خطبه نماز جمعه سلفچگان 22آذر ماه98

جمعه، 22 آذر 1398

ه گزارش روابط عمومی بخش سلفچگان ، اقامه نماز جمعه سلفچگان به امامت حجت الاسلام و المسلمین کتابچی با حضور مردم بخش و روستاهای اطراف در مسجد جامع این بخش برگزار گردید. گزارش خطبه ها به شرح ذیل می باشد.

خطبه اول: بعد از سفارش به تقوا….

از این حقیقت نباید غفلت کنیم که تقوای خدا بدون تبعیت از ولی خدا امکان ندارد و بدون یاد ولی الله هم تبعیت از او معنا ندارد به همین جهت انسان های با تقوا ارتباطشان با ولی خدا یعنی امام معصوم دائمی است و هر چقدر این ارتباط قوی تر باشد درجه تقوا هم بالاتر است.

پس ما هم باید ارتباطمان را با امام زمان بیشتر کنیم و لحظه ای از یاد امام عصر ارواحنا له الفدا غفلت نکنیم و اگر کسی امروز به یاد امام زمان باشد و به غربت و تنهای حضرت فکر کند برای ظهور خالصانه دعا می کند و خودش را برای ظهور آماده می کند.

عزیزان ما باید خودمان را برای ظهور امام زمان عج آماده و مهیا کنیم به این معنا که تبدیل به یک منتظرواقعی شویم.

در آیلات نورانی قرآن کریم به ویژگیهای یاوران حضرت مهدی اشاره شده است هفته گذشته یکی از این آیات را عرض کردیم.آیه 54 سوره مبارکه مائده که از جمله ویژگی های مهدی یاوران را یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ  بیان می کرد یعنی خدا آنها را دوست دارد و آنها هم خدا را دوست دارند.

أَذِلَّهٍ عَلَى الْمُومِنِینَ یعنی در برخورد با مومنین در نهایت تواضع و مهربانی رفتار می کنند اما أَعِزَّهٍ عَلَى الْکافِرِینَ در برخورد با کفار و دشمنان با نهایت سختی و محکمی برخورد می کنند،ذره ای در مقابل دشمنان کوتاه نمی آیند.

هر چقدر که بخاطر خدا و امام زمان با شیعیان و محبین اهلبیت با محبت برخورد کنیم و یک رفتار عاطفی زیبای همراه با گذشت داشته باشیم به همان میزان هم در مقابل دشمنان با سر سختی و استحکام برخورد می کنیم.

شما نگاه کنید کسانی که حقیقتا با مردم مومن مهربانند،عرض کردم حقیقتا نه ادعائی با دشمنان هم جدی هستند و بالعکس.

اگر دوست داریم جزء یاوران امام زمان باشیم با یکدیگر مهربان باشیم، کینه و ناراحتی از هم در دل نداشته باشیم.

یُجاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ صفت دیگر یاوران حضرت است. در راه خدا مجاهدت می کنند اهل جهاد هستند و هیچ چیزی آنها را در این راه سست نمی کند وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ یعنی حتی سرزنش سرزنش کنندگان هم آنها را متقوف نمی کند.

یکی از خطر ناک ترین مراحل در امتهانات الهی همین سرزنش به ظاهر دوستان است.

گاهی بعضی افراد در یک مسیری با انسان همراه هستند ولی کم می آورند، یک جایی متوقف می شوند.از اینجا به بعد شروع بع سرزنش و ملامت ما می کنند که من همه این راه ها را رفتم اما و از اینطور صحبتها.

یا اینکه گاهی یک جمعی شروع به سرزنش می کنند.خیلی مشکل است درمقابل سرزنش خانواده، دیگران و مردم از راه خودش پشیمان نشود یا سست نشود نیاز به یک ایمان قوی دارد که یاوران ولی عصر اینچنین هستند.سرزنش هیچ سرزنش کننده ای آنها را در حرکتشان متوقف و سست نمی کند و لا یخافون لومه لائم.

بعد می فرماید همه اینها از جانب خداست، تمام آیات صفات و ویژگی ها به فضل و رحمت خداست: ذلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُوتِیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ یعنی بدست آوردن این صفات چیز سختی است،ممکن است کسی بگوید من که نمی توانم اینطور باشم پس از یاری امام زمانم محروم می شوم می فرماید نه اگر از خدا بخواهی، دعا کنی، التماس کنی،اگر خدا بخواهد این صفات را هم به تو می دهد.

خداوند همه ما را جزء مهدی یاوران در زمان غیبت و مهدی یاوران در زمان غیبت و ظهور قرار بدهد.

خطبه دوم:بعد از سفارش به تقوا ……..

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ ای کسانی که ایمان آورده اید!ای مومنین و اهل ایمان تقوای الهی داشته باشید آنگونه که حق تقواست. تقوای واقعی داشته باشید، بنده عرض می کنم تقوای همه جانبه داشته باشید فردی و اجتماعی. گاهی ما در تقوای فردی موفق هستیم یعنی خودمان کارهایمان راست و ریست است واجباتمان را تا حدودی عمل می کنیم یا سعی مان بر عمل به واجبات است نماز و روزه و از همین قبیل عبادات فردی.در مورد گناه هم سعی مان بر دوری از گناه است دنبال گناه نمی رویم اگر هم از روی غفلت و اشتباه گناهی کردیم زود توبه می کنیم این می شود تقوای فردی اما یک تقوایی هم داریم به اسم تقوای اجتماعی یعنی مومن همین مقدار که به فکر اصلاح خودش است به فکر اصلاح جامعه هم باشد.همانطور که به فکر اصلاح خانواده خودش هست به فکر اصلاح جامعه هم باشد.تمامی انبیاء اینطور بودند به فکر اصلاح جامعه بوده اند همه ائمه معصومین هم به فکر اصلاح جامعه و زندگی مردم بوده اند.

ما هم به عنوان پیروان پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام باید خودمان را در مقابل جامعه مسئول بدانیم. نباید بی تفاوت نسبت به جامعه باشیم و حضور فعال اجتماعی داشته باشیم.

یعنی نسبت به روستا و مسائل روستا حساس باشیم نسبت به مسجد و وضعیت مسجد روستا توجه داشته باشیم نسبت به مسائل فرهنگی روستا دقت داشته باشیم در شهر هم همینطور نسبت به مسائل مختلف کشور هم همینطور این یک وظیفه دینی است.

فضای کشور ما کم کم رنگ و بوی انتخابات به خود می گیرد.بزرگترین حضور اجتماعی ما در این روزگار و اثر گذار ترین حضور ما عرصه انتخابات است.در انتخاب شوراهای اسلامی روستا روشن تر این را می بینیم که افراد ممکن است چقدر متفاوت از هم باشند در مورد ریاست جمهوری بعد از چند سال تفاوتها را مشاهده می کنیم اما در مورد مجلس شورای اسلامی تشخیص تفاوت تاثیر مشکل است اما تاثیر از هر انتخابات دیگری بیشتر است.

در اسفند ماه امسال انتخابات مجلس را داریم ثبت نام داوطلبین نمایندگی مجلس تمام شد بسیاری از افراد بدنبال سازماندهی ستادها و فعالیت های انتخاباتی هستند به همین میزان هم مردم باید حساس باشند.

از همین امروز باید با مشورت و تحقیق بدنبال شناخت افراد باشیم تا یک حضور اجتماعی آگاهانه و تاثیر گذار داشته باشیم.

امروز کشور ما گرفتار مشکلات و آسیب های جدی است.ضروری ترین مساله کشور اقتصاد است.

حل بسیاری از مشکلات دیگر ما بستگی به حل مشکل اقتصادی دارد.اگر اقتصاد فعال شود اشتغال هم حل می شود.اگر جوان ما شغل مطمئن داشته باشد ازدواج می کند و مشکل ازدواج هم حل می شود.اگر درآمد مناسب باشد بالاخره مشکل مسکن هم حل می شود.اگر جوان ما بیکار نباشد مشغول به زندگی و کار باشد بسیاری از معضلات فرهنگی بوجود نمی آید تا بخواهیم بدنبال حل آنها باشیم.

اگر مشکلات اقتصادی مردم را حل کردیم زمینه پذیرش حرف های دینی می تواند بیشتر شود.

این اهمیت مساله اقتصاد است.اگرچه هیچ گاه مشکلات اقتصادی دلیل موجهی برای هیچ اشتباه و خطا و کم کاری نیست اما حل مشکلات کمک به پیشرفت در تمامی زمینه ها می کند لذا بیش از یک دهه است که رهبری معظم انقلاب با انتخاب نام سالها مساله اول کشور را مسائل اقتصادی معرفی می کنند و متاسفانه برخی از مسئولین در دولت ها و مجالس شورای اسلامی ضرورت این مساله را درک نکردند و بسیاری از مسائل بر روی زمین مانده است.

هر مشکلی راه حلی دارد. هر قفلی کلیدی دارد. انسال هر موقع به قفل بسته ای رسید معنایش این است که این قفل کلیدی دارد معنایش بسته بودن راه نیست باید گشت و کلید را پیدا کرد.شاه کلید حل مشکلات کشور اقتصاد مقاومتی است که چند سال است سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را رهبری معظم انقلاب ابلاغ کرده اند. راه مشخص است؛باید حرکت کرد باید فعالیبت کرد باید راه را پیمود با شعار و حرف و جلسه که کاری پیش نمی رود. آقایان اگر هم در دنیا به ما مردم پاسخ ندهند قطعا در روز قیامت و در پیشگاه خداوند باید جواب مردم را بدهند.البته اگر ما مجلس خوبی داشتیم امروز هم دولت محترم باید گزارش عملکرد خود در مورد اقتصاد مقاومتی و دستاوردهایش را باید می داد.

در همین جریان مدیریت مصرف سوخت و پرداخت یارانه معیشتی مجلس کاملا منفعل عمل می کند چرا نظارتئبر وعده های دولت نیست چرا نباید مجلس از دولت بخواهد که به حرفش عمل کند.

اگر مجلس ما انقلابی بود امروز باید یک آمار واقعی از افرادی که یارانه معیشتی را دریافت کرده اند را از دولت می گرفت.

اعلام کردند به 60 ملیون نفر یارانه معیشتی پرداخت کرده ایم اگر کسان دیگری هم باشند بعد از بررسی اضافه می شوند.بنده از شما مردم ،برادران بزرگوار وعزیزان یک خواهش دارم،هر کسی یارانه معیشتی دریافت کرده قیام کند هر کسی یارانه معیشتی دریاف کرده قیام کند.

ایکاش دوربینها این تصاویر را بگیرد،اینجا شمال تهران نیست یک منطقه روستایی است.مردم کشاورز و کارگرند چرا کمتر از ده درصد مردم در اینجا یارانه معیشتی گرفته اند.

نمایندگان مجلس چرا اقدام نمی کنند جناب آقای لاریجانی شما نماینده مردم قم هستید شما رئیس این مجلس هستید چرا رسیدگی نمی کنید؟

بعد از جریان اعتراضات به گرانی بنزین و اغتشاشات آشوبگران سر سپرده غرب و فعالیت مثلث عبری ،عربی، صهیونیستی که اعتراضات حق مردم را به حاشیه برد این مساله مطرح شد که مردم اعتراضات خودشان و انتقادات خودشان را به چه شکلی بیان کنند که حاشیه ای ایجاد نشود؟

عزیزان بهترین مکان و موقعیت برای بیان انتقادات مردم خطبه های نماز جمعه است چرا که مردم با حضور در نماز جمعه اصل نظام را تایید و تقویت می کنند و در ضمن اعتراض خودشان را بیان می کنند.

لذا بنده صدای گویای این مردم هستم و حرف مردم و مطالبه مردم را فریاد می زنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *