خطبه های نمازجعه سلفچگان 6 دی 98

جمعه، 6 دی 1398

خطبه اول:بعد از سفارش به تقوا……

خداوند برای تربیت ما انسانها الگوهایی را آفریده تا مسیر برای ما مشخص و واضح باشد.بعضی از این الگوها پیامبران بوده اند.تمامی انبیاءالگوی تقوا هستند ائمه معصومین علیهم السلام هم از نمونه های برترین الگوها برای تضمین سعادت بشر و شناخت راه تقوا هستند در بین زنان هم نمونه هایی از این الگوها وجود دارد سیده زنان هر دو عالم زهراء مرضیه علیها سلام برترین الگو در بین زنان است که البته اینها الگوبرای زنان و مردان هستند.یکی دیگر از این الگوها بی بی دو عالم زینب کبری علیها سلام است که در آستانه ولادت پر برکت این بانو هستیم

بحث این چند هفته ما در مورد ویژگیهای یاوران حضرت مهدی عج بود.

برای یاری امام زمان هم نیاز به الگو داریم یکی از این الگوها یعنی الگوهای یاری امام زمان عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری علیها سلام است.هم الگوی تقوا هم الگوی ولایت مداری هم الگوی استقامت هم الگوی اخلاص

عظمت حضرت فقط بخاطر فرزندی امیر المومنین و حضرت زهرا علیهما السلام نیستد. یکی از ویژگیهای حضرت زینب موقعیت شناسی و تصمیم به موقع است. اولاً زینب کبری(ع) موقعیت را شناخت و ثانیاً طبق آن موقعیت، انتخابی صحیح و به هنگام داشت. و هم بعد از انتخاب تا انتهای مسیر محکم ایستاد و هرگز خسته نشد.

یکی از مشکلات بعضی از انسانهای خوب این است که موقعیت را می شناسند صحیح هم انتخاب می کنند اما ممکن است بعد از یک مدت خسته بشوند حضرت زینب هرگز خسته نشد و از پای نایستاد.اما زمان نیاز به یارانی دارد که خسته نشوند و در راه بمانند.

حضرت زینب در زمانی راه را شناخت که بزرگانی مثل ابن عباس و ابن جعفر، چهره های نامدار صدر اسلام، که ادعای فقاهت و شهامت و ریاست و آقازادگی و امثال اینها را داشتند، گراه را گم کردند و نفهمیدند چه کار باید بکنند. ولی زینب کبری(س) گیج نشد و فهمید نباید امام خود را تنها بگذارد. نه اینکه نمی دانست راه سخت است، او بهتر از دیگران حس میکرد که حادثه چقدر سخت و سنگین است.

امروز هم که به اعتقاد بنده اگر آخر الزمان نباشد بسیار به آخرالزمان نزدیک است تشخیص مسیر صحیح مشکل است.البته اگر تقوای واقعی داشته باشیم با توکل بر خدا همه کارها آسان می شود.

حضرت زینب هم در قضیه قبل از کربلا و هم در جریانات بعد از کربلا وظیفه خود را شناخت و به آن عمل کرد.

یک جنبه دیگر الگو گیری از حضرت زینب این است که زن باید در متن جامعه حضور داشته باشد اما حریم و حرمت زن باید حفظ شود.

خطبه های آتشین حضرت در شام و کوفه….

خطبه دوم:بعد از سفارش به تقوا….

در دعای مکارم الاخلاق امام سجاد از خداوند متعال درخواست می کند که خداوندا من را به زینت صالحین زینت کن و زینت متقین را بر من بپوشان بعد خود حضرت زینت متقین را در این امور بیان می کنند که هفته گذشته به یک مورد اشاره کردیم: فی بسطِ العدل در گسترش دادن عدالت که هر کدام از ما در گسترش عدالت مسئولیت داریم و بزرگترین اقدام در این جهت برپایی حکومت الهی است چرا که اگر حاکم از جانب خداوند نباشد حکومت ظلم است و در حکومت ظلم اصلا عدالت معنا پیدا نمی کند و خداوند این توفیق بزرگ را به ملت شریف ما عنایت کرده است تا بتوانند حکومت اسلامی برپا کنند و در جهت برپایی عدالت تلاش کنند نه اینکه بگوئیم امروز در کشور ما عدالت در تمامی جهات رعایت می شود نخیر چنین نیست اما جهت کلی نظام اسلامی ما برپایی عدالت است و مردم ما مطالبه برپایی عدالت دارند و ما هم از مسئولین مطالبه گسترش عدالت را داریم خصوصا عدالت اقتصادی ،مبارزه با ویژه خواری،مقابله با فساد و چیزهایی از این دست که در این دوره قوه قضائیه شاهد عملی شدن چنین اقداماتی هستیم هم برای موفقیت ریاست قوه دعا می کنیم و هم امیدواریم مردم ما هم امیدوارند که ایشان بتوانند مبارزه قاطع و واقعی و بدور از نگاه های سیاسی را داشته باشند که تا به امروز هم اینچنین بوده است.

اما مصداق دوم از زینت متقین که امام سجاد از خداوند طلب می کنند کنترل خشم است (و کَظمِ الغَیظِ) فرو نشاندن خشم عزیزان تمامی مواردی که حضرت درخواست می کنند جنبه های اجتماعی دارد.خشم و عصبانی شدن و از روی عصبانیت تصمیم گرفتن و اقدام کردن آثار سوء اجتماعی دارد اگر چه از نظر اخلاق فردی هم مورد بررسی قرار می گیرد.

در مورد خشم باید به یک نکته توجه کرد که هیچ کجا از ما نخواسته اند عصبانی نشویم به ما نگفتند خشمگین نشوید چون خشم و عصبانیت در ذات انسان است بعضی چیزها را می بینیم عصبانی می شویم بعضی مسائل را می شنویم عصبانی می شویم بعضی رفتارها را درک می کنیم خشمگین می شویم طبیعی هم هست. لذا به ما نگفته اند عصبانی نشوید بلکه دستور داده اند عصبانیت خود را کنترل کنید.از روی عصبانیت تصمیم نگیرید.در موقع عصبانیت کاری انجام ندهید.یکی از جاهایی که می گویند فرزندتان را تربیت نکنید همین موقع عصبانیت است حتی شروع به نصیحت هم نکنید.

حتی در مواجهه با دشمن هم نباید از روی عصبانیت برخورد کرد.باید با تدبیر باشد البته نه تدبیر شعاری و ادعای تدبیر داشتن. نه! تدبیر حقیقی! چون بعضی ها گفتند تدبیر اما متاسفانه عوض تدبیر چیزی غیر از ساده لوحی در مقابل دشمن و اعتماد به دشمن که 180 درجه با تدبیر فاصله دارد ندیدیم.متاسفانه هنوز هم علی رغم تذکرات رهبر معظم انقلاب بدنبال تصویب لوایح F.A.T.F هستند و متاسفانه نمایندگانی که مردم از استانهای مختلف به مجلس فرستاده اند هم همین مسیر مقابل تدبیر را در پیش گرفته اند و به فکر این هستند بهانه های تحریمها را از بین ببرند.تا کی نادانی و تا کی ساده لوحی و تا کی عوض مصالح انقلاب و اهداف نظام، مصالح مادی دنیا و سرمایه داران را مد نظر قرار دادن؟.امروز حرف شما طرفداران این لوایح و سرمایه داران و صهیونیستها و امریکائیها یکی شده است. همین یکی بودن حرف شما و دشمنان این نظام برای اینکه بفهمید مسیر شما اشتباه است کافی نیست؟

چرا برای مردم دوگانه معیشت و مقاومت درست می کنید؟دوباره زمان انتخابات فرا رسید تا بخواهید با این حرفها از مردم رای بگیرید؟

عزیزان بدانید عده ای با خلق دوقطبیهای دروغینِ بدنبال این هستند تا افکار و باورها و انگیزه های مردم را تحت تاثیر قرار دهند تا مردم نتوانند حوادث را درست درک کنند.و بدنبال آن در شناسایی اصلح به اشتباه بیافتند.

برایان هوک که از اون امریکائیهای خبیث است که دشمنی عمیق و کینه عجیب با ملت ما را دارد و رئیس گروه اقدام ایران در امریکاست دقیقا همین حرف را می زندو می گوید: مقامات ایران به جای گزینه گفتگو با ما، گزینه فروپاشی اقتصادی را انتخاب کردند.

در انتخابات 92 و 96 بعضی از افراد که خود شما مردم بهتر می دانید دقیقا همین حرف را می زدند.یعنی می گفتند ما یا باید با به اصطلاح خودشان با زبان دنیا حرف بزنیم و یا نابودی اقتصاد کشور را ببینیم.امروز بریان هوک امریکائی هم همین را می گوید که ایران دو راه داشت یکی گفتگوی با ما و منظورشان از گفتگو هم پذیرفتن حرف آنها یعنی نابودی استقلال کشور دست برداشتن از موشک و مقاومت است.متاسفانه یه زمانی در فتنه 88 هم که در آستانه نهم دی ماه که روز نابودی فتنه بودهستیم بعضی شعار نه غزه نه لبنان را سر دادند گاهی از افرادی هم می شنویم که عراق و سوریه به ما چه ربطی دارد؟ دقیقا صهیونیستها هم همین را می گویند که ایران دو راه دارد یکی گفتگوی با ما یکی هم فروپاشی اقتصادشان.اصلا چنین حرفی درست نیست.

حرف صحیح این است ما عزت و استقلال خودمان را حفظ می کنیم همانطور که چهل سال است این کار را کرده ایم. در آستانه میلاد حضرت زینب علیها سلام هستیم زینب وار مقاومت می کنیم و اقتصادمان را هم خودمان می سازیم این همه جوان این همه استعداد این همه نعمتهای خدا دادی این همه متخصص جوان تحصیل کرده و خلاق ما تنها راهمان این است که کشور را بدون اعتماد به دشمنان بسازیم راه ما اقتصاد مقاومتی است راه ما رونق تولید ملی است راه ما مبارزه واقعی با قاچاق کالاست راه ما جلوگیری از واردات بی رویه کالا به کشور است.

جوانان ما در جنگ تحمیلی ثابت کرده اند که هر کاری را با تکیه به خداوند انجام می دهند و هر مشکلی را حل می کنند.مشکل ما این است لفراد پیر و سالخورده تصمیم گیر تمام امور اجرایی و اقتصادی کشور و تولید شده اند و طبیعت انسان سالخورده احتیاط است اما جوان ریسک می کند.

امروز وظیفه همه ما روشنگری همه جانبه هم برای حضور حد اکثری در انتخابات و هم انتخاب افراد اصلح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *