بیانات خطبه های نمازجمعه قم ۸ دی ۱۳۹۶

شنبه، 9 دی 1396

بسمه تعالی

خطیب: حضرت آیت الله سعیدی               8/10/96                                 (مصلی قدس قم)

خطبه اول

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

الحمد والثناء لله لرب العالمین نحمده و نستعین و نومن به و نتوکل علیه و نعوذ بالله من شرور انفسنا و من سیئات اعمالنا و نشهد ان لا الله الا الله وحده لا شریک له و نشهد ان محمدا عبده و رسوله و نصلی و نسلم علی خاتم الانبیاء والمرسلین سیدنا و نبینا محمد و آل الطاهرین، سّیما بقیه الله فی الارضین لتقرب الی الله لحبهم و البرائه من اعدائهم.

السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مُعِزَّ الْمُؤْمِنِینَ الْمُسْتَضْعَفِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مُذِلَّ الْکَافِرِینَ الْمُتَکَبِّرِینَ الظَّالِمِینَ.

 السلام علیک یا مولی یا صاحب الزمان و رحمه الله و برکاته.

توصیه به تقوا

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله

خدواند متعال برای درک حقائق و تشخیص راه از بی راهه، به ما عقل داده است، اما گاهی در اثر طوفان هوی و هوس و دلبستگی های پوج، و حرص و طمع بی مورد، چنان غباری بلند می شود، که مانع دید عقل می شود و این تقوا است که این غبار ها و حجاب ها را فرو می نشاند.

جمال یار ندارد نقاب و پرده                                              ولی غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد

قرآن می فرماید: «وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ یُعَلِّمُکُمُ اللَّه[1]» تقوای الهی پیشه کنید، خداوند به شما می آموزد.

در جایی و فضایی که دینداری و تقوا جایگاهی ندارد، هوس های آنی، لذت های مادی محور قرار گرفته اند، صدای دین و عقل به گوش کسی نمی رسد؛ و اولیاء دین نسبت به این خطر هشدار داده اند.            از امیرالمومنین سلام الله علیه ، روایت شده است که فرمودند، « طَاعَهُ الْهَوَى‏ تُفْسِدُ الْعَقْلَ [2]»

در روایت دیگری فرمود:  «غلبه الهوی یفسد الدین و العقل[3]» دین و عقل آدمی در میان کشاکش هوی نفس و شهوت از میان می رود.

در بحث تفسیر در سوره مبارکه ممتحنه، به آیه 6 می رسیم.

لَقَدْ کانَ لَکُمْ فیهِمْ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ مَنْ یَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمید[4]».

یعنی قطعا برای شما در رفتار حضرت ابراهیم علیه السلام و همراهانشان، سرمشق نیکوست، برای کسی که به خدا و روز قیامت امید دارد، و کسی هم که رو برتابد ، بداند خداوند خود بی نیاز و ستوده است.

در این آیه خداوند با صراحت از مسلمان ها خواسته که با تاسی به حضرت ابراهیم علیه السلام و پیروانش به طور قاطع با کفار و مشرکین قطع رابطه کنند.

و از جمله « لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ » استفاده می شود که هر چند حضرت ابراهیم علیه السلام الگو برای همگان هستند، ولی تنها کسانی از این الگو درس می گیرند، که از روح معنویت؛ یعنی امید به رحمت حق و ایمان به قیامت برخوردار باشند.

امیدواری به رحمت خدا و قیامت باوری است که انسان را به دنبال الگو و حسنه ای همچون حضرت ابراهیم علیه السلام می کشاند.

و متقابلا نارسایی های معنوی، باورهای نادرست مانع درس آموزی انسان از الگو های شایسته است، و لذا در ادامه آیه 6 در همین سوره ممتحنه فرمود: « وَ مَنْ یَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمید[5]» کسانی که از سیره و روش حضرت ابراهیم علیه السلام در برائت جستن از کفار و مشرکین، روی برمی گردانند، بدانند که خداوند غنی و بی نیاز و ستوده است.

اینها نمی توانند با این رویگردانی به خداوند متعال آسیبی برسانند، و این سازش کاران با کفار و مشکرین و دشمن خدا بدانند، که برائت و بیزاری جستن، از دشمنان خدا، سودی برای خدا ندارد، بلکه اجرا برائت از مشرکان، و اظهار برائت از مشرکان ونهی از مودت و دوستی با آنها صددرصد در جهت مصالح خود مومنان است نه خداوند متعال.

نکته قابل تذکر و هشدار دهنده در ذیل این آیه این است، که با توجه به اینکه انسان در زندگی دنیایی خودش نمی تواند بدون الگو زندگی کند، اگر کسی رفت به دنبال اسوه حسنه، بدون شک این اثر خیر خودش، را خواهد گذاشت، و الا اگر دنبال اسوه حسنه نریم، بدانید که به دنبال اسوه سیئه خواهیم رفت، آنگاه در روز قیامت کسانی ، که الگوه ها و اسوه های بدی انتخاب کردند در آن روزی که یوم الحسره، نام گرفته این اشخاص با اندوه و حسرت دستهای خود را به دندان می گزند، که چرا در دنیا به عنوان الگو و اسوه دنبال ، شخصیتی مانند حضرت محمد(ص) و ائمه اطهار علیهم السلام نرفتم.

در آن روز با حسرت می گویند؛ «یا لَیْتَنِی اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبیلا[6]» ای کاش همراه این پیامبر راهی را به سوی حق برمی گرفتیم، و در همین آیه کریمه درباره دنبال روی اسوه های فاسد و ستمگر، می فرماید:«یا وَیْلَتى‏ لَیْتَنی‏ لَمْ أَتَّخِذْ فُلاناً خَلیلا[7]» ای کاش فلانی را من دوست خودم نگرفته بود.

پروردگارا، ما را در الگوگیری از پیامبر عظیم الشان و اهلبیت عصمت و طهارت هدایت و حمایت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ»

خطبه دوم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

الحمد والثناء لله لرب العالمین نحمده و نستعین  و  نومن  به و نستغفره و نعوذ بالله من شرور انفسنا و من سیئات اعمالنا و نشهد ان لا الله الا الله وحده لا شریک له و نشهد ان محمدا عبده و رسوله اللهم صل علی خاتم الانبیاء و المرسلین سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین ، و صل علی مولانا امیر المومنین و وصی رسول رب العالمین و صل علی فاطمه الزهراء سیده نساء العالمین و  صل علی الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنه اجمعین وصل علی ائمه المسلمین علی بن الحسین زین العابدین و محمد بن علی الباقر و جعفر بن محمد الصادق و موسی بن جعفر الکاظم و علی بن موسی الرضا المرتضی  و محمد بن علی  الجواد و علی بن محمد الهادی و الحسن بن علی الزکی العسکری  والحجت بالحسن  القائم المهدی صلوات الله علیهم  و علی آبائه الطاهرین نتقرب الی الله لحبهم و البرائه من اعدائهم.

السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک با اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله

 السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر ورحمه الله و برکاته.

توصیه به تقوا

  أُوصِیکمْ  عبادالله و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه.

یکی از اختصاصات متقین، آن است که خدا فقط اعمال و عبادات متقین را قبول می کند.                         «إِنَّما یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقینَ[8]» همه ما اعمال و عباداتی، داریم که دوست داریم خداوند آنها را بپذیرد، و ذخیره قبر و قیامت ما قرار دهد، پس بدانیم که در نزد خدا روح اعمال ارزش دارد.

وقتی روح عمل ارزشمند باشه، دیگه مقدار عمل چندان مهم نیست، بلکه اندک آن هم در نزد خدا بسیار محسوب می شود.

امام علی علیه السلام فرمودند: «لاَ یَقِلُّ عَمَلٌ مَعَ التَّقْوَى، وَکَیْفَ یَقِلُّ مَا یُتَقَبَّلُ[9]» هیچ عملی همراه با تقوا اندک نیست، چکونه چیزی که قبول میشه، کم شمرده شود.

مناسبت ها

امروز جمعه دهم ربیع الاخر، بر حسب آنچه در تقویم ذکر شده، رحلت جانسوز کریمه آل الله، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها است، که خدمت اهلبیت علیهم السلام و شما مردم عزیز و نمازگزار بخصوص قمی های عزیز تسلیت عرض می کنم.

نکته مهم درباره آن حضرت این است که سالها قبل از  تولد حضرت معصومه سلام الله علیها، امام صادق علیه السلام فرمودند: بهشت دارای هشت درب است، که سه درب آن از قم، باز می شود، سپس فرمودند در آن شهر، زنی از اولاد من رحل می کند که اسمش فاطمه است و او دختر موسی بن جعفر است؛ و به شفاعت او تمام شیعیان داخل بهشت می شوند.[10]

و درباره ارزش زیارت فاطمه معصومه سلام الله علیها، امام فرمودند: « مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّهُ»                امام صادق علیه السلام درباره خود شهر قم فرمود: وَ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ قُمُّ »                                                                                          در روایت دیگر فرمودند « الا ان حرمی و حرم ولدی من بعدی قم[11]»                                                                                                        عزیزان: با این مقام رتبه ای که خداوند به قم و حرم اهلبیت علیه السلام داده، شیطان و جنود او از ابتدا تاکنون، به قم طمع دارند، بخصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تیرهای زهرآگین دشمنان، بیشتر به سوی این شهر و فرهنگ اسلام و انقلاب نشانه رفته.

آنها طرح های گسترده ای سامانه یافته برای گسترش مظاهر فساد در این شهر اهلبیت دارند، باید همه علماء روحانیون، مسولین، مردم عزیز خانواده ها، کسبه و بازار با اقدامی هماهنگ، جلوی این توطئه دشمن را بگیرند، به همین منظور برنامه ای با همت جمعی تهیه شده که به زودی انشالله اجرائی خواهد شد.

شنبه 9 دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت هست، درباره 9 دی دو بحث مهم وجود دارد،

1.ارائه تحلیلی از شکل گیری 9دی

  1. عبرت های امروز از حادثه 9 دی

اما تحلیل 9دی ، باید گفت 9 دی از جنس انقلاب سال 57 بود، 9 دی از جنس حضور عاشوری ملت ایران، در برابر توطئه های دشمنان است.

در بازخوانی 9  دی به سه مطلب مهم می پردازیم

1.عناصر سازنده فتنه 9 دی

2.راه تشخیص فتنه

3.وظائف ما در برابر فتنه

اما مطلب اول: درباره فتنه 9 دی چگونه به وجود آمد، عناصر سازنده آن چه بود، نسبت به عناصر سازنده 9دی صریحا می گویم، که چند عامل دخالت داشت.

1.دشمنان قسم خورده انقلاب، یعنی دولت متجاوز و جنایتکار آمریکا، وصهیونیست های غاصب و قاتل عاملان اصلی فتنه 9 دی بودند، این دو رژیم از ابتدای پیروزی انقلاب، طراحی های شیطانی برای براندازی انقلاب داشتند، هیچگاه دست از این توطئه فتنه هم برنمی دارند.

و نکته قابل توجه برای شما مردم عزیز،آنکه علاوه بر کینه توزی ها اینها، تا کنون دقیقا هر 10 سال یک بار یک فتنه و آشوبی، طراحی و اجرائی کردند.

از سال 68تا 78، از سال 78تا 88، و اکنون به هوش باشید از 88 تا 98، در اندیشه فتنه ای دیگری هستند، مراقب باشید.

  1. عنصر دوم در فتنه سال 88، پنهان شدن چهره دشمنان اصلی، در پشت سر عده ای فریب خورده است،و سردمداران فتنه، یعنی آمریکا و رژیم غاصب اسرائیل مطالبات خودشان را از زبان این عناصر فریب خورده بیان کردند.

3.سومین عنصر سازنده فتنه 88، عبارت بود از غبار آلوده کردن فضای اجتماعی، این فضا در اثر ترکیب حق و باطل به وجود میاد، ونتیجه آن مشتبه شدن، فتنه بر حق جویان و نیروهای خودی است.

4.چهارمین عنصر سازنده فتنه، عبارت است از سطحی نگری عامیانه به مسائل و حوادث، می دانید که در فتنه های اجتماعی که نوعا، با اردوکشی خیابانی همراه است، طراحان و سازندگان اصلی فتنه، پیاده نظامی را به کف خیابان می کشانند، که اینها هیچ خبری از اصل فتنه، طراحان فتنه، پشت پرده های انها، اهداف انها ندارند، و آنها اینقدر بی خبرند که نمیدانند، با این آشوبشان چه خسارتی به حیثیت نظام و کشورشان چه خسارتی به اجتماعشان و مسائل سیاسی و اقتصادی وارد می کند.

اما مطلب دوم: راه تشخیص فتنه چیست؟

1.توجه به شاخص ها و معیار های که برابر تشخیص حق از باطل وجوددارد، مردم عزیز خداوند متعال در همه این مراحل حجت را بر مردم تمام می کند، از جمله در زمان فرمایشات و موضع گیری های مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) معیار پایه ای تشخیص حق از باطل است، چون مواضع رهبری برگرفته از قرآن و سیره وکلام اهلبیت علیهم السلام است.

امام سجاد علیه السلام می فرماید: «هَلَکَ مَنْ لَیْسَ لَهُ حَکیمٌ یُرْشِدُهُ [12]» کسی که ارشاد کننده حکیمی نداشته باشه، هلاک می شود.

  1. راه دوم برای تشخیص فتنه، مراقبت عمومی و تقوای الهی است.              قرآن می فرماید: « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَتَّقُوا اللَّهَ یَجعَل لَکُم فُرقانًا [13]» با سلاح تقوا می شود از فتنه ها عبور کرد، همانگونه که خدواند به ما امر فرمود «وَ اتَّقُوا فِتْنَهً لا تُصیبَنَّ الَّذینَ ظَلَمُوا مِنْکُمْ خَاصَّه[14]» با سلاح تقوا از فتنه خشک و تر با هم می سوزاند پرهیز کنید، فتنه مثل یک مه غلیظ فضا را نامشخص می کند، در چنین وضعیتی چراغ مه شکن لازم  است که همان بصیرت است.

 و اما مطلب سوم: درباره وظائف ما در برابر فتنه؟

هنگامی که فتنه ای جامعه ای را تهدید می کند، اهل بصیرت نباید گوشه گیری کنند، نباید ساکت باشند، وقتی فتنه ای کیان اسلام و انقلاب را تهدید می کند دو وظیفه مهم بر دوش همه است.

اولا: مردم باید بین خودشان و فتنه گران و فریب خوردگان مرزبندی کنند.

ثانیا: حضور به موقع اهل ایمان لازم است، در فتنه 88 بحمدلله با حضور به موقع و به اندازه آحاد مردم، و به فضل الهی نقشه توطئه گران نقش بر آب شد.

و اما عبرت های امروز، اخرین بخش این تحلیل، اختصاص دارد به عبرت هایی که اکنون باید، از فتنه ها بگیریم.

عبرت اول: همه مردم بدانند که مسائل و مشکلات و  بحران های کشور با وجود ولی فقیه، و رهبری حکیم و دوراندیش و استکبار ستیز، هرگز به بن بست نخواهد رسید.

عبرت دوم: برای جلوگیری از شکل گیری بستر های فتنه که مورد سوء استفاده دشمنان نظام قرار می گیره، مسولان کشور باید، مطالبات به حق مردم در حد حل مشکلات شان را جدی بگیرند، رئیس جمهور محترم از سخنان مقام معظم رهبری تشکر کردند، ما هم  از رئیس جمهور می خواهیم که در عمل بیش از پیش این تشکر عملی خودشان را به مرحله ظهور و بروز بگذارند.

عبرت سوم: اینکه اولویت ، تاکید بر تولید ملی و ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری هرگز نباید، فراموش بشود، چرا با واردات بی رویه، در باره اجناس خارجی، ضربه به تولیدات ملی می زنید، با این کار تخریبی در چه فکری هستید، به نفع چه کسی کار می کنید، چرا به تولید کشور ضربه و خسارت وارد می کنید، چرا از ورود کالاهای قاچاق از مبادی رسمی و غیر رسمی به طور جدی برخورد نمی کنید.

رهبر معظم انقلاب در آغاز سال 96 در حرم مطهر رضوی بر تولید ملی و تولید داخلی، و آثار و فوائد آن تاکید داشتند، بازخوانی فرمایشات آقا بر قوای سه گانه و مسولان کشور ضروری است، آیا می دانید، که یکی از برکات توجه به تولید ملی و داخلی ، از بین بردن بسترهای فتنه است، آیا می دانید که ضربه وارد کردن بر تولید ملی بسترسازی برای، فتنه جدیدی است.

بنابراین دولت و مجلس باید در بودجه ریزی به این مساله مهم توجه کافی داشته باشند.                      آخرین مطلب و تحلیل: مقام معظم رهبری در دیدار که مسولان و اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سراسر کشور با ایشان داشتند، مطالب بسیار مهمی را اشاره کردند، به علت کمی وقت ، فرصت هم تحلیل های ایشان نیست.

در این قسمت از خطبه دوم به تحلیل تقسیم بندی هایی که ایشان داشتند می پردازم؛ ایشان مجموعه ای دوگانه هایی را مطرح کردند، که حائز اهمیت است.

1.سیاست دینی و دین سیاسی؛ سیاست دینی یعنی سیاستی که خاستگاهش تعبد و تقوا و فقه است، ولی دین سیاسی این است که کسی برای رسیدن به اهداف پست و حقیر سیاسی دین را در جهت منافع شخصی خودش و جناحی خودش تفسیر کند.

2.انقلابی گری و انقلابی نمائی: انقلابی گری آن است که انسان در چارچوب اسلام و مکتب اهلبیت علیهم السلام و قانون اساسی و ولایت فقیه حرکت کند، و در مقابل دشمن، بایستد تلاش کند کوشش کند، نقاط ضعف را برطرف کند، ولی انقلابی نمائی یعنی پر ادعائی، در عوض عمل کردن شعار بدهند، لذا مدیر فعلی و قبلی اگر می خواهند انقلابی عمل کنند، باید به مردم بگویند، که در دوران مدیریتی خود چه کردند، و چه می کنند، نه آنکه مدعی باشند.

3.دو گانه سومی که در فرمایشات مقام معظم رهبری بود، از موضع نظام سخن گفتن، یا نقش اپوزیسیون بازی کردن، کسانی که دیروز همه امکانات کشور در اختیارشان بود، و کسانی که امروز همه امکانات مدیریتی کشور در اختیارشان هست، وقتی انتقاد می کنند، باید جایگاه خودشان را مشخص کنند؛         آیا از موضع نظام سخن می گویند، یا از موضع دشمن، اگر از موضع نظام صحبت می کنند، باید پاسخ بدهند که در دوران مدیریتی خودشان چه کردند، ولی اپوزیسیون بزرگ نمائی می کند، مشکلات را بزرگ جلوه می دهد سیاه نمائی می کند؛ به عهده دیگران می گذارد مشکلات را، کسی که یک دهه همه کاره کشور باشد و در دهه بعد تبدیل به مخالفان کشور بشه، این در جهت خواست دشمن حرکت می کند چه بداند، چه نداند.

4.دوگانه چهارمی که در فرمایشات ایشان بود، نقد و نقدپذیری واجب است، اما تهمت لجن پراکنی حرام است، باید از خدمات همه مدیران جمهوری اسلامی ایران، از ابتدا تا کنون تشکر و قدردانی کرد، و نسبت به صدماتی هم که زدند، نقد مسولانه ومنصفانه و عاقلانه کرد.

دو مطلب کوتاه 14 دی ماه سالگرد عنوان گذاری مقام معظم رهبری برای نماز جمعه؛ به عنوان قرارگاه نماز جمعه، قرارگاه ایمان، تقوا، بصیرت، و اخلاق است، هدف از این نامگذاری این بود که نماز جمعه در جایگاه اصلی خودش که محل نشر معارف قرآن و عترت و بصیرت افزایی و معنویت و تامین نیاز مومنین در عرصه های دینی و دنیوی است قرار بگیرد و تلاش همه ما تحقق بخش این هدف مهم است.

آخرین نکته هفته ای که در آن قرار داریم، سوم تا 9 دی ماه هفته ثبت احوال است، که خدمات ارزشمندی به ملت ارائه می کنند، شایسته قدردانی هستند در حال حاضر، پروژه کارت هوشمند ملی توسط این سازمان در حال انجام است، بنده از همین جایگاه از آحاد مردم و مومن انقلابی تقاضا می کنم نسبت به اخذ کارت هوشمند ملی اقدام کنند تا بسترهای ارائه خدمات الکترونیک دولت  به مردم هر چه سریعتر آماده بشود، ثبت احوال هم انشالله سعی کند سهولت بیشتری برای ادامه خدمات به مردم داشته باشند.

پروردگارا ما را در شناخت اهداف انقلاب و حمایت از اسلام و انقلاب یاری بفرما، بدخواهان و توطئه گران را رسوا و منزوی و نابود  بفرما، فرج امام زمان را برسان، انقلاب ما را به انقلاب جهانی امام مهدی متصل بگردان، خدمتگزاران به اسلام و انقلاب و در راس آنها مقام معظم رهبری موید و مستدام بدار، روح مطهر امام ؛ ارواح مطهر شهیدان، مراجع ماضین با اولیائت محشور بفرما، مریضان و جانبازان اسلام را شفا و صبر مرحمت بفرما، باران رحمتت را بر ما نازل بگردان.

اَللّهُمَّ اغفِر لِلمُومِنینَ وَ المُومِنَاتِ وَ المُسلِمینَ وَ المُسلِمَاتِ اَلاَحیَاءِ مِنهُم وَ الاَموَاتِ.

                                                                                           اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ الکوثر

 

 

[1] – سوره بقره، 282.

[2] -عیون الحکم والمواعظ، ص 317

[3] -غرر الحکم ودررالکلم، ص 473.

[4] -سوره ممتحنه، آیه 6.

[5] -همان

[6] -سوره فرقان، 27

[7] -همان، 28.

[8]سوره مائده، 27

[9] -نهج البلاغه، حکمت 95.

[10] -بحار االانوار، ج57، ص  228.

[11] – مجالس المومنین، ج 1،ص 83.

[12] -بحارالانوار، ج 75،ص 128

[13] – انفال 29.

[14] -انفال، 25.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *