خطبه های نمازجمعه خلجستان 15 شهریور 98

جمعه، 15 شهریور 1398

  شهریور  1398

خطیب جمعه این هفته

حضرت حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه بخش خلجستان

مدت  دو خطبه : 40.9دقیقه  خطبه اول :27.38دقیقه  خطبه دوم:13.52دقیقه

***خطبه اول***

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه بخش خلجستان پس از سفارش به تقوای الهی موارد ذیل را بیان نمودند:

1- تقوایی که برای رسیدن به آن یکدیگر را کمک کنیم.تَعَاوَنُوا عَلَی الْبِرِّ وَالتَّقْوَی در راه نیکی و پرهیزگاری با هم تعاون کنید. اگرجامعه با تقوا باشد دیگر فساد، اختلاس ، رشوه، ربا، بدحجابی نیست.

2-درهفته اول ماه محرم الحرام ماه عزاداری ابی عبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفایش و هفته احیای امر به معروف قرار داریم. رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: مَنْ أَمَرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَى عَنِ الْمُنْکَرِ فَهُوَ خَلِیفَهُ اللَّهِ فِی الْأَرْضِ وَ خَلِیفَهُ رَسُولِه‏ *هر کس امر به معروف و نهى از منکر نماید، جانشین خدا در زمین و جانشین رسول اوست.خداوند اولین آمر به معروف وناهی از منکر است. آیه 90 سوره نحل خداوندمی فرماید: إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِیتَاءِ ذِی الْقُرْبَى وَیَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ وَالْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ *همانا خدا (خلق را) فرمان به عدل و احسان می‌دهد و به بذل و عطاء خویشاوندان امر می‌کند و از افعال زشت و منکر و ظلم نهی می‌کند و به شما پند می‌دهد، باشد که موعظه خدا را بپذیرید در این آیه امر به عدالت در جامعه ، احسان،نیکی به همدیگر و صله رحم می کند. مراحل امر به معروف و نهی از منکرسه مرحله دارد: اول انزجار قلبی ازمنکر: انسان مؤمن باید از کارهای بد،بدش بیاید و ناراحت شود. امیرالمؤمنین علی ابن ابی طالب علیه السلام می فرماید: بعضی ها با قلب ، زبان و دستشان نهی ازمنکر می کنند. کسانی که در جامعه اسلامی نسبت به منکر بی­­تفاوت باشند به فرموده علی ابن ابی طالب علیه السلام مردگان متحرک اند. مهمترین انگیزه سید الشهداء این است که امربه معروف و نهی ازمنکر کند.

قرائت سوره: کوثر

***خطبه دوم***

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه بخش خلجستان پس از سفارش به تقوای الهی موارد ذیل را بیان کردند:

1-تقوا این است که ما وظایف را بشناسیم در هر مقطعی وظیفه شناس باشیم یکی از وظایف ما در قبال عاشورای ابی عبدالله الحسین پاسدار فرهنگ عاشورا باشیم. پاسداری از عاشورا پاسداری از ایمان ، توحید و حاکمیت خدا بر سراسر جهان است. تمام انبیاء آمدن برای دو مسئله : به مردم بگویند فقط خدا را عبادت کنید و اجتناب از طاغوت کنید.

****** مناسبت های هفته ******

2-جمعه اول ماه محرم ماه عزاداری و سوگواری برخامس آل عبا در آستانه عاشورای حضرت سیدالشهداء و تاسوعا قرار داریم. در مجالس که تشکیل می شود نماز جماعت صبح ،ظهر، عصر و مغرب ،عشاء در مساجد برپا شود در وقت اذان هیئت ها صدای اذان پخش کنندکه یکی از درسهای امام حسین علیه السلام نماز جماعت اول وقت بود.

 3- شهادت مظلومانه ابی عبدالله الحسین علیه السلام را محضر حضرت بقیه الله الاعظم ( ارواحنا فداه) و نایب عظیم الشأنش مقام معظم رهبری ، به امت اسلام و به شما عزاداران و ولایتمداران تسلیت و تعزیت عرض می کنم.

4- هفدهم شهریور که روز خونین و روز شهداء نام گذاری شده است 17 شهریور 57 مردم انقلابی و به پا خواسته ملت ما در میدان شهداء عده ای به شهادت رسیدند. صدها نفر از عزیزان کشورمان به دست دژخیمان رژیم پهلوی جان به جان آفرین تسلیم کردند.

5- نوزدهم شهریور رحلت حضرت آیت الله طالقانی و بیستم شهریور شهادت حضرت آیت الله مدنی دومین شهید محراب به دست منافقین کور دل به شهادت رسیدند که یاد این بزرگواران را گرامی میداریم.

6- دوازدهم محرم الحرام بنا به قولی شهادت امام زین العابدین علیه السلام واقع شده است سال 61 ه.ق تسلیت و تعزیت داریم.

قرائت سوره : عصر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *