حجت الاسلام والمسلمین محمد میرزایی امام جمعه موقت پس از سفارش به تقوای الهی موارد ذیل را بیان نمودند:

1- تقوایی که خداوند در سوره بقره آیه 24 می فرماید: فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا وَلَنْ تَفْعَلُوا فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِی وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَهُ أُعِدَّتْ لِلْکَافِرِینَ ﴿۲۴پس اگر نکردید و هرگز نمى‏ توانید کرد از آن آتشى که سوختش مردمان و سنگها هستند و براى کافران آماده شده بپرهیزید (۲۴)

****** مناسبت های هفته ******

 2- در سال 65ه.ق در اول ماه جمادی الثانی قیام توابین را داریم. قیام توابین در راستای قیام اباعبدا… شکل گرفت. حدود 16هزار نفر ثبت نام کرده بودند. اگر توابین بصیرت داشتند،این قیام نباید الآن شکل بگیرد.

3- سالروز حماسه مردم آمل در سال 1360ه.ش را داریم. وقتی انقلاب اسلامی در سال 1357ه.ش به پیروزی رسید دشمنان قدعلم کردند، استکبار قدعلم کرد. یک اتحادیه کمونیستی،حرکت کردند در شهر آمل و جنگلها. شهر آمل را تصرف کردند. ولی بصیرت و آگاهی مردم آن خطه سبب شد این قیام در نطفه خفه شود.

4- ایام ا… دهه فجر را داریم. حدود چهل روز را به عنوان ایام ا… معرفی کرده است. سوره ابراهیم آیه 5 خداوند می فرماید: وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَى بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِکُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ ﴿۵و در حقیقت موسى را با آیات خود فرستادیم [و به او فرمودیم] که قوم خود را از تاریکیها به سوى روشنایى بیرون آور و روزهاى خدا را به آنان یادآورى کن که قطعا در این [یادآورى] براى هر شکیباى سپاسگزارى عبرتهاست (۵) در آستانه چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی قرار داریم. تبریک عرض می کنم. به تعبیر رهبر فرزانه  انقلاب : روز شهادت سردار بزرگ حاج قاسم سلیمانی، این روز هم از ایام ا… شد. استقلال و آزادی خروجی دیگری داشت از این انقلاب به دستمان آمد. امام (ره) فرمودند: دهه فجر جز ایام ا… است. در فتنه های اخیر با آن هجمه های عظیمی که به سپاه ما وارد شد آن سردار عزیز هوا و فضا (حاجی زاده) خودش را سپر و قربانی می کند، برای اینکه امنیت   بین شما ملت ایران بماند  و فتنه از بین برود. سردار حاج قاسم سلیمانی یک جمله ای دارد سه بار قسم

  می خورد: وا…وا…وا… از مهمترین شؤون عاقبت به خیری جامعه ، رابطه قلبی و حقیقی شما با این حکیمی است که الآن سکان این کشور را به عهده دارد.

5- سوم جمادی الثانی شهادت حضرت صدیقه طاهره زهرا سلام ا… علیها را داریم. همه وظیفه دارند ایام فاطمیه  دوم را قدر و بصیرت افزایی کنیم.اگر ولایتمداری حضرت زهرا سلام ا… نبود، اسمی از اسلام نبود. الآن هم که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم. مردم را تشویق بکنیم به شرکت در انتخابات. وظیفه ای که بر عهده ماست این است که چه کسی را انتخاب کنیم.

قرائت سوره :کوثر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *